8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

Tümünü Göster [38]

66422 #6  #66422
yıl sonu itibariyle özellikle cumhuriyetçi parti cephesinde işlerin kızıştığı seçimlerdir.

cumhuriyetçiler cephesinde donald trump ulusal anketlerde %40 bandını zorlamaya başladı. su anda cumhuriyetçi parti'nin ileri gelenleri ciddi ciddi anlaşmalı kongreyi tartışıyorlar. anlaşmalı kongre denilen olay da eğer adaylardan hiç biri çoğunluğa sahip olmazsa adaylar müzakare ediyorlar. trump'in en büyük kozu çok kabaca "sataram köyü ha". trump "parti bana adil davranmazsa bağımsız aday olarak seçimlere girerim" diyor alenen. böyle bir durumda demokratlar odunu aday gösterse yarısı alır.

ben carson çökmeye devam ediyor, ha durumu çok kötü değil. %10 civarında oyla 4'üncü durumda. ancak esas oy tabanı olan evanjelistler ted cruz'a kaymaya başladı.

ted cruz ise inceden inceye taşları döşüyor. ted cruz'un babası evanjelist bir din adamı. baba oğul bütün güney eyaletlerde din adamlarını tek tek ziyaret edip kendine bağlıyor. saha organizasyonu da iyi...ilk on seçim olan ıowa'da donald trump'in önüne geçti. cruz'un birkaç çarpıcı özelliği var. birincisi trump'a hiç bulaşmayan aksine inceden destekleyen bir profil çizdi su ana kadar. ancak geçtiğimiz günlerde bir bağışçı yemeğinde "trump'la şimdilik iyi geçiniyor gibi görünüyorum, zamanı geldiğinde ebesini zikecegim" tadında birşeyler söylemiş. konuşma kayıtları başına sızınca, trump "cruz manyagin teki" diye sövmeye başladı. orada öyle mal bir durum var. cruz bir taraftan kendisini "trump'in biraz daha aklı başında versiyonu olarak" konumlandiriyor, bir taraftan liberteryenlere oynuyor..her limanda bir sevgili ilerlemeye devam ediyor. ulusal anketlerde %18 civarında oyu var..ama daha artar. %30'u rahat bulur.
Donald Trump Hits Back at Ted Cruz Over Private Comments That Went Public
Donald Trump calls surging Ted Cruz 'a maniac' with wrong temperament, judgment to be president


marco rubio ise establishment'in adayı olma konusunda kendini sağlamlaştırdı gibi. ancak iki sorun var..birincisi rubio'nun saha organizasyonu çok zayıf. bir de adamın ne yaptığı belli değil. washington'da oylamalara katılmıyor, saha ziyaretlerinde bulunmuyor..bu aralar tek yaptığı zengin iş adamlarından bağış toplayıp televizyon reklamlarına yatırmak. ikinci nokta rubio'nun parlayabilecegi bir eyalet yok. ilk eyaletlerde genelde evanjelistlerin çok olduğu eyaletler. rubio'nun yöneldiği segmentte jeb bush, chris christie, john kasich falan da var. onlar çökecek ki rubio %30'u görebilsin.

demokrat parti cephesindeyse cuma günü oldukça taşak bir skandal yaşandı. normalde demokrat parti'nin ortak bir database'i var. bu database'de seçmenlerle ilgili tonla bilgi var ve her aday kendince database'e ek bilgi yukleyebiliyor. ancak bu ek bilgiler kampanyalara özel. bu database'i yöneten firma demokrat parti'nin mevcut başkanı debbie wasserman schultz'un yeğenine ait. debbie ise 2008'de hillary clinton'in kampanya müdürüydü. çarşamba günü yazılımı yapan firmanın malligi sebebiyle taraflar birbirinin ek bilgilerine ulaşır hale gelmiş. bernie sanders'in kampanyasındaki birkaç elemanda 40 dk boyunca clinton'in bilgilerine bakmış. bu olay başına sızdı, üzerine demokrat parti sanders'in database'e iletişimini tümden kapattı. sanders bu elemanları kovup demokrat parti'yi mahkemeye verdi. "ulan tamam bizim elemanlar bir eşeklik etmiş de bize sormadan ne diye database'e erişimi kapatıyorsunuz bir, ikincisi su anda kendi datamiza da ulaşamıyoruz amk" diye sövdü. her kapalı iletişim günü için 1 milyon dolar tazminat istenince, demokrat parti geri adım attı ve mesele tatlıya bağlandı.
The feud between Bernie Sanders and the DNC, explained

dün akşam da üçüncü münazara vardı. sanders clinton'dan özür diledi sonra debbie'ye sövdü, clinton da meseleyi uzatmadı konu kapandı. ancak dış politika ve ekonomi alanında ciddi tartışmalar oldu. aslında dış politika konusu oldukça enteresan...cumhuriyetçi ve demokrat parti'nin establishment adayları hemen hemen hem fikir. libya'ya müdahale doğruydu, suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edelim, esad'i devirelim, daha çok asker gönderelim kafasindalar. her iki partinin anti-establishment adayları da hem fikir...onlar da libya müdahalesi yanlıştı, suriye'de uçuşa yasak bölge ilan etmeyelim, esad kalabilir, asker göndermeyelim kafasindalar. ortada mal bir durum var.
Strange Bedfellows: Clinton, Rubio Align Against Sanders, Cruz on Foreign Policy

anketlerde durum hemen hemen aynı ama sanders cephesi hafif hafif ilerlemeye devam ediyor. geçtiğimiz günlerde 2 milyon bağış toplayarak obama'nin rekorunu kırdı. amcam internet üzerinden günde ortalama 1 milyon dolar para topluyor.
Amid DNC dust-up, Sanders raises $1 million in a single day, campaign associate says
Where Did Bernie Sanders' Two Million Donations Come From?
Bernie Sanders has now received 2 million campaign contributions, aides say

iowa'da hillary clinton 5 puan, new hampshire'da bernie sanders 14 puan onde. south carolina'da hillary clinton 36 puan onde ama daha once 50 puan ondeydi. nevada'da kimse anket yapmiyor ne hikmets. ulusal anketlerdeyse fark 19-20 puan civarinda.
Poll: Clinton leads in Iowa; Sanders leads in NH; Democrats like both
NBC Poll: Clinton Would Trounce Trump But Lose to Rubio, Carson
ABD Başkanlık Seçimine Doğru Aday Adaylarının Yarışı Sürüyor
Demokrat Adayların Önceliği: Ekonomi ve IŞİD

normalde hillary cephesi için ulusal anketlerde 19-20 puan önde olmak iyi birşey...ancak ufak bir sorun var. 2007'de obama da üç aşağı beş yukarı bu civardaydi. ancak iowa'yi aldıktan sonra (ki anketlerde 6 puan gerideydi) momentum yakaladı ve parladı gitti. saturday night live'de parodi hillary clinton bu duruma arada bir gönderme yapıyor.
A Hillary Christmas - SNL
(0)Tümünü Göster [38]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: