bitcoin

bitcoin

Tümünü Göster [12]

39090 #2  #39090
kendisi şu sıralar 1000 tl civarında bir değere sahip sanal para birimi. emsalleri (kripto paralar) arasında en değerli ve en eski olanı. kendileri p2p sistemine dayalı, merkezi olmayan bir transfer özelliğine sahip. ve anında ve istenilen miktarda belirli bir hesaba yatırılabiliyor (bu hesaplar, http://btcturk.com gibi sitelerden iki dakkada açılabiliyor). bu meret ilk çıktığında 3-5 dolar gibi bi fiyatı vardı, ve o gün bunu üretenler ya da para yatıranlar bugün biraz köşeyi dönmüş oldular tabi.
bu meret güçlü işlemcisi, ekrat kartı vb. olan süper pcler ile üretilir durumda şu an. onun dışında, birşeyler satarak ya da beleş bitcoin kuruşu (satoşi) dağıtan sitelerden bir miktar elde ederek ne tür birşeymiş diye bi göz atalabilirsiniz. şuralarda birşeyler var:

http://bedava-coin.blogspot...
http://bedavabitcoin.wordpr...
http://bitcoin-rehberi.blog...
(0)42722 #3  #42722
yasadışı ödemelerinizi rahatlıkla yapabildiğiniz para birimi. geleceğin parası. yatırımcıların mutlaka takip etmesi gereken şeylerin başında geliyor. dalgalanması gayet normal uzun vadede kazandıracaktır. alım fırsatlarını kaçırmamak lazım.
(0)66848 #4  #66848
olağan hayatın akışındaki likitidemin yaklaşık 10 katının akışını yaptığım gel gelelim hala tam olarak öğrenemediğim mucizevi buluş. devlet amca da kusura bakmasın, özgürlükleri sağlasın, biz de vergisini ödeyelim seve seve. saygılar.
(0)73315 #5  #73315
kimin ne sikime alıp sattığını anlayamadığım sanal para birimi. tamam sonuçta alan veren kabul ettikten sonra afedersin at yarragini da para niyetine kullanabilirsin de bu ne abi.

açıkçası bitcoin'in modern para birimlerinin yerini alabileceğini düşünmüyorum. bir yatırım aracı ya da çoğu zaman değiş tokuş aracı da değil. yani bu para birimini alanlar mal alıp satmak ziyade ya da bir temettuden ziyade parayı saklayıp sadece capital gainden para kazanmayı düşünüyor. keza para arzının sınırlı olması bir deflasyon ortamı yaratıyor. yani herkes elindeki bitcoini bir başkasına çakmak için tutuyor, çok az kişi harcıyor.
(0)80181 #6  #80181
modern cagin yarattigi ilginc bir olgu belki gecici bir fenomen belki de iktisadi bir devrim.cogu geeky tipler tarafindan gelecegin parasi olarak kodlanmis olsa da iktisatcilar arasinda genel kani gecici bir fenomen oldugudur(aksini dusunenler de var elbet).su anki halinin bir balon oldugu ve su anki haliyle istenilen global para olamayacagi muhakkak cunku kimsenin daha da yukselir diye elinden cikarmaya korktugu bir enstrumanin sistemin ana elemani olmasini beklemek gulunc.ancak olusan bu balonun patlamasi sonrasinda konumlanacagi yere gore kendisine atfedilen devrimsel nitelige kavusabilirligi var.hasili su anki halinden keriz silkeleme disinda bir yol olmaz ama balon patladiktan sonra daha stabil bir hale gelir ve denetime tabii tutulup kabul edilebilirligi artarsa herkesin parasi olabilir.hersey bumlamasindan sonra olacaklara bagli.
(0)80187 #7  #80187
hop iniyor hop çıkıyor ama genelde çıkıyor. şu anda transfer işlemi ücretlerinin çok yüksek ve onay sürelerinin çok uzun olması nedeniyle alternatif paralara yönelim artsa da bitcoin bir kaç yıl daha bu işin başını çeker. bahsi geçen iki soruna çözüm bulunmaz ise balon misali şişip şişip patlayacaktır. tahminimce 200-300 bin dolarları gördüğünde olur bu olay.
(0)80218 #8  #80218
bitcoin 5a409a4d7aa9e.jpg
kişiden kişiye ödeme aracı yöntemi olarak icat edilip çok başka birşeye dönmüş olan kripto para birimi

öncelikle bitcoin'e balon diyenler niye balon diyorlar, onu anlatayım. normalde yatırım araçlarının fiyatı o aracın getirmesi beklenen gelirlerin bugüne iskonto edilmesiyle belirlenir. yani bir evin fiyatını gelecekteki kira gelirleri belirler, pariteleri faizler, hisse senedi fiyatlarını temettü beklentileri vs. bitcoin'de bu yok. alanların ekseriyetini bunu kişisel ödeme yönteminden ziyade greater fool theory motivasyonuyla alıyor. yani sen buradan 12,000 dolara bitcoin aldın, çünkü ileride 20,000 dolara senden bunu almak isteyen birinin olacağını umut ediyorsun. o 20,000 dolara alan adam da ileride 50,000 dolara ondan alacak birinin olacağını umut ediyor. dolayısıyla balondu değildi muhabbetinin sebebi senede yüzden bilmem kaç yükselmesi değil. neye göre yükselip alçaldığını açıklayacak çok da birşeyin olmaması. aslında şöyle bir tradeoff da var. bu kadar çok altcoin'in olması bir yerde bitcoin'e zararlı. çünkü fiyatı uçuran dışarıdaki "abi parayı bitcoin'e yatıralım, 100 bin dolar olacak diyorlar" adamları parayı başka şeylere yatırıyor.

ödeme yöntemi olarak kurulan bitcoin'in herhalde en abuk kullanımı ödeme yöntemi oldu.
diyelim ki toyota'siniz ve bursa'daki bir üreticiden önümüzdeki 5 yıl boyunca her sene 100,000 cam sileceği alacaksınız. sözleşmeyi bitcoin üzerinden yapar misiniz? ya da bitcoin cinsinden kredi çeker misiniz? olay harbiden peer-to-peer ödeme yontemiyse ise bitcoin'i aslında dolara sabitlemek çok da ise yarar bir yöntem olurdu. ya da bitcoin bir para biriminden ziyade blockchain teknolojisini kurumsal yollarlar satan halka açık bir şirket olurdu, borsa da hissesini aldık.

bunun belki iki istisnası var
1) illegal iş yapanlar harbiden p2p ödeme yöntemi olarak kullanıyor
2) çin halk cumhuriyeti gibi sermaye hareketlerinin kısıtlı olduğu ülkelerde dolar alamayan vatandaşı için para oynatma yöntemi. eskiden benim çinli kardeşim dolar alıp satacağım diye hong kong'la hayali dış ticaret yapardı, şimdi bitcoin alıp satıyor.

muhtemelen bitcoin hikayesi dot com bubble'a benzeyecek. amerika'da da 1995'ten sonra özellikle 2000'e kadar "abi internet geleceğin teknolojisi" diye nasdaq inanılmaz uçtu, önüne gelen internet firması açtı ve abuk sabuk paralar yatırıldı. 2000'de dotcom balonu çöktüğünde internet yok olmadı da nasdaq'in aynı seviyeleri bulması 15 sene mi ne aldı.
(2)80611 #10  #80611
son günlerde bitcoin'i gerçekten icat edildiği şekilde peer-to-peer ödeme aracı kullanan ülkelerden daha çok devlet denetimi gelecek haberleri gelmesiyle düşen para birimi

bence ikinci faktorde altcoin'lerin yayginlasmasi
1) "abi bitcoin alalım, 100 bin dolar olacakmış" adamları alternatif yerlere yöneliyor. fiyatı yükselten dışarıdaki kitle eskisi kadar güçlü değil muhtemelen.
2) bu kadar altcoin çıkıyor da bunların bir kısmı direkt dolandırıcılık. sosyal medyada her gün "falanca yeni bir altcoin çıktı, her önüne gelene 500 adet veriyorlar" deniyor da mesela bunların kaçı güvenilir? bu altcoin dolandırıcılığı giderek arttıkça bu devletleri müdahale etmeye zorlayacak

çok basit ve alakasız bir örnek vereyim..bir ara türkiye'de insanlar isviçre frankı, japon yeni gibi alternatif para birimleriyle bankalardan kredi çekti. bu insanların japon yeni ile kredi çekmelerinin sebebi japonya ile ticaret yapmaları değil, faizi düşük. sonra yen ve frank değer kazanınca "biz yenzedeyiz, frankzedeyiz" diye ortalıkta gezdiler ve devlet vatandaşa dövizle kredi verilmesini yasakladı. yani tamamiyla legal ve vatandaşın aptallığından kaynaklanan bir sıkıntı yüzünden bu tedbir alındı.

geçmişteki bu tarz vakalara bakarsak türkiye'de yasaklanma olmasa bile baskilanmasi iki tane uyuşturucu satıcısının bitcoin üzerinden işlem yapmasına ya da akp'li üç beş kalantorun çocuklarının altcoin'de para batırmasına bakar.
(0)81536 #11  #81536
sağlıklı bir yatırım aracı olup olmadığı tartışılır, parasını kaybeden çok insan olduğu düşüncesindeyim. bir ay önce 50 dolar maliyet ile aldığım param şu anda 90 dolar. çok komik bir para belki ama zaten hobi amaçlı benimkisi biraz da. bu alanda türk bitcoin borsa sitelerinden borsabit'i de denemenizi öneriyorum. alt limiti 100 tl ile işlem yapmaktasınız ve referans sitemi de %50 oranında kazandırabilmekte.
(0)Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: