birinci dünya savaşının ilk dünya savaşı olmaması

birinci dünya savaşının ilk dünya savaşı olmaması

Tümünü Göster [2]

36876 #1  #36876
1756-1763 yılları boyunca süren yedi yıl savaşı'nda fransa, avusturya, rusya, isveç'e karşı britanya, prusya ve hannover'in mücadele etmesi, avrupa kıtası yanında kuzey amerika, hindistan, karayipler ve filipinler'de çatışmaların gerçekleşmiş olması nedeniyle birinci dünya savaşının aslında ilk dünya savaşı olmaması durumu.
üstelik birinci dünya savaşı ikinci dünya savaşı bile değildir.
napolyon savaşları, 1803'de başlamış olup genel olarak fransa diğer avrupa güçlerine karşı mücadele etmiş, çatışmalar avrupa kıtası yanında kuzey amerika, latin amerika, mısır ve suriye'ye de sıçramıştır. napolyon savaşları nihai olarak 1815'de napolyon'un waterloo'da kaybetmesi ile sona ermiştir.
bu durumda birinci dünya savaşı olsa olsa üçüncü dünya savaşı olabilir ve makineli tüfekler ve gaz bombalarıyla yapılmıştır.
(0)36890 #2  #36890
çatışmaların bütün dünya sahasında olmasından ziyade küresel çapta yaşattığı yıkımdan dolayı dünya savaşı isimleri verilmiştir. yukarıda zikredilen savaşlarda muhtemelen cephede savaşan askerler ve cepheye yakın yerleşim yerlerinde yaşayan siviller dışında kayıp pek yoktur ancak ikinci dünya savaşı'nda koca koca şehirler yok olmuş, yüzbinlerce sivil 45 saniye içinde atom bombalarının hedefi olmuştur.

birinci dünya savaşında 15 milyon, ikinci dünya savaşında da 70 milyon insan hayatını kaybetmiş bir o kadarı da sakat kalmıştır. peki napolyon savaşlarında hayatını kaybeden kişi sayısı nedir?
(0)Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: