incil

incil

Tümünü Göster [8]

10911 #2  #10911
bir ecnebi memleketinin otel odasında çekmecede bulduğumda çok garipsemiştim. fakat bunun gayet normal olduğunu sonradan anlayacaktım.

daha sonra otel odasının türkiye'de olması, o kitabın da kur'an-ı kerim olması durumunda çok olumsuz şekilde düşüneceğimi fark edince sahip olduğum önyargıdan dolayı bu defa kendimi garipsedim. hatta kendime kızdım; ikiyüzlü ve çifte standartçı olduğumu düşünerek kendime daha da çok kızdım.

her iki kutsal kitabın analizini yapacak kadar detaylı okumadım ikisini de. dolayısıyla bilgim az ama iki dine de aynı uzaklıkta duran, yani ikisiyle de hiçbir alakası olmayan, yine de islamın baskın olduğu bir coğrafyada yetişmiş ve hala orada yaşayan birisi için kur'an-ı kerim'in yarattığı düşünceler ile kutsal kitap'ın yarattığı düşünceler arasında böylesine bir zıtlık olmasını hala garipsiyorum. ya da garipsememeliyim belki. çünkü:

"tanrı sevgidir." (1 yuhanna 4:8, 16)

"sevgi sabırlıdır, sevgi şefkatlidir. sevgi kıskanmaz, övünmez, böbürlenmez. sevgi kaba davranmaz, kendi çıkarını aramaz, kolay kolay öfkelenmez, kötülüğün hesabını tutmaz. sevgi haksızlığa sevinmez, gerçek olanla sevinir. sevgi her seye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder, her şeye dayanır. sevgi asla son bulmaz.” (1 korintliler 13:4, 8)

"erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. çünkü allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. iyi kadınlar, itaatkar olanlar ve allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. bunlar da fayda vermezse dövün. eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. çünkü allah çok yücedir, çok büyüktür." (nisa suresi, 34'üncü ayet)
(0)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: