deli bal

deli bal

Tümünü Göster [1]

811 #1  #811
doğu karadeniz'de en fazla görülen rhododendron türleri olan rhododendron ponticum(kara ağu) ve rhododendron luteum(sarı ağu) bitkilerinin nektarından yapılan zehirli balın halk arasındaki ismidir. bu bal karadeniz'de binlerce yıldır kocakarı ilacı olarak kullanılır. mide hastalıkları, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona iyi geldiğine inanılır, ayrıyeten ilaç özelliği bilimsel çalışmalarla da ortaya çıkarılmıştır. zehirlenmeye sebep olan toksin, rhododendron bitkilerinde bulunan grayanotoxin isimli maddedir. yüksek dozda alındığında kalp atışlarında yavaşlama, ani tansiyon düşmesi, bulanık görme, bilinçte bulanıklık gibi belirtilere neden olur.

erzurum atatürk üniversitesi'nden akademisyenlerin yayınladığı, deli balın diyabetli deney farelerinde kan glukoz ve lipit oranlarını düşürdüğünü gösteren araştırma: (http://journals.tubitak.gov...) bu araştırmada diyabetli deney farelerine düşük dozda deli bal veriyorlar ve kandaki şeker - kolesterol önemli oranda düşüyor. yani bu balın ana maddesi olan grayanotoxin zehiri aslında ilaç (su dahil her şeyin aşırı dozu zehirdir zaten)

buyrun rhododendron özü ve deli balın antibakteriyel ve antifungal özellikleriyle ilgili diğer bir araştırma:(http://journals.tubitak.gov... )

maalesef türkiye'de imkan olmadığı için bunu ciddi ciddi araştırıp ilaç üretemiyorlar.

amerikalılar zehirli çiçekten digitalis maddesini izole ediyor, bunu alıp kalp ilacı yapıyor, çiçeği ilaç firmalarına ticari olarak üretmek için yüzlerce hektar tarlalara ekiyorlar. bizimkilerin imkansızlıklar içinde zar-zor ortaya çıkardığı 3-5 araştırmadan başka ortada doğru dürüst ciddi bilimsel araştırma bile yok. yazık. ülkenin bu kadar kaynakları var, bunu alıp kullanmak yerine dışarıdan ilaç ithal ediliyor. oysa bu deli bal ya da rhododendronlardan mis gibi tansiyon, şeker ilacı yapılabilir, bölgeye de gelir kaynağı olur.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: