13 mayıs 2014 soma maden ocağı faciası

13 mayıs 2014 soma maden ocağı faciası

Tümünü Göster [38]

20239 #18  #20239
yeniden bir ortadoğu ülkesi olduğumuzu hatırladık. altyazılı izlediğimiz diziler bize yüzlerce yıl uzakta bir medeniyette çekiliyor. ülkemiz dünyanın en pis bataklığı olan ortadoğunun bir ülkesi. insanın bir şeyler adına ölmek için doğduğu bir coğrafyanın ülkesi. burada doğup da birilerini öldürmek için yanıp tutuşmayan bir kimse yok. elalem şaka olarak "seni öldürürüm" derken biz kastederiz.

bu yüzden rüyanızdan uyanın. bir ortadoğu ülkesinde olacak bir maden felaketi bu. ülkenin tepkisi de bir ortadoğulu gibi. twitter listeniz, sözlükleriniz ve gazeteleriniz sizi batılılar gibi "medeni" tepkiler vermeye itiyor ve bu tepkinin sizden başkası yüzünden verilmediğine şaşırıyorsunuz. bir ortadoğu ülkesinde madende ölen 100-200 kişi için kimse istifa etmez, bunu bekliyor olmanız hayalperestliğinizden. adınıza üzülüyorum. doğru olan elbette istifa, ama bunu bekliyor olmanız o derece fena ki tam bir bu toprağın tablosu: "bundan da bir halt olmaz." yani tüm kollardan tüm kesimler, tüm fraksiyonlar ayrı ayrı ortadoğulu gibi davranıyor. batılı taklidi yapan bizler bile. bunu değiştirecek yeni bir zihniyet hayal edilmedikçe 500 kişi de ölse kimse kımıldamayacak.

bu rüyacı yaklaşımlar ile o madencilere bir hakaret de biz ediyoruz.

bunu göremeyecek kadar çok öfkeli olmamız da rekürsif bir zulüm düzenine yaraşır şekilde. batılı medeniyetlerin böyle bir olayda verdiği tepkiyle ilgilenmemiz en hafif tabiriyle ne kadar buralı olduğumuzu açık ediyor. ümidim, yeni bir zihniyet.

tüm türkiye'ye baş sağlığı dilerim.
(0)

Tümünü Göster [38]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: