muhammed eminoğlu

muhammed eminoğlu

Tümünü Göster [20]

50227 #20  #50227
bir genellemeyle ilgili en temel sorunun analizi yapılacaksa eğer, bu analizde bulunan sonuç, bir kişi değerlendirilirken de kullanılmalıdır. bir kişiyi mevcut yazılara göre genellemek de, anadolu çomarı demek gibi, izmir çomarı demek gibi hatalara yol açar.

izmir çomarı başlığında yazdığım her şey argümanı desteklemeye yönelikti elbette. bir kesimin özelliklerinden olumsuz çıkarımlar yapmak gayet kolaydır. ben de bu işi yaptım. elbette gerçekçi görülebilecek verileri kullanacaktım. trollük kavramının algılayışında ciddi problem var. her kesimin kötü özelliklerinin olmasının yanı sıra, kötü olarak yorumlanabilecek, kötü gösterilecek özellikleri vardır. "anadolu insanı tahıl tüketir o yüzden aptaldır" söylemi buna örnektir. nedir buradaki olay? anadolu halkının çok tahıl tüketip az et (özellikle balık eti) tükettiği bir gerçektir. bu gerçek üzerinden olumsuz çıkarım yapmak ise kişiye kalmıştır.

trollük mevzusu ise çok ciddi yanlış anlaşılan bir konudur. bu durumu ilgili kişinin yüzüne vurmaktan başka iş yapmadım. çünkü eminim ki trollük kavramını kendisi yanlış biliyordu. o bana troll derken o görüşü cidden savunarak yazdığımı düşünüyordu. ben de buradaki çelişkiyi vurgulamak için trollükle ilgili entry'mi yazdım(burayla ilgili esas açıklama aşağıdaki paragraftadır). örnek olarak vereyim, twitter'da akp'yi savunan fanatik kişilere akp'li troll deniyor. bunu bile bile diyorlar. ne yani bu kişiler gerçekte akp'yi mi savunmuyorlar? troll diyen kişiye sorun, "bu adamlar akp'yi gerçekte savunmuyor mu" diye, karşılık olarak savunduklarını söyleyeceklerdir. ee o zaman neden troll diyorsun be adam? akp fanatiği falan de. klişelere alışılmış. kullanılan kelimelerin anlamı bilinmiyor.

normal şartlarda alter sözlük'te kendimi savunmak zorunda kalmasam, bunun trollük denemesi olduğunu da demezdim aslında. zira bu dendiği zaman işin amacı kaçıyor. okuyanlar bu işi gerçekten düşündüğümü düşünmek zorundalar ki amacına ulaşsın. "ben bunu yazıyorum ama aslında trollüyorum eheh" dersen ne manası kalır? diğer yandan şu da var, troll diyen neden troll dediğini bilmiyor. zannediyor ki, kendi görüşüne karşıt görüşlerin hepsi trolldür. evet bu kadar salakça bir algı mevcut. bu salakça algıya dair de, troll kavramının bilinmemesine karşı o entry'i girdim efendim.

böyle yazınca çok kompleks bir iş yapmışım gibi duruyor ancak süreç çok basit;

anadolu halkının kötü özelliklerinin derlenip, araya diğer özelliklerinin de katılıp anadolu çomarı denilmesine karşı, bir diğer kesimin kötü özelliklerini ve diğer özelliklerini (kötü olmayan ama kötü gibi gösterilebilecek) alıp karşıt kavram oluşturmaktan başka bir şey yapmadım. kimseyi aydınlatmak gibi de amacım yoktu, ama yine diyorum, başkasına çomar diyen kişiye çomar denmenin ne demek olduğunu yaşattıysam ne mutlu bana. tabii ki bunu yaparken trollük yapıyorum diyemezdim. bu ithama karşı da bir şeyler demek zorundaydım.
(0)

Tümünü Göster [20]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: