The Godfather

the godfather

Tümünü Göster [5]

45370 #4  #45370
içerisinden francis ford coppola'yı çıkardığınızda hiç olacak seridir.
mario puzo'nun millete anlattırdığı gerçek hikayeleri, sicilya kültürüyle birleştirdiği romanı çok tutmuştur, tabii tutan kitabın filmi yapılır mantığı da devreye girer, kollar sıvanır. aslında film için prodüksiyonun düşündüğü şey, o dönem moda olan içi boş, aksiyonlu bir mafya filmi olmasıdır. nasıl olsa para gelecektir çünkü. fakat coppola filme daha farklı yaklaşır. kendisinin de içinde büyüdüğü katolik, birbirine bağlı aile kavramını filmde işlemek ister. mario puzo ile kafa kafaya verir bu ikisi, kitaptaki hiçbir detayı atlamadan filmi ortaya çıkarırlar. bu yüzden en iyi sinema adaptasyonlarından biridir benim gözümde. zaten eğer filmi izlemeden önce kitabı okumuşsanız, filmin her saniyesinde bunu hissedersiniz. neyse, işte coppola prodüksiyonla bayağı tartışmalara girer, "bu film tutmaz, biz bunu yayınlamayız, basitleştir şunu" falan yaparlar coppola'ya, "ya nasıl yayınlamayız" falan gibi muhabbetler döner, fakat film çekilir. coppola her sahnenin arkaplanına, kurgusuna, işleyişine müthiş özen gösterir. çünkü orada anlatılan aile, gelenek, görenek kitaptaki karakterlerin değil, bir bakıma kendi ailesidir, kendi geleneği, göreneğidir ve git gide bozulmaktadır.
müziklerinden, marlon brando, al pacino, robert de niro gibi isimleri barındıran kadrosuna, her şeyiyle harika bu seri çıkar ortaya. fakat bence seriyi sadece filmler olarak görmek, filmlerden alınacak zevki düşürecektir. bence kesinlikle filmlerin öncesinde kitap en az bir kez okunmalıdır. eğer kitap okunmadan izlenirse, sıkılabilirsiniz, filmden nefret edebilirsiniz, "bu nasıl ikinci sırada ya" falan olabilirsiniz, benden söylemesi.
ha kitabı okuyup da aynı dertten muzdarip olabilirsiniz, hatta kitabı okurken bile hayata küsebilirsiniz. orası ağız tadıyla falan ilgili.
ama güzel seri yani.
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: