donald trump

donald trump

Tümünü Göster [105]

80646 #83  #80646
ingiltere ile mini bir diplomatik kriz çıkarmış...
sebebi de şu

https://twitter.com/realdon...
--! spoiler !--
the democrats are pushing for universal healthcare while thousands of people are marching in the uk because their u system is going broke and not working. dems want to greatly raise taxes for really bad and non-personal medical care. no thanks!
--! spoiler !--

bu turuncu orangutan sabah amerika’nın a haberi fox news’i izliyor, orada da protestoları görmüş.
amerika birleşik devletleri'nde emekliler ve askerler/gaziler hariç genel sağlık sigortası yok. demokratlar arasında bu emekliler için sağlık sigortası olan medicare'i herkese yayma planı var. sebebi de basit, daha ucuz ve kaliteli. mesela ingiltere sağlığa kişi başına yılda 3500 dolar harcarken, amerikalılar 10,500 dolar harcıyor.

trump “ingilizler sokağa çıktı” diyor da ingilizlerin sokağa çıkma sebebi trump’ın dediği gibi ingiliz ulusal sağlık hizmeti national health service'i protesto etmek değil, desteklemek.

normalde trump’ı eleştirmekten çekinen theresa may “yok kardeşim öyle birşey” diye açıklama yapmak zorunda kalmış
Theresa May rebukes Donald Trump over NHS comments

işin bir başka taşak tarafı da şu..çok değil bundan birkaç sene önce trump canlı yayında bernie sanders’ın önerdiğinden çok daha sosyalist olan ingiliz sağlık sistemini övmüştü. normalde sanders “sağlık sigortası kamulaştırılsın, hastaneler özel kalsın” diyordu. ingiltere’de devlet hastane de işletiyor.
video
(0)
81174 #94  #81174
mini bir insider trading olayına karışması muhtemel
Shortly before Trump announced tariffs, his former adviser dumped millions in steel-related stocks

trump'in yakın arkadaşı ve eski danışmanı milyarder işadamı carl ıcahn ne hikmetse trump'in "celige %25 ekstra gümrük vergisi getireceğim" açıklamasından kısa bir süre önce elinde ne kadar çelikle alakalı hisse varsa satmış. 32-34 dolara sattığı hisseler trump'in açıklamasından sonra 26 dolara inmiş. elinde 32 milyon dolarlık çelik hissesi varmış, sıfır kaldıraç kullansa bile nereden baksan açığa satıştan 8 milyon dolar kaldırmıştır.
(0)
81414 #99  #81414
amerika birleşik devletleri anayasası'ni ihlalden hakkında dava açılabilecek olan
Judge says emoluments case against Trump can proceed in DC
anayasa diyor ki
--- alıntı ---
birleşik devletler tarafından hiç bir asalet unvanı verilmeyecek: ve resmi veya fahri bir görevde olan hiç kimse, kongre’nin izni olmadan, hiç bir biçimde herhangi bir kral, prens, ya da yabancı devletten herhangi bir hediye, hizmet karşılığı para, görev veya ünvan kabul etmeyecektir
--- alıntı ---

donald trump şirketlerini satmadığından ya da kör kayyum atamadigindan trump otellerinde kalan her yabancı turist bu maddeyi ihlal ediyor. daha sinsi senaryoda ülkeler trump'in şirketlerine kıyarak geçerek başkana rüşvet verebilir.
(0)

Tümünü Göster [105]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: