cumhuriyet halk partisi

cumhuriyet halk partisi

Tümünü Göster [74]

6028 #1  #6028
atatürk liderliğinde 9 eylül 1923 yılında kurulan siyasi partidir. ilk kurulduğunda halk fırkası olarak kurulmuştur. sonra cumhuriyet halk fırkası* daha sonra da cumhuriyet halk partisi* adını almıştır. amblemi 6 oktur. bu altı ok atatürk devrimlerini simgeler. bazıları haz etmez. oktur bu batar çünkü. yıllarca ülkenin selameti için çalışmış, fabrikalar kurmuş, bilim insanları yetiştirmek için çalışmıştır. istese tek parti olarak siyasi hayatına devam edebilme şansı olmasına rağmen, demokrasi gereği çok partili döneme geçiş yapabilme sağduyusuna sahip olmuştur.

ülkede ve dünyada örnek bir konuma gelmek için uğraş verirken muazzam gerçekleri de gözler önüne sermiştir: asrı, yıla sığdırmak gibi. zaman zaman barajı geçemediği de olsa asla yolundan dönmemiştir. türlü iniş çıkışlarla birlikte varlığını sürdürmeye devam etmiştir.

genel başkanları

-mustafa kemal atatürk
-ismet inönü
-bülent ecevit
-deniz baykal
-hikmet çetin
-altan öymen
-kemal kılıçdaroğlu

şimdilerde eleştiri oklarına maruz kalan halk partisi halkın partisi olduğu için yaftalanır. şayet cumhuriyet cemaat partisi olsaydı bundan iyisi olamazdı herhalde.
(0)
8806 #3  #8806
koltuk sevdası yüzünden bir türlü siktir olup gitmeyen insanlar tarafından istemeden de olsa itibarsızlaştırılmış, ötelenmiş siyasi partidir. günümüzde din düşmanı ilan edilmiş olduğundan sağ kesimden oy alması mümkün değildir. tabi bu zaman içinde değişebilir. ülkenin değerleri ile barışık ve güven veren bir lider ile yoluna devam ederslerse, din gibi saçma olaylarla ilgilenmeyi bırakırlarsa bir ihtimal ilerleme kaydedebileceklerdir.
(0)
19219 #4  #19219
2014 yerel seçimlerindeki başarısızlığın ardından köklü bir yönetim değişikliğine gitme kararı almış parti.

--- alıntı ---

adnan keskin, bihlun tamayligil, umut oran, perihan sarı, sencer ayata, emrehan halıcı, sezgin tanrıkulu ve bülent tezcan’ın görevden alınacağı nihat matkap’ın ise görev alanının değiştirileceği belirtildi.

kaynak: http://sozcu.com.tr/2014/gu...

--- alıntı ---
(0)
45860 #5  #45860
web sitesini yenilemiş, yazılar o kadar küçük ki, "okumayın gidin" diyor adeta. tasarım da içler acısı.
(0)
52068 #6  #52068
vatanseverlerin bu seçim oy vermemesi gereken parti. bir sene önce kemal bey otobüste bozkurt işareti yapıyordu. bu seçim şafak hanım selo ile iyi ittifak yaptıklarını itiraf etti. chp hdp'nin koruyucu meleği haline geldi. halbuki biz aponun yeğenini meclise sokanları korusun kollasın diye chp'ye oy vermemiştik. mahmut tanal apo posteri altında kobani yürüyüşü yapıyor. bunlar chp seçmeni için kabul edilemez şeyler. chp'yi ele geçiren pkksever solcu kafasının temizlenmesi lazım.
(0)
52205 #7  #52205
bir hdp'li olarak iktidar olma ihtimalleri ortaya çıktığı zaman oy vermeyi düşündüğüm parti. kılıçdaroğlu kesinlikle bu parti için büyük bir şans. son zamanlarda hdp'ye olan yakınlaşmaları da bu partinin uzun bir dönemden sonra ilk kez iktidar olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor.

partinin hdp'ye olan yakınlaşmasını eleştiren chp'lilere de iki çift sözüm var. chp hdp'ye değil kürt oylarına oynuyor. her bilinçli parti, iktidar olabilmek için kürt oylarının gerektiğini bilir. türkiye'de her zaman kürtler bir partiyi iktidara taşımış, aynı şekilde kürtler bu partiyi iktidardan indirmiştir. darbeler hariç bu, her zaman böyle olmuştur. akp de bu gerçeğin en yakın örneğidir. chp, kürt oyları almaya başladığı gün iktidar olabilecek...

mhp misali, "hdp'linin verdiği partiye oy vermem." diyorsanız, siz bilirsiniz tabi. *
(1)
52214 #8  #52214
chp öncelikle 6 okundan ikisi olan ; milliyetçilik ve devletçilik konusundaki eksiklerini tamamlamalı.bütün chp seçmeninin şikayeti bu konularda.kürt oylarını almak için ilkelerinden taviz vermeye devam ederse , oylarının bir kısmını mhp'ye kaptırabilir. özellikle bu dönemde mhp'nin atatürkçü ve laik yönüyle ön planda olması , seçmeni mhp'e oy verme konusunda rahatlatacaktır. gülen cemaati ile zamanında çok mücadele etmiş bir partinin, siyasi rant için, bu oluşumun sözcülüğünü, fedailiğini üstlenmesi seçmenine izah edemeyeceği bir durumdur.özellikle bu dönemde oy peşinde koşmaması,özüne dönmesi parti için daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
(1)
52339 #9  #52339
hdp ile halay çekmeye devam ettiği sürece bir gün hiçbir zaman yüzde 25 oy alamayacaklar.
(0)
55467 #10  #55467
üyelerinin, gönül verenlerinin vatanperverliklerinden kesinlikle şüphe duymadığım ancak yaşadığı dönüşüm süreciyle, saygımı git gide yitirmeye başlamış olan parti.

kendileri hakkında şöyle bir anektodum var:
lisede ben ülkücüyüm, chp'li arkadaşlar, ödp'liler hatta bir tane de numunelik kürtçü arkadaşımız vardı. numunelik diyorum çünkü o zaman moda değildi o yüzden ''aaa selocan çok şikiiir'' diyen ergenler göremezdiniz. chp lise sorumlusu arkadaş beni hem sohbet, hem de göreyim diye ilçe binalarına davet etti. içeri girdim, oturduk, ablanın biri girdi içeri elinde çaylar, utandım kızardım, kibarca teşekkür edip aldım çayı, muhabbet vs. yarım saat sonra ben toplantıya yetişmek üzere çıkacağımı belirttim, arkadaşa kibarca teşekkür ettim, çay bardağımı aldım götürüyorum, ''zahmet etme'' dedi. dedim ''olur mu öyle şey, sana bulaşık kitleyecek halim yok''. çocuk şaşkın bir şekilde suratıma bakıp, ''ben yıkamıyorum ki getiren abla müstahdem o yıkıyor'' dedi. yüreğim ağzıma geldi, tutamayıp bağırmaya başladım, ''utanmadan benim içinde olduğum hareketi küçük burjuvalıkla eleştiriyorsunuz kendi pisliğinizi koskoca kadına temizlettiriyorsunuz bu ne kepazeliktir'' vs. diye. arkadaş şaşkın bir ifadeyle tepkisiz oturmaya devam etti, başka bir şey demedim sonuçta kadını da işinden etme ihtimalim olabilirdi. götürdüm bardağımı, abla ayaklandı hemen hışımla elimden bardağı almak için, ''zahmet etme ablacım sen lütfen buyur otur'' dedim. olmaz falan dedi sonra suratımdaki ifadeden sinirli olduğumu anlamış olacak üstelemedi, yıkadıktan sonra çay için kibarca ablaya teşekkür edip ayrıldım. bir daha da herhangi bir chp ilçe binası kapısından içeriye adım atmadım. bu ilçe chp'nin kalesi olarak bilinen bir yerde, çoğunlukla tüm chp'liler belediyeyi kullandıkları için işlerinde tek bir daire, öyle çok büyük bir yer de olmazsa olmaz bir durum değil yani. bu tip bir çok hareketi de aktif siyasetin içinde olduğum dönemde gördüğümden, antipatik gelmekteler kendileri.

zorunlu edit: ironi'de beceriksizlik örneğidir, evet ironinin olayı zaten çok ciddi olduğunu düşündürüp, aklı selimlerin küçük işaretleri yakalamasını sağlamaktır ancak, kimseye kızmıyorum, yeni yeni deniyorum ben de olmuyorsa olmuyor. aslında gerçek hayatta daha iyi yapıyorum bunu valla bak.
(4)
55589 #12  #55589
büyük ihtimalle kendisine artık oy vermeyecegim parti (ldp ile mhp arasında kararsızım)
ekşi zamanlarımda bu partinin dönüşmesi gerektiğini söyleyenlerden biri de bendim.

bu dönüşümden birkaç şey kastediyordum
1) partinin teşkilatlarının yeniden yapılandırılması
chp'nin teşkilatı ekseriyetle hayatlarında birşey satmamış olan memurlar. oysa günün sonunda siyasi partilerin pazarlaması deterjan pazarlamaktan process bakımından çok farklı değildir. istediğim chp teşkilatı aynı türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu firmalar gibi hem mevcut secmenlerini hem yeni secmenlerini kaynaştıran, biraz auftragstaktik kafasında yani partinin genel ilkelerini ve stratejisini sahada duruma göre gelistrdigi taktiklerle uygulan bir yapıda olmalıydı. bir başka sorun da chp'ye oy veren ancak tek yaptığı facebook'tan twitter'dan birşey paylaşmak olan kitleyi örgüte katmakti

bir pazarlamacı olarak da aynı zamanda seçmeni 4 seneden 4 seneye nabzını tutan değil, seçmenin nabzını bilimsel yöntemlerle tutulması ve buna göre gerekli pazarlama stratejilerinin uygulanmasıydı. sadece olay "bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" meselesi değil. kim hangi partiye niye oy veriyor ya da vermiyor, kimin ikinci partisi kim, hangi partinin seçmeni nerelerden haber alıyor vs gibi detaylı bir seçmen profili çıkartan bir birim kurulmasaydi

2) ideolojik bakımdan da kimlik siyaseti gütmeyen, modern liberal bir çizgiye sahip, ne istediğini bilen ve insanlara güven veren bir parti.
aslında insanların kemal kılıçdaroğlu'nda liderlik vasfı yok'tan kastettikleri buydu. herkesin ayrı bir kafadan çaldığı, neyi savunduğu ya da neyi savunmadigi belli olmayan bir parti yerine herkesin özgürlüğüne ve refahına sahip çıkan guclu bir parti

böyle bir parti seküler mhp'lilerden o kadar die hard erdoganci olmayan akp'lilerden hatta bir kısım hdp'lilerden bile oy alabilir ve potansiyel olarak akp ile 35-38 bandında kapisabilirdi

ancak su anda chp hdp'den daha hdp olmaya kasan gerzek bir parti haline geldi.
ben zaten su son yaşanan terör olaylarını sadece 400 geyiğine bağlayan bir partiye oy vermek istesem gider hdp'ye oy verirdim. aynı anda hem pkk'ya hem akp'ye çakmak çok mu zor. akp'ye de teror meselesi konusunda cakilacak mevzu 400 degil. (bkz: asfalta döşenen mayınlar devletin bilgisi dahilindeydi)

ya da 7 haziran'da insanlardan oy verin gitsinler diye oy istedi, ondan sona 35 gün akp ile koalisyon pazarlığı yaptı sonra da "akp bize hiç gerçek koalisyon seçeneği ile gelmedi". anasını satayım 35 gün boyunca ne konuştunuz o zaman. 3-4 gün nezakaten gorusurdun, gonderirdin
(0)
56009 #14  #56009
devrimin altı okundan biri olan atatürk milliyetçiliğini askıya alması ile üzülerek oy attığım yegane partim.

"bizim devlet idaresindeki ana programımız, chp programıdır. bunun kapsadığı prensipler, idarede ve siyasette bizi aydınlatıcı ana hatlardır. fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.”

mustafa kemal atatürk

yaşasın cumhuriyet, yaşasın cumhuriyet halk partisi!
(1)
56013 #15  #56013
sadece atatürk milliyetçiliği üzerinden siyaset yapsa şimdiki halinden daha iyi halde olur.ama nedense kendi ilkelerinden utanır hale gelmiş.yıllardır chp'ye,atatürk'e söven,akp'nin palazlanmasını sağlayan yetmez ama evetçi,cemaatçi,ermenici,sorosçu tiplerin bu partide olmaması lazım
(0)
56250 #16  #56250
cemaatle olan ittifakları , kürtçü milletvekilleri , pyd ve esad a bakış açıları , hdp ile olan ilişkileri , akp ile koalisyon pazarlıkları , milliyetçilikten uzak siyasetleri , oy vermemin önündeki en büyük engel . bazen kızıyorum mhp e ama benim için eskiden alternatif olan bir chp artık yok .
(0)
56766 #17  #56766
tabanını yansıtmayan parti.

chp'ye oy veren kesim türkiye'nin en seçkin topluluğu. daha eğitimliler, daha iyi ekonomik şartlara sahipler, daha kültürlü,bilinçli ve saygılı insanlar. türkiye şartlarında; en yaşanılabilir kentler,ilçeler hatta semtler yine chp seçmeninin ağırlıkta olduğu bölgelerdir. her türlü insan bu seçkin topluluğun arasında özgürce yaşayabilir. medeniyetin ve uygarlığın ne demek olduğunu bu kitle sayesinde türkiye' de görürler.

ve son genel seçimlerde şunu da görmüş olduk; alınan 11,518,070 oyun neredeyse tamamı ,etnik olarak, türk asıllı seçmenden. zira, hdp mavrasıyla birçok chp'li kürt'ün oyunu bu partiden kaydırdığını söylemek, yanlış olmasa gerek. üstelik, bazı türk asıllı seçmenin de hdp'ye kayması bu tezin doğruluğunu perçinler nitelikte.

senin seçmenin, halk arasında, beyaz türkler diye anılan kişiler. kemik oylarını bu kitle oluşturuyor. fakat, yine de, hdp güzellemeleri yapmaktan ve ulusalcı kesimi bastırmaktan geri durmuyorlar.emine ülker tarhan, muharrem ince gibilerin artması gerekirken;bilakis malum şahısların çoğalması daha bir rahatsız edici. hem seçmenlerinin hoşnut olmadığı ya da memnun kalmadığı adayları, ısrarla, listelere sokmaktan da vazgeçmiyorlar. keza, belediye başkanları da öyle. izmir belediye başkanı, çanakkale belediye başkanı, tekirdağ belediye başkanı göze batan örneklerden. kimse memnun değil fakat parti aday gösterdiği için oy atıyorlar.

şayet alles im wasser' in bahsettiği gibi chp de ''bop''tan nasibini almışsa; bu seçmen ne yapsın? başka partiye toplu bir geçişin zorluğu ortada. ve gün geçtikçe chp'ye olan güvenimizi de yitirmekteyiz.


bize yeni bir kan lazım, azizim.

nasıl ki; erdoğan akp seçmeninin zihin dünyasının vücut bulmuş hali ise bize de chp' ye oy atan 11,518,070 seçmenin düşüncelerini temsil eden bir lider lazım.

ki böyle giderse chp' ye son oyumu 1 kasım' da atmış olacağım. ve benim gibi düşünen birçok kişinin de varlığından eminim.
(0)
57085 #18  #57085
atatürk'ün bursa nutku'nu dağıtan bir gurup lise öğrencisi hakkında soruşturma açtıran bir zat-ı muhteremi milletvekili adayı yapan parti...

http://www.aydinlikgazete.c...

--- alıntı ---

akın’ın istifasıyla boşalan üçüncü sıraya, ilahiyatçı- eğitimci halim uçar aday yapıldı. uçar, 2010 yılı ocak ayında okul müdürü olduğu orhan dengiz anadolu lisesi’nde atatürk’ün bursa nutku’nu dağıtan türkiye liseliler birliği (tlb) üyesi bir grup öğrenci hakkında soruşturma açtırmıştı. olaya tepki gösteren add, vatandaşlara bursa nutku’nu dağıtmıştı. uçar’ın chp’den aday gösterilmesi hem uşak örgütünde hem de sosyal medyada tartışma yarattı.
uçar kendisine sosyal medyada gülen cemaatinden olup olmadığını sorusuna şu yanıtı verdi: “şu ana kadar sadece allah’ın kulu, devletimizin öğretmeni oldum kimsenin adamı olmadım, emir komutasına girmedim. ben herkesle iyi geçinirim, ama hiçbir kimsenin yanlışının yanında olmam. bu sebeplerden, iyi diyalogumdan herkes beni kendisinden bilir.”

--- alıntı ---

gerçi sezgin tanrıkulu gibilerinin yanında bu nedir ki..?
(0)
61267 #19  #61267
camiilerimizi ahıra çeviren zihniyet. halka bidon deyip, göbeğini kaşıyor diyip bir de oy bekliyor. yazık.
(0)
62148 #20  #62148
adını değiştirmesi gereken parti. yoksa asla ve asla oy arttıramaz.
(0)

Tümünü Göster [74]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: