bim

bim

Tümünü Göster [3]

46381 #1  #46381
bilgi işlem merkezinin kısaltması olabilir.

bir de birleşik mağazalar aş'nin "bim"i vardır ki ülkemizde 1995 yılında kurulmuş olup hızla çoğalmış, ucuzluğu nedeniyle öğrenci evleri başta olmak üzere birçok evin baş tacıdır.

*
(0)72333 #2  #72333
akilligelisim'in zamanında çok güzel ozetledigidir

--! spoiler !--
gelişmekte olan bir ülkede hard discount işi nasıl yapılmalıdır diye örnek olarak gösterilecek, üzerine case study yazılabilecek bir başarılı girişimdir.

ürün sayılarını (bkz: sku) çok sınırlı tutarlar (600-700 cest ürün var maksimum) bu ürünler de çok başarılı seçilmiş, temel ürünler oluyor... dolayısıyla stok yönetimi ve tedarik zinciri yönetiminde basitlik nedeniyle 1-0 önde başlıyorlar.

bu sınırlı ürünleri fason urettiriyorlar kendi markaları ile... (bkz: private brand) dolayısıyla gıda sirketlne olan marka bağımlılıkları çok az, neredeyse hiç reklam yapmıyorlar oluşan değeri kendi bünyelerinde tutuyorlar

bim marketlerinde tasarım, raf, pahalı fayanslar filan yok. bildiğin yere betonu dokuyorlar, ürünler kasaların içinde gayet basit bir market tasarımı var. dolayısıyla mağaza açılış maliyetleri rakiplerine göre çok düşük, çok koolay ve hızlı bir şekilde mağaza açabiliyorlar, kapatabiliyorlar... büyüme hızına pozitif etki ediyor.

ürün çeşidini az tutmanın buradaki artı etkisi market boyutlarının da küçük tutulabilmesi dolayısıyla kira masrafları da az... ayrıca köşede bucakta, çok görünür yerlerde olmadıkları için ayrıca çok cazip fiyatlara dükkan kiralayabiliyorlar

basitlik nedeniyle çalışan eleman sayısı daha az, metrekareye düşen personel maliyeti düşüyor.

loyalty card kupon vb. işlere hiç girmiyorlar... müşteri en ucuz ve kaliteli ürünleri sunduğum sürece buraya gelecektir, otomatik bir müşteri sadakati oluşuyor diye düşünüyorlar. (haklılar)

son olarak işi bir adım daha öteye taşıyarak ürünleri üretmek için kendi gıda fabrikalarına da yatırım yaptılar gidasayi alarak... oradafason üretime harcadıkları paradan da kısmaya başladılar.

tüm elde ettikleri bu maliyet avantajını direk fiyatlarına yansıtıyorlar. bu sayede daha çok müşteri çekiyorlar... daha çok müşteri çektikçe satınalma güçleri artıyor, daha ucuza alabiliyorlar, tedarikçileri dize getiriyorlar (bkz: economies of scale)

ve bu bir döngü olarak yıllardır ilerliyor... tüm yatırımcıların hayali olan "kârlı büyüme" meselesini bu adamlar harika başarıyorlar...

sonuç olarak dev gibi hipermarketleri olan carrefour, migros gibi şirketlere büyüme ve karliliktan toz yutturuyorlar.
--! spoiler !--
(0)81541 #3  #81541
mouse, klavye, kulaklık gibi ekipmanlara'da el atan mağaza. envai çeşit ürün olduğu için her hafta farklı ürünlerin oldukça uygun fiyata satıldığı bim aktüel ürünlerinin de takip edilmesini öneririm.
(0)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: