viski

viski

Tümünü Göster [7]

16679 #3  #16679
gal dilindeki "uisge beatha" hayat suyu kelimesinin zaman içinde ingilizceleşerek whisk(e)y'e dönüşmüş halidir. koku, tat ve alkolü damıtmanın m.ö. 2. yüzyılda mezopotomya'da babilliler tarafından bulunduğu, oradan romaya ve romalılar tarafından biritanya'ya "aqua vitae" olarak getirilmiştir. iskoçlar ve irlandalılar ilk viskiyi kimin ürettiği konusunda anlaşamazlar, irlandalıların ilk viskiyi yaptığı, iskoçların ise nasıl satılacağını bulduğu söylenir. günümüzde büyük bir çeşitlilik gösterir, arpa (malt) ve diğer her türlü tahıldan yapılır. iskoç viskisi ve amerikan viskilerinin üretim şekil ve şartları, standartları kanunlar tarafından korunur.

türkiye'de genel olarak viski denilince akla 2 çeşit gelir: harman iskoç blended scotch ve amerikan viskisi bourbon. harman iskoç viskisi için j&b, johnnie walker, chivas regal sayılabilir, bourbon için de jack daniels en bilinen en kolay bulunan örnektir.

gelelim nasıl içileceğini sorunsalına. şahsi fikrime göre nasıl isterseniz öyle içersiniz, bu bir keyif meselesidir. j&b, jw red label gibi viskiler zaten sek içilemeyecek kadar yoğun alkol kokar, tadını ve kokusunu almamak için onları bir şeyler ile karıştırmak gerekir. geniş ağızlı, küp yada silindir bardaklar bu tarz viskiler için uygundur, kokunun çabuk dağılmasını sağlar, viskiye buz katmak, hava ile etkileşim sonucu oluşan reaksiyonları azaltır, bazı aromaların ortaya çıkmasını engeller, eriyen buzun sağladığı su da alkol oranını düşürerek yanma hissini azaltır. eğer viskinin tadı ve kokusundan hoşlanmıyorsanız bu tarz yöntemler kullanılır.

ancak gözlemlerim sonucu edindiğim izlenim bir şişesi için ödediğiniz tutar arttıkça sek (bkz: neat) içme eğiliminin arttığı yönündedir. single malt içiyorsanız karıştırmak istemezsiniz çünkü zaten bunu içme sebebiniz karıştırılmamış olmasıdır, amacınız o viskinin karakterini yakalamaktır, tadı ve kokusu için almışsınızdır. konyak, şarap kadehlerinde, yada lale şeklinde gövdesi geniş ağızda daralan bardaklarda tadılması tavsiye edilir. geniş gövde buharlaşmayı artırırken, aroma ve kokular ortaya çıkar, dar ağız ise buharı daha dar bir alanda sizin kolay yakalamanızı sağlar. içine birşeyler katarak yok etmek (kola vb.) yada bozmak (buz vb.) istemezsiniz.

özetle para konuşur, ne kadar çok para verirseniz, o keyfi o kadar yoğun yaşamak istersiniz, eğer keyif için severek içiyorsanız ...

edit: aradan biraz zaman geçtikten sonra biriken başlıkları bir referans olması açısından toplamanın iyi olacağına karar verdim. viskiye dair bulabildiklerimi kendimce kategorize ederek ekledim. umarım işe yarar.

iskoçya, avustralya ve canada'da whisky şeklinde yazılırken, irlanda ve amerika'da whiskey olarak etiketlenir. yazılışı origini hakkında bilgi verebilir. bunun haricinde viski denilince özellikle de iskoç viskilerinde karşımıza çıkan bazı kavramları da bilmekte fayda var.

single malt: tek bir damıtımevinde tamamı arpa maltından üretilen viski.
single cask/single barrel: tamamı tek bir fıçıdan gelen viski.
cask strength: fıçıdan çıktığı hali ile su katıp seyreltilmeden şişelenen viski.
blended malt/vatted malt/pure malt: aslında son ikisi swa* tarafından kullanılması istenmeyen terimler ancak yine de kullanılıyor. tamamı maltlardan ama farklı damıtımevlerinden gelen viski. örneğin monkey shoulder.

bu kısım önemli, blended scotch denildiğinde az miktarda malt viskinin farklı tahıl viskileri ile harmanlanması ile elde ediliyor.

single malt scotch bölgelere göre:
+ (bkz: highland): oban, aberfeldy, dalmore
+- (bkz: island): talisker,
+- (bkz: speyside): macallan, aberlour, benromach, cragganmore, glenfiddich, glenlivet, cardhu
+ (bkz: islay): lagavulin, ardbeg, laphroaig, bunnahabhain, caol ila,
+ (bkz: lowland): glenkinchie,
+ (bkz: campbeltown):

ayrıca single malt scotch için (bkz: classic malts),
(bkz: blended scotch): johnnie walker, johnnie walker black label, johnnie walker double black, johnnie walker blue label, vat 69, chivas regal,

dünya viskisi: yamazaki,
(bkz: bourbon): four roses, jack daniel's

üretici, ithalatçı: mey, diageo
(3)Tümünü Göster [7]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: