devletin ekmeğini yemek

devletin ekmeğini yemek

Tümünü Göster [3]

80522 #1  #80522
devleti ağa, kendini de maraba sanan insanların bolca kullandığı kalıp
mesela bu “devletin ekmeğini yeme” edebiyatı başka ülkelerde var mı acaba? artı niye ekmek?

mesela fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron “fransa’nın chateaubriand’ını yiyip şarabını içenler” falan diyor mudur?
ya da amerikalılar alakasız youtube videolarının bile altına “bu ülkenin t-bone steakini yiyip ona ihanet edenler bir gün t-bone steak yedikleri yerden kurşunu da yer” yazıyor mudur?
(0)
80532 #2  #80532
dünyanın en saçma sözü olmakla beraber yurttaşı aptal yerine koymaktadır. "devlet mi yurttaş için vardır; yoksa yurttaş mı devlet için?" tartışmasına hiç girmeden, bana öyle bir söz gösterin ki insanları bu denli aşağılık yerine koysun.
(0)
80535 #3  #80535
mecazi bir kullanımdır bu söz.

sınırları içerisinde yaşadığın, vatandaşı olduğun devletin imkanlarından faydalanmak anlamına gelir.

mesela türkiye'de yaşayan k*rdlerin yarısından fazlası hiç vergi ödememelerine rağmen herkesten fazla bu devletin imkanlarından faydalanmaktadırlar ve buna rağmen hala bu devleti faşistlikle, işgalcilikle ve kendilerini asimile etmeye çalışmakla suçlamaktadırlar.

izmir'de, ankara'da, samsun'da, antalya'da türk çocukları eşek gibi ders çalışıp bir üniversiteye veya kaliteli bir liseye girmeye çabalarken, güneydoğu ve doğu'daki kürtler hiçbir emek sarfetmeden, sistematik bir şekilde kopya çekerek en iyi okullara girmekte, bu okullarda terör örgütüne yandaş toplamaktadırlar. daha pek çok örnek var da, yazacak vaktim yok şimdi.
(0)

Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: