boğaziçi üniversitesi

boğaziçi üniversitesi

Tümünü Göster [7]

12418 #1  #12418
--! spoiler !--

bu entry'de genel bilgiler arasına serpiştirilmiş, önem arz etmeyen ama nacre eel trip'in hoşuna gitmiş ayrıntılar vardır.

--! spoiler !--
istanbul'da bir üniversite. 1971 yılında şu anki ismini alsa da kökleri 1863 robert college zamanına dek uzanır. kurucusu da bu sebepten dolayı cyrus hamlin'dir. boğaziçi üniversitesi'nin ilk rektörü ise şu anki kütüphaneye de adını vermiş olan aptullah kuran'dır.(evet aptullah)
robert college, amerika dışında kurulmuş ilk amerikan yüksek okuludur ki geçmişten bugüne, boğaziçi üzerinde "amerikancı" etiketinin yatması bundandır.
üniversitenin güney, kuzey, hisar, uçaksavar, kandilli, kilyos olmak üzere 6 kampüsü vardır.
güney kampüs, tanıtım kitapçıklarına konu olan, robert college binalarına sahip ve şu anda 3. derece sit alanı kabul edilmiş tarihi bir bölgedir. diğer kampüslerin tanıtımda yer almasının öğrenci çekmeyeceğinin farkında olan okul yönetimi, üniversite sadece bu kampüsten oluşuyormuşcasına güney kampüs tanıtımı yapar her daim.
kampüsteki dodge hall içerisindki basketbol sahası, şimdi adını hatırlamadığım ama kemal sunal'ın kömürle kendini boyayıp afro amerikan bir basketbol oyuncusunu canlandırdığı filmdeki basketbol sahasıdır.
eskiden, çok eskiden güney kampüs'ün tam ortasına b,ir camii yapılması için imza kampanyası başlatılmış, fakat bölge sit alanı olduğu için bu gerçekleşmemiştir. amma velakin şu an kampüz üzerinde, yabancı diller yüksek okulu binası da dahil olmak üzere kaçak yapılaşmış binalar vardır. artan yök kontenjanı sebebiyle böyle şeyler gereklidir.
çoğu okulda efsane olan yeraltı tünelleri bu okulda, birinci ve ikinci dünya savaşlarında sığınak olarak kullanılma amacıyla gerçekten vardır.
yakın zamanda birinci erkek yurdu altına yapılan starbucks'ı protesto etmek amacıyla bir eylem düzenlenmiştir. kamu nezdinde anti kapitalist bir eylem gibi görülse de esasında yer sıkışıklığından bunalmış, neredeyse dip dibe yürünen bir okulda önemli bir noktanın öğrencilerin hayvani yemek gereksiniminden ziyade zaten kampüste bir sürü kahve noktasına yeni bir tane eklemek niyetinde olan okul yönetimine bir protestodur.
inşaat mühendisliği vakti zamanında karl terzaghi adında bir hoca barındırmıştır ki kendisi zemin mekaniği kavramının dünyadaki babasıdır. şahsen okulun her şeyden önce bu gibi değerlerle övünmesi gerektiğini düşünür nacre.
kuzey kampüs ise fabrikada üretim yapılan merkez konumundadır. çoğu kitle dersi, çoğu bölüm binası, çoğu laboratuvar, çoğu yurt, kütüphane burada bulunur. mimarisi tipik 1970'ler türk mimarisidir. neden güney kampüs gibi inşa edilmediği sorulduğunda, mimarın görevinin gününün anlayışını yansıtmak olduğu, taklitçi bir çalışmanın mimarın kendisine hakaret demek olduğu cevabı alınmıştır.
(bkz: kahrolsun böyle mimarlık)
kütüphanenin şekli yarım yamalak olsa da motive edicidir, kaynakları boldur. ülkenin önde gelen kütüphanelerinden biridir.
kuzey kampüs'teki ana merdivenlerin yanında kimenin anlam veremediği bir heykel vardır. bu heykel taa hollanda'lardan özene bezene getirilmiştir. güneş ışığıyla hareket eden bir ayağı vardır ve pek hoştur. maalesef bunu bilmeyen gençlik heykeli afişlerle katletmiştir.
çok kıytırık bir öğrenci profili vardır. kıytırık bir sınavda iyi puan yaptıkları için kendilerini ulaşılmaz addeden bu kitle için ders/akademik başarı her şeyden önce gelir. bu kitle üniversiteyi hayat algılarının şekillendiği bir yer olarak görmekten ziyade lise devamı olarak kabul eder.(genellemenin dibine vurduğumun farkındayım) halbuki hocaların kalitesizliği, olanakların azlığı, okulun küçüklüğü gibi sayılabilecek milyonlarca eksiyi yoksayıp "boğaziçi" etiketini kullanmak iç güdüsüyle hareket ederler.
okulun politik bir duruşu yok gibidir. liberal olarak anılmasının tek sebebi, farklı fikirler arasında kavganın, sözlü atışmanın olmamasıdır. fakat herkes içten içe sağ ve sol görüşlülerin baskın fikirlerinin çokça çatıştığını bilir. nitekim geçenlerde sağ görüşlülerin düzenlediği bir kermes sol görüşlülerin tepkisine yol açmıştır ve uzun yıllar sonra bu gözler okulda ilk ciddi tartışmayı ve hakareti görmüştür.
kesinlikle kapitalist bir hayat biçimini benimsemiş öğrenciler ve mezuniyetten sonra bu biçimde kariyerini inşa etmek isteyen öğrenciler barındır. çokça barındırır.(yazar burada komünizm propagandası yapmamaktadır)
son rektörü gülay barbarosoğlu zamanında kütüphane 7/24 açık hale getirilmiş, yemekhane ücreti 1.5 tl'ye çekilip kahvaltı verilmeye başlanmış, iki kampüs arası düzenlenen shuttle'lardaki ücret kaldırılmış, öğrenci belgesi/transkript gibi belgeler online olarak ücretsiz alınabilir hale gelmiştir. bu açıdan öğrenciler gülay barbarosoğlu'nu genelde sever. fakat vakti zamanında tayyip erdoğan ile ilgili olumlu olayları yüzünden, acaba üniversite kendi içindeki özerkliğini kaybedip hükümete bağlı bir devlet kurumu mu olacak korkusunu da her zaman yaşatmıştır.
rektör seçimleri sırasında okul içindeki seçimlerde ikinci ve üçüncü aday, cumhurbaşkanı'na giden listeye girmemek için istifa ederler ki cumhurbaşkanı/noter okulun tercihlerine sadık kalabilsin. fakat son seçimlerde kadri baba(ikinci seçilmiştir) istifa etmemiştir. yine de gül, barbarosoğlu'nu seçmiştir.
genel itibarıyla güzel, hoş bir üniversite olsa dahi, kıytırık türk eğitim sistemi içerisinde, sınırlı olanakları ve kapasitesinden fazla öğrencisiyle, sırf sikimsonik bir sınavda iyi derece yaptılar diye saçma sapan bir noktaya konulmaması gerekir. bir gün üniversiteler özerkleşip kendi gelirlerini kendileri yaratabildiklerinde, boğaziçi gibi diğer birçok okulumuz da üniversite olmanın hakkını verebilecek hale gelecektir.
(0)
39905 #2  #39905
boğaziçi üniversitesi , registration sistemiyle bizi deliye döndüren üniversitedir.en sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim bu üniversiteye kesinlikle yakıştıramadığım, gözümde üniversitenin kalitesini yerle bir etmiş sistemdir.peki neden bu sistem bu kadar saçma .

1- sistemin tek önceliği hız. sistem açıldığı anda girebilirsen istediğin kadar dersi istediğin vakitte alabiliyorsun. böyle olunca eğer sen giremeyip beklemek zorundaysan kurduğun bütün ders planları çöpe gidiyor. baştan ders planı hazırlayıp hepsi için hocalardan consent istemek zorundasın.

bir devlet üniversitesi öğrencilerine sunduğu fırsatlar konusunda mutlaka eşit olmalı.hızlı olduğu için o dersi alan insan belki benim gerçekten ihtiyacım olan dersi almama engel oluyor. tamam , bu mağduriyeti gidermek için çok sevdiğimiz consent olayını getirmişsiniz.ancak consent diye bir şey varsa ve hangi insanın dersi hakedip haketmediğine hoca karar vericekse bunu en baştan yapmalı. benden önceki 30 kişi dersi hızlı olduğu için hocanın consenti olmadan alıyor ve ben ben hoca consent vermediği için alamıyorsam burda bariz bir haksızlık vardır. yani eğer hocaların adaletine güveniliyorsa consent olmadan ders alma imkanı herkes için kaldırılmalı.(zorunlu dersler hariç).

yani gerçekten sinir bozucu. ben önümüzdeki 2 dönem boyunca bütün ders programlarımı yaptım, almam gereken dersleri belirledim ancak sonra toplam ders kontejyanından 40 ını 30u dersi direk aldığı için geri kalan 70 kişiyle birbirimizi yemek zorundayız.hocayı tabir yerindeyse adeta yalamak zorundayız. yalvarmalıyız. kendimizi acındırmalıyız. bir üniversitenin kendi öğrencilerini böyle yalvartması bile çok acı birşey.

bu sistem dolayısıyla eğer sisteme hızlı giremezsen sevdiğin dersleri alman neredeyse imkansız. özellikle dil derslerini almak mümkün değil. toplam açılan 120 kişilik ispanyolca kadrosuna bunun 3 katı kişi başvururken güvendiğimiz tek adalet hız olmamalı. ülkenin ‘en iyi üniversitesi’ne kesinlikle yakışmıyor.

2-consent istedikten sonra çileniz elbette bitmiyor. ders seçimi süresi 3 gün. sizde consenti yolladıktan sonra bir umutla bilgisayara acı acı bakarken o consentin yeşile dönmesini bekliyorsunuz. ancak hocalar cevap vermiyor. 3 gün boyunca cevap bekliyorsunuz, gelmediği için başka hocalara da atmak istemiyorusunuz. çünkü sizing için en uygun olan ders o . o dersi aldığınız takdirde diğerlerine ihtiyacınız kalmayacak. ancak hocalar cevap verimiyor. sizde ayarlayamıyorsunuz dersinizi. ve deliye dönüyorsunuz. o umutla her gün 20 kere baktım ya ben belki yeşile dönmüştür diye. hakkınız var mı bizi bu kadar bekletmeye. consent’e olumlu yada olumsuz cevap verme süresini yap 24 saat veya daha az ,öğrencinin en azından kafası rahat olsun. cevap gelincede hiç bir açıklama yok. sadece rejected yazıyor. ya ben o dersi niye alamadığımı bilmek istiyorum. bi açıklama bekliyorum en azından . kusura bakmasınlar ama hiç şeffaf olmayınca işler insanın aklına kötü şeyler geliyor.

2- bu sene yaşadığım üçüncü saçmalık gerçekten hiçbir kuruma yakışmayacak kadar kötü. zorunlu bir dersimiz var . üniversitede okuyan bütün 2. sınıflar mutlaka almak zorunda . dersin adıda turkish for native speakers bilenler bilir. yahu bu dersi alacak toplam öğrenci sayısı belli . neden buna göre kontejyan açılmıyor? yahu herşey belli daha sonra bir kontejyan arttırımına neden ihtiyaç duyuyoruz. baştan aç yeteri kadar kontejyan. bunu yapmadıkları için dersi alamadım ve programı onaylatmak için gereken 15 krediye ulaşamadım. 13 kredide kaldım ve programı onaylatmak için gittim fitness ve badminton aldım. ulan , ulan diyorum bak . ben politika öğrencisiyim. benim seçmem gereken elective dersler belli:sosyoloji , psikoloji , felsefe. ben mecburiyetten gidiyorum beden eğitimi dersi alıyorum. reva mı lan bu. ayıptır ya .

4-bununla ilgili şikayette bulunduğumuzda duyduğumuz cevap hep aynı. yök her sene kontejyan arttırıyor, yapıcak birşeyimiz yok. yazıktır ya. ülkenin en iyi üniversitesinin ürettiği tez bu kadar mı yani. e ne farkınız kaldı sizin akp nin dış mihraklarından. kendi içindeki sorunları çöz önce bir, sonra eleştir başkalarını. tabiki burda gene en sevdiğim bakınız olan (bkz: türk milletiniz sikinin ucuyla iş yaptığı gerçeği) yazısını paylaşacağım.

bu sorunun çözümüyle ilgili üniversitede hiç bir gayret yok. hatta insanlar ortada bir sorun olduğunu bile düşünmüyorlar. eşitsizlik kendilerine yansımadıkça kimsenin umrunda değil.ama sürekli biz herkesin eşit ve özgür olmasını istiyoruz sloganlarıyla çevreye ‘sevgi pıtırcıkları’ olarak gözükmeye devam ediyorlar. sözde eşitlikçiler size. bunları söylediğimizde aldığımız cevapda yüzlerini ekşiterek söyledikleri ‘yaa sende vaktinde girseydin o zman,pöff’
tipini s…


peşinen söyliyim elimden geldiğince yeni bir fikir üretmeye uğraşıyorum bu sorunla ilgili. ve bunu sadece bu sözlüğe yazmadım. bölümüme, rektörlüğe ve yök ‘e de şikayetlerimi ileteceğim.

canınızı sıktıysam affola, baya bir sinirliyim çünkü.
(0)
52674 #3  #52674
hukuk ve tıp bölümleri yoktur.
(0)
52684 #4  #52684
en fiyakalı ve işe yarayan kısmı;
(bkz: kuzey kampüs) tür. burada mühendislikle ilgili bölümler mevcuttur.
(bilgisayar mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, makina mühendisliği v.s)
(0)
67835 #5  #67835
bogazici-universitesi 56cdcc8aa8b9c.jpg
27 ocak 2016 tarihinde, boğaziçi üniversitesi güney otoparkında bulunan bir araçta bomba düzeneği tespit edilmiş. aracın bomba düzeneği ile beraber okulda bulunmasından sorumlu olan personel, r.ü isimli şahıs, göz altına alınmış ve üniversite ile ilişkisi tamamen kesilmiş. zaten araç tespit edildiğinden beri malum şahıs üniversite dolaylarına bir daha uğramamış.

böyle bir olayın yaşanması okulla az çok ilişiği olanları şaşırtmış mıdır bilemiyorum. açıkçası son yıllarda gerek öğrenciler arasında gerekse de bazı öğretim kadrolarında ciddi bir terör örgütü desteği mevcut ve bu destek çeşitli ortamlarda, etkinliklerde dillendiriliyor. olay her ne kadar doğrudan bu bahsettiğim öğrencilerle ya da öğretim görevlileriyle alakalı olmasa da, okulun terör örgütüyle birlikte anılmaması adına, okul yönetiminin önlem alması şart.

edit: dün yukarıda yazılanlardan sonra bugün de okulun kuzey kampüsünde şüpheli araç ihbarı yapıldı. neticesinde aracın çevresinde bulunan binalar boşaltıldı. binalar arasında 1 adet derslik binası ve en az 2 adet yurt binası bulunmakta. üniversite bu saatten sonra sosyoloji bölümünü kapatsa yeridir.
(0)
80330 #7  #80330
tekrar gündeme gelen üniversitedir. kendine özgü içe kapalı bir yapı olmakla birlikte popülaritesini hiç kaybetmemiştir. amerika tarzı bir üniversite yapılanmasına sahiptir.
(0)

Tümünü Göster [7]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: