demokratik özerklik

demokratik özerklik

Tümünü Göster [4]

53562 #1  #53562
tam açılımı "uygarlıksal gelişme temelinde cinsiyet eşitlikçi ekolojik demokratik toplum paradigmasına dayalı demokratik konfederalizm" olan hede
(4)
53613 #3  #53613
pkk'nın yani direkt olarak aponun sadece kendi fikirlerinden oluşan ve bugün milyonların bilinçsizce ve şuursuzca peşinden koştuğu (mesela %20'si okuma yazma bilmeyen şırnak halkının) kürt hareketi manifestolarının/yol haritalarının bilinenleri şunlar:

1- kürdistan devriminin yolu 1978
2- demokratik konfederalizm bildirgesi 2004
3- kck sözleşmesi 2005
4- demokratik özerklik bildirgesi 2010

en son bir de dolmabahçe mutabakatı var çok genel bir şey, abd anayasası gibi. ancak o metinde pratikte demokratik özerklik bildirgesindeki detayların kastedildiği de cümle alemce malum. bu metinler %90 oranda kadir mısıroğlu tarzı uydurma tarih anlatısı içeriyor, kalanı da yuvarlak cümlelerle tek bir isteği, tek bir dileği haykırıyor: eninde sonunda tam bağımsız kurmançi devleti.

demokratik özerklik ile talep edilenlenler şunlar:

1- genelkurmay aponun komutası altında ve silahlı güçleri de pkk'ya ait olacak.
2- vergileri pkk toplar
3- eğitim aponun ve pkk'nın tekelindedir.
4- hukuk sisteminin tepesinde apo ve kurmançi hukukçular birlikte olacak, anayasa mahkemesi 16 ayrı dil ve dialekt konuşan insanların bulunacağı yeni federal yapıda basın açıklamalarını serxwebun'un yazıldığı dilde yapar ve önemli meselelerde de son sözü apo söyler.

apo yakalanıp da kodese tıkılana kadar 1978 yılında yazılan manifesto esastı. bu manifestoda kürtlerin aryan ırka ait tam bağımsız bir devlet kurması gerektiği yazılı. 2003 yılında iran'da pjak denen ırkçı kürtçü ayrılıkçı yapılanmanın kuruluşundan sonra ve abd'nin ırak'ı işgalinin ertesinde ırak'ta kürtlerin kendi vatanındaki komşularına kurşun sıkarak abd postalı yalaması sonucu ırak özerk kürt devletinin "resmen" kurulabileceği anlaşılınca 2004 yılında kck sözleşmesi yazılıyor ve bu sözleşme ile iran, ırak, suriye ve türkiye kürtlerine apo diktatörlüğü altında ortak bir kader çizilmeye çalışılıyor, yazan kişi yine aponun ta kendisi. bu arada pkk teröre devam ediyor, iran pjak'ın anasını belliyor ve 2009 yılında iranlı kürt terör örgütü pjak kendini tasfiye ediyor, türkiye ırak kürtleri ile ciddi ekonomik ilişki içine giriyor ve apo zaten pkk'nın başarılı olamayacağını bildiği için bu sefer özerklik kasıyor. tabi bu dönemler tayyip apoyu bir şekilde oya çevirmeye de çalışıyor. eğer apo ile anlaşabilirsem en azından terörü durdurabilirm bu sayede de hem kürtlerin hem de terörün durduğunu gören türklerin oyları ile %50'yi geçebilirim başkan olabilirm hesapları yapıyor ve pkk'nın palazlanacağını bile bile çözüm sürecini başlatıyor. bu arada suriye'deki iç savaş iyice alevleniyor ve suriye kürtlerine gün doğuyor. türkiye'de çözüm süreci ile nefes alan pkk suriye'ye yardıma gidiyor başarılı da oluyor. tayyip suriye'de kürtleri değil de selefi örgütlerin tarafını tuttuğu için başkanlık hesapları hayal oluyor, kobani olayı patlak veriyor, hedepe kobani olayını oya devşirmeyi çok güzel başarıyor. buraya kadar hangi metnin hangi şartlar altında ve hangi tetikleyicilerle, hangi psikoloji ile yazıldığını anladık sanıyorum. demokratik konfederalizm bildirgesi eskidir yerine gelen demokratik özerklik bildirgesi onu neshetmiştir görüntüde. ancak öyle olmadığını tüm bu metinlerin paralel uluslaşma niyeti ile yazıldığını ve paralel uluslaşmanın da en nihayetinde ulus devletle taçlandırılmasının hedeflendiğini biliyoruz. bunu en çok da şuradan biliyoruz: kurmançi trt varken ayrılıkçılar zazaca trt istemiyorlar ya da en kötü ihtimalle kurmanççadaki gibi ısrarcı değiller. çünkü demokratik konfederalizm ya da özerklik ya da tam bağımsızlık sonrası zazaların kurmançiye dönüşeceğini düşünüyorlar. zaza ve kürt ayrıdır demek bile bunları çıldırtıyor.

teori ve pratik adında iki farklı mefhum var. teori demokratik özerkliğin ya da konfederasyonun bildirgesidir ancak bu kısıtlı metinlerin bütün uygulama pratiklerini barındırması mümkün değildir. bunlar pratik edile edile denene denen ortaya çıkacak şeyler. bir konfederal ya da özerk meclis oluşacaksa mesela bu meclisin tüm seçenekleri denedikten sonra eğitimin tek dilde verilmesinin doğru olacağı sonucuna ulaşması pratikler sonucu gerçekleşecektir. dolayısıyla meclisin, önce hem sorani, zazaca, arapça eğitim verip sonunda bu böyle olmuyor liseye giriş sınavını doğru düzgün yapamıyoruz, haksızlık oluyor, doğru ölçüm yapılamıyor mecburen herkese eğitimi tek bir dilde vermek zorundayız diyeceği gün de gelecektir. haliyle çoğunluğun dili olacak kurmançi seçilecek ve devlet kurmançi ulus devletine dönüşecek. bu örneği hukuk alanında da genelleyebiliriz. dolayısıyla eğitim ve hukukun aponun tekelinde olacağı iddiası doğru bir iddiadır çünkü apo tüm bunları öngörerek hareket etmektedir, bunları öngörmek de atla deve değildir, elimizde bütün dünyanın ulus devletlerden oluştuğu ve dilleri birbirinden izole edilmiş bilingual bir eğitimin hiçbiryerde işlemediği gibi somut gerçekler vardır.

konfederal demek aslında tam bağımsız olan devletlerin tek bir meclisten yönetilmesi demektir, federal ya da özerk yapılı devlet de tek devlet içinde merkeze bağlı kendi içinde bağımsız özerk idari birimlerin, federal yapılanmaların olması anlamına gelir. konfederal devlete örnek: 2006'da dağılan sırbistan-karadağ. bu son konfederal yapıdır. dünyada gerçek anlamda konfederal bir yapı 2006 yılından beri mevcut değildir. konfederalizm teorisi çökmüştür.

genelkurmayın tamamen apoya bağlı olacağı demokratik konfederalizmden sonra bile, konfederalizme dair hayaller suya düştükten sonra bile talep edilmiştir. özerkilk bildirgesindeki öz savunma başlığı altında açıklanmıştır. orada "halkın kendi öz savunmasını kendisinin yapacağı" iddiası ile benim "halkın savunma için apo ve pkk'yı seçeceği" iddiam aynı anlama geliyor ve sonunda genelkurmay aponun oluyor yani. ve silah kimdeyse vergiyi o toplar. vergi meselesine girmenin anlamı yok o yüzden.

tüm bunlardan da öte birileri apoyu ve pkk'yı gerçekten entelektüel derinliği olan adamlar sanıp da peşlerine düşüyorlar ya en komik olanı da bu. eğitim ortalaması 3. sınıf terk olan bir topluluktan bahsediyoruz. komik bulmamak lazım aslında bu metinleri bir takım amerikalı/avrupalı yazarların ismini vererek akademik bir şeymiş gibi savunmaya çalışanlar çok daha komik çünkü.
(0)

Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: