empresyonizm

empresyonizm

Tümünü Göster [2]

40767 #2  #40767
" la rue le peletier bir felaketler sokağıdır. operanın yanmasından sonra, işte size ikinci bir felaket daha! durand-ruel'de, içindekilerin resim olduğu ileri sürülen yeni bir sergi açıldı. içeri giriyorum ve ürkmüş gözlerim korkunç bir şeyle karşılaşıyor. aralarında bir de kadın bulunan beş ya da altı deli, yapıtlarını sergilemek için bir araya gelmişler. bu resimlerin karşısında gülmekten katılanlar gördüm. ama, ben onları görünce içim kan ağladı. bu sözde sanatçılar kendilerini devrimci, "empresyonist" olarak tanımlıyorlar. bir tuval parçası alıyorlar , bir de boya ve fırça, tuvale rasgele birkaç renk lekesi atıyorlar, ortaya çıkan şeye de imzalarını basıyorlar. bu insanların, yolda buldukları taşları elmas sanarak toplayan tımarhane delilerinden pek bir farkı yok"

1876'da bir gazetede çıkan bu yorum o zaman için bu akımın sanatçılarına nasıl bakıldığını gösterir. kendilerini kabul ettirmek için çok uğraşırlar. genel olarak önceki bilgilerinden etkilenmek yerine, o anki durumu betimlerler. özellikle manzara resimlerinde, doğa çok sık değiştiği için resmetme süresinde düşünmeye vakit yoktur. bu yüzden ayrıntıdan çok resmin genel etkisi önemlidir. tablolar bitmemiş gibi görünür. izleyicinin hayal gücüne bırakılır. empresyonizmin gelişmesinde en önemli iki etken fotoğrafçılık ve japon baskı resimleridir. fotoğrafçılık resmi belli ölçüde gereksiz kılmıştır (portre gibi). bu yüzden yeni konular bulma arayışına girer ressamlar. japon baskı sanatları da, avrupa ve japonya arasındaki ticari ilişkiler sonucu avrupa'ya ulaşır ve insanların kurallardan ve kalıplardan ne kadar sıkıldığını fark ettirdi.

resimde kuralların ve kalıpların yıkılması açısından devrimci bir akımdır empresyonizm. değeri, uzun süren kendini kanıtlama süresinden sonra anlaşıldığı için bu akımının sanatçılarının çoğu yaşamları sırasında hak ettiği değeri görememiştir.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: