beşar esad

beşar esad

Tümünü Göster [8]

885 #1  #885
halkının desteği sayesinde hala ayakta duran ve eskisinden daha güçlü olan devlet başkanı. diktatör babanın * demokrat oğlu. ülkesini batıya açmaya çalışan, ancak sırf etnik kimliği yüzünden çevre ülkelerin tepkisini çeken şimdinin esed 'i. ülkesinde katliam falan yapmamaktadır, ülkesini bölmeye çalışan, demokratik kongo cumhuriyeti ne kadar demokratsa, o kadar özgür olan özgür suriye ordusu 'na karşı savaşmaktadır. rusya yanındadır, çin yanındadır, en önemlisi halkı yanındadır..
(0)41968 #2  #41968
besar-esad 545058691e094.jpg
suriye iç savaşı'nın ikinci yılında ülkenin kuzeyinde çekilerek bana göre yapılabilecek en akıllıca politikayı izlemiştir. böylece suriye'nin kuzeyini suriye ulusal konseyi, pyd ve şimdi de piyasaya yeni sürülen ışid arasındaki iktidar mücadelesine bırakarak (bu arada esad'ın ışid'i desteklediğini düşünüyorum) ve türkiye ile arasına görünmeyen bir tampon bölge çekerek enerjisini güneydeki özgür suriye ordusu'na yoğunlaştırmıştır. şimdi bütün dünyanın dikkati ayn el-arap ve bu bağlamda bölgedeki yeni aktör ışid'te ama kendisi de şu an ülkenin güneyinde muhalifleri dümdüz etmekle meşgul.

kısa vadede esad'ın düşmesi çok zor. çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi halkının muazzam bir desteği söz konusu. orta vadede savaşın destekçileri olan abd, rusya, çin, iran ve türkiye'nin savaşan taraflara destekleri sürdüğü müddetçe çatışmalar bu şekilde devam edecek. uzun vadede ise abd, rusya, çin gibi küresel güçler aralarında anlaşarak savaşı bir şekilde bitirecekler. buna göre savaşın sonucuyla ilgili benim üç tahminim var:

1) küresel güçler aralarında anlaşacak ve esad bu ülkelerden birine iltica edecek (muhtemelen rusya). oluşacak yeni rejimde suriye toprak bütünlüğü olduğu gibi korunacak ama kuzeydeki kürtlere ırak'taki gibi özerklik verilecek. ki bu ihtimal esad'ın savaşı kaybetmesi anlamına geliyor.

2) küresel güçler yine aralarında anlaşarak esad egemenliğini koruyacak, muhalifler dağıtılacak ve kendisi kuzeydeki ışid, pyd gibi yerel aktörlerin üzerine giderek savaşa tamamen nokta koyacak. kürtlerin kazanımları ise çöpe gidecek, ışid belası da ortadan kalkmış olacak. ki bu da esad'ın ve rusya ile çin'in zaferleri anlamına geliyor.

3) küresel güçler yine aralarında anlaşarak suriye üç parçaya bölünecek: esad'ın başkanı olduğu lazkiye merkezli nusayristan, kuzeyde kürdistan ve şam merkezli sünnistan. burada da bütün küresel güçlerin yani tarafların bir şekilde gönlü olmuş olacak. zaten az miktarda olan suriye petrolleri de amerikan'ın kontrolüne geçmiş olacak.

ama dediğim gibi savaşın tamam mı devam mı olduğuna karar verecek olan mekanizma esad ve halkı değil maalesef ki rusya, abd ve çin'dir .

bir de unutulmaması gereken en önemli husus ise bu savaşın suriye halkının savaşı olmadığıdır. şu an görüp görebileceğimiz en emperyalist savaşa tanık olmaktayız. hakikaten efsane bir nesiliz.
(0)77704 #4  #77704
"suriye halkının düşmanı" haricinde fransız cumhurbaşkanım emmanuel macron'un son açıklamasını canlı izlediğim ve hakkında güzel düşünceleri duyduğumuz ortadoğu'nun büyük lideri. onu da ufak pot kırdı diyelim, gençliğine verelim, o da geçer yani. karşısına ne rusya'yı ne de iran'ı almak istemez an itibariyle emmanuel macron, bitmiş politikasıyla sağ sola saldıran emperyalistleri de tercih edecek değildir.

ayrıca son olarak pek yakında şu açıklamayı mister trump'tan duyarsınız:

' suriye devlet başkanı uzman doktor beşar esad tek lider ve suriye toprağı da ona ait.'

bakın göreceksiniz rakka'da alındıktan sonra sırada deyru'z-zur ve idlib kalıyor. oraları da alındıktan sonra artık ya suriyeli kürtler esad'in bünyesinde şehirlerinde takılacaklar ya da diğer islamcı cihatçı teröristler gibi süpürülecekler.

bravo monsieur macron!

http://www.echohaber.com/or...
(0)77859 #5  #77859
şeker bayramında bir engelli vatandaşın ailesini ziyaret eden ortadoğu'nun büyük lideri. hanımefendi ve ailesiyle tam kadro gelmişler.

şu asalete bakın yahu:

https://twitter.com/MmaGree...
(0)79098 #6  #79098
fethullahi medyasına göre astana'da sultan erdoğan ile görüşmüşler. akape medyası şu an sessiz. ha bugün ha yarın, elbet görüşecekler de bu kadar hızlı döneceğini beklemiyordum.
(1)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: