Hocalı Katliamı

hocalı katliamı

Tümünü Göster [2]

48014 #1  #48014
karabağ savaşı sırasında 26 şubat 1992 tarihinde azerbaycan cumhuriyeti'nin dağlık karabağ bölgesindeki hocalı kasabasında yaşanan ve azeri sivillerin ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.
insan hakları savunma merkezi, insan hakları izleme örgütü, the new york times gazetesi ve time dergisin] göre katliam, ermenistan'ın ve 366. motorize piyade alayı'nın desteğindeki ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. ayrıca, karabağ savaşında ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü ermenistan cumhurbaşkanı serj sarkisyanve markar melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi monte melkonyan katliamın ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.
insan hakları izleme örgütü, hocalı katliamı'nı dağlık karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir.
azerbaycan cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.
eski asala eylemcilerinden monte melkonyan, hocalı'ya yakın bölgede ermeni askeri birliklere komutanlık yapmış ve katliamdan bir gün sonra hocalı çevresinde gördüklerini günlüğünde anlatmıştır. melkonyan'ın olümünden sonra, markar melkonyan kardeşinin günlüğünü benim kadeşimin yolu (my brother's road) başlığıyla abd'de çıkardığı kitapta hocalı katliamını şöyle tasvir ediyor
bir gece önce akşam 11 civarında, 2.000 ermeni savaşçısı, hocalı'nın üç tarafındaki yüksekliklerden ilerleyerek, kasaba sakinlerini doğudakı açılışa doğru sıkıştırmışlar. 26 şubat sabahına kadar mülteciler dağlık karabağın doğu yüksekliklerine ulaşmış ve aşağıdakı azeri kenti olan ağdam'a doğru inmeye başlamışlar. burdaki tepeciklerde yerleşen sivilleri güvenli arazide takip eden dağlık karabağ askerleri onlara ulaşmışlar. mülteci kadın reise aslanova insan hakları izleme örgütüne verdiği açıklamada "onlar sürekli ateş ediyorlardı" diye konuşmuştu. arabo'nun savaşçıları daha sonra uzun zaman kalçalarında taşıdıkları bıçakları kınlarından çıkarakak bıçaklamaya başlamışlar.
şu anda yalnız kuru çimenden esen rüzgarın sesi ıslık çalıyordu, ve ceset kokusunu uçurması için bu rüzgar henüz erkendi.
monte üzerinde kadınların ve çocukların kırılmış kuklalar gibi saçıldığı çimene eğilerek "disiplin yok" diye fısıldadı. o bu günün önemini anlıyordu: bu gün sumgayıt pogromunun dördüncü yıldönümüne yaklaşıyordu. hocalı stratejik bir amaç olmasından başka aynı zamanda bir öç alma eylemiydi.
(alıntı)
(1)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: