doğu ve batı roma'da barbar istilası: batı roma'nın çöküşü

doğu ve batı roma'da barbar istilası: batı roma'nın çöküşü

Tümünü Göster [3]

42404 #1  #42404
akın akın avrupa'yı istila eden vandallar, alamanlar, burgontlar, franklar, gotlar, saksonlar, süebler ve hunlar.. batı roma'da ise hakim olan, bunca akıncıyla nasıl başa çıkılacağı düşüncesi.. karalar bağlayan son imparatorlar, çâreyi "foederati" denilen barbar paralı askerlerde bulan senatörler, hiçbir şeye aldırmadan tragedyalar ve komedyalar düzenleyen lonca başkanları, asilzadeler ve yüksek vergilerden şikayetçi halk.. koca imparatorluk m.s. 395'te tamamen ikiye bölününce idameden sorumlu ve aklı başında olan mêmurların çoğu doğu roma imparatorluğuna kaçmışlardır. geride bıraktıkları ise kolezyumlar, su kemerleri, tiyatrolar, perişan bir halk ve umursamaz imparatorlardır.

doğu roma'da etkilerini, hun göçmen serflerinin m.s. 100'lü yıllardan başlayarak tuna nehri boylarına ve ötesine göç etmeleriyle gösteren barbar istilası, avrupa'da hun hâkanı attila'nın arş'a arz-ı endam eden ordusunun sayısız kavmi batıya iteleyerek kimisine hâmilik etmesiyle etkisini artıracaktır. yalnız bundan önce hunların avrupa'ya nasıl yerleştiğine değinelim. türk süvari milislerini onluk sisteme göre ıslah eden büyük hun hakanı mete han'ın on beşinci, batı hun hakanı çi çi'nin dokuzuncu göbekten torunu olan ilk avrupa hun hakanı balamir'in ataları, çarıksız ve neredeyse yemek yerken bile at üstünde seyahat eden hunlar, çinlilerle anlaşıp güney hun devletini kuran ve kendisine ihanet eden yeğeni pi'nin yanı sıra diğer komşu kavimler tarafından orta asya'dan kovularak amcası çi çi'nin mezarının bulunduğu hazar denizi kuzeyine yerleşen kuzey hun hakanı panu önderliğinde idil nehrini geçerek kafkasya'da roksolânlar ile yer mücadelesine girişmiş, don nehrinin doğusunda kalan tüm toprakları zaptetmiştir. yerleştiği bölgede hakimiyet kuran panu önderliğindeki hunlar, idil nehrinden don nehrine kadar olan bölgede varlıklarını sürdürmüşlerdir. don nehrinin batısında kalan roksolânlarla nehri geçmek için iki kez mücadele eden hunlar birincisinde başarısız olmuş, ikincisinde ise atölyelerinde türk tipi ağır yay olarak bilinen ve ıslık sesi çıkaran oklar atan uzun yayları üreterek bir kez daha roksolânların karşısına çıkmıştır. deli gibi at süren süvarileri ve ıslık sesi çıkaran okları, duvar diziliminde nehri müdafaa eden roksolânlara karşı üstünlük sağlamış, hunların don nehrini geçmelerine ve karadenizin kuzeyinde tamamen hâkimiyet kurmalarına vesile olmuştur.

aradan yıllar geçmiştir. hun erkekleri göçmen ve serf sıfatıyla başkent constantinopolis'teki bizans şantiyelerinde vergili olarak çalışmakta, karadeniz'in kuzeyinde, tuna nehri boylarında ve trakya'da yaşayan ailelerinin ekmeklerini çıkarmaktadırlar. m.ö. 337 civârında ölen roma imparatoru constantine'in oğullarının taht kavgalarına ve imparatorluğu bölme girişimlerine tanıklık eden roma imparatorluğu henüz bölünmemiştir. 376'da marcianopolis'te, 378'te de hadrianopolis'te vizigotlara yenilen romalılar için durum pek de iç açıcı gözükmemektedir. özellikle de roksolânların yaşadığı kuzey karadenize hunların çöreklenmesinden sonra zincirleme olarak birbirlerini batıya iten barbar kavimler, imparatorluğun batı kısımlarında birer nüfus patlamasına yol açmaktadırlar.

devam edecek..

ek olarak:
(bkz: doğu roma imparatorluğu/@augustine cleveford)
(1)Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: