boğaziçi üniversitesi'nin yerli ve milli olmaması

boğaziçi üniversitesi'nin yerli ve milli olmaması

Tümünü Göster [2]

80321 #1  #80321
recep tayyip erdoğan'in son incisi. kendisini "bura" diye boğaziçi üniversitesi mezunlar derneği'nin afedersin müslüman versiyonu çağırmış, o da coşmuş
Erdoğan'dan Boğaziçi Üniversitesi eleştirisi

--! spoiler !--
"boğaziçi üniversitesi bu milletin değerlerine yaslanamadığı için hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır. üniversitemizin temelinin yabancı bir eğitim kurumuna dayanıyor olması bu zemine oturulmasına asla mani değildir. çok seslilik ile kendi ülkesine yabancılık arasındaki çizgiyi doğru bilmeden de bunu yaşatamayız" ifadelerini kullandı.
--! spoiler !--
(0)
80339 #2  #80339
birkaç açıdan incelenebilecek olan hede

bir hipotez su...erdoğan boğaziçi üniversitesi'nin muhtemelen birkaç milyar dolar edecek olan arazisine çökmek için yol yapıyor. benim öğrenci olduğum dönemde de (ben 2009 mezunuyum) üniversitenin tamamen kilyos'a taşınacağı haberleri konuşulurdu.
olabilir mi? olabilir..ancak erdoğan'in bunun için zemin hazırlamasına gerek var mi? sonuçta erdoğan yarın dese ki "ben boğaziçi'nin arazisine el koyuyorum, burayı mutahitte vereceğim..bakın karşılığında da ebesinin aminda mevcut arazinin 3 katı kadar arazi veriyorum" dese kim ne der.

boğaziçi üniversitesi yerli ve milli değerlere sahip mi sorusunu bodozlama tartışmadan önce birkaç soruyu da sormak lazım..

1) yerli ve milli değerler derken neyi kastediyoruz?
2) yerli ve milli değerler artık her ne ise bunlar iyi değerler midir?
3) bir üniversitenin yerli ve milli değerlere sahip öğrenci yetiştirmek gibi bir misyonu var midir?

aslında organizasyonu yapan boğaziçi üniversiteliler derneği (bura)'nin kimliği biraz ipucu veriyor. normalde boğaziçi üniversitesi'nin resmi mezunlar derneği boğaziçi üniversitesi mezunlar derneği'dir, keza üniversitenin kendi vakfı da vardır (buvak). bu bura denilen organizasyon 2003 yılında "müslümanlar" için kurulmuş bir dernek. öğrencilik yıllarını kulupculukle geçirmiş, bir dönem boğaziçi üniversitesi işletme ve ekonomi kulübü'nde yönetim kurulu üyeliği yapmış olan ben bu organizasyonun adını ilk defa duydum.

boğaziçi üniversitesi hakkında şöyle bir geyik vardır..işte bu üniversiteyi amerikalılar kurmusutr, üniversitede amerikancılık pomplanir...valla çok da değil. evet o robert kolej geleneği vardır, hocalarının önemli bir kısmı amerika'da doktora yapmış, orada bir süre öğretim görevlisi olarak calismisligi vardır. bu yüzden öğrenci-hoca ilişkisi daha yakındır vs'de okulda amerikancılık propagandası yapılmaz. boğaziçi liberal sol bir okuldur. başörtüsü yasağının olduğu dönemde üniversite bunu uygulamiyordu. keza öğrenci kulüplerinin kaydadeğer bir kısmı (bkz: yaşamalancılar) hdp çizgisine yakındır. okulda ufak bir türkçü ve islamcı gruplar haricinde pek sağ grup yoktur (en azından ben öğrenciyken öyleydi).

yerli ve milli geyiğine dönersek aslında konu muhtemelen dönüp dolaşıp "hayır osmanlı batılı kurumları almadığı için değil, gerçek ıslam'dan uzaklaştığı için geri kaldı. bu halka uzak elitler aslında batı ajanıdır. türkiye'nin ve medeniyyetimizin (bilerek iki y) kurtuluşu için formül bizim kendi tarihimizde vardır"a bağlanacak.

da değil amk..tamam islami fetihler sonrası müslümanlar suriye ve mısır üzerinden eski yunan'a, iran üzerinden fars ve hint felsefesine ve bilimine dayanarak birşeyler yapmış da o dönem geçti. o dönemin paradigması da geçti.

işin bir başka boyutu da su...kendi alanimdan örnek vereyim. pazarlama alanında son yıllarda körfez merkezli "islami pazarlama" dergileri çıkmaya başladı. akademik olarak müslümanlar ülkeleri inceliyorlar, "kuran ve sünnet'e dayalı" pazarlama analizleri yapıyorlar. derginin içeriğine bakıyorsun..klasik cross-cultural çalışmaları var en fazla. normalde uluslararası pazarlama alanında özelleşmiş bir ton kaliteli dergi var (journal of international marketing, international marketing review vs). ama bu islami dergilerde çıkan çalışmalar yarrak gibi. teori kısımları zayıf, daha çok betimleme tarzında (bilimadamı tasvir etmez, bilimadamı açıklar). metodolojiler kötü, konular orjinal degil.

Basit bir örnek vereyim..adam "islami bankalardaki müşteri hizmetleri kalitesinin tüketici memnuniyetine etkisi"ni arasitrmis. normalde müşteri hizmetleri kalitesinin tüketici memnuniyeti etkisi dibine kadar çalışılmış birşey. çalışmanın orjinal tarafı yok. neden islami bankalari araştırıyoruz o da belli değil. normal bankayla da karşılaştırma yapıp arada niye fark olmasına gerektiğini bir teoriye bağlasa eyvallah. o da yok. adam bahreyn'de bankalar üzerinden birşeylere debeleniyor. adam normal dergide yayın yapamıyor, dönüp makale içinde iki ayet ve hadis alintilayip kendi dergisini çıkartıyor. "ama biz islamiyiz"

o zaman haliyle su soru doğuyor..yerli ve milli üniversite'nin farkı ne? biz kalitesizligimizi yerli ve milli olmak bahanesiyle mi örtmeye çalışıyoruz?
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: