yeni başlayanlar için amerika birleşik devletleri

yeni başlayanlar için amerika birleşik devletleri

Tümünü Göster [1]

668 #1  #668
araba tamiri inanılmaz pahalı olduğu için araba tamirinden anlayan arkadaş, kanka edinin. amerika'da hele de güney eyaletlerinde hobi olarak araba modifiyesi yapan, her tür tamirattan anlayan çok insan vardır. çok büyük faydasını görür, bir çok masraflı tamiratı ucuza getirirsiniz. tabii karşılığında siz de onlara ihtiyaçlar olduğu zaman yardım edecek, kıyak yapacaksınız.

barter olayına girin. barter yaparak normalde dünyanın parası tutan şeyleri beleşe getirmiş olursunuz. güney eyaletlerinde, hispaniklerin bol olduğu yerlerde barter olayı çok yaygındır. ufak dükkanlar, ufak aile şirketlerinin bir çoğu barter yapar. yuppielerin bol olduğu silikon vadisi gibi yerlerde bile paradan önce barter opsiyonu sunarsanız, hiç ummadığınız kişiler bile bazen kabul edebilir.

itiraz etmeyi, pazarlık etmeyi, kafa sikmeyi öğrenin. bankalar, telefon şirketleri, sigorta şirketleri fatura gönderdiğinde, ekstra ücretler talep ettiğinde trink diye çıkarıp paraları vermeyin, hakkınızı arayın. onların servisini iptal edip rakibe geçmekle tehdit edin. adamlara mevcut müşteriyi elinde tutmanın yeni müşteri bulmaktan çok daha ucuz olduğu gerçeğini münasip bir dille anlatırsanız yelkenleri suya indiriyorlar. bazen sigorta şirketleri, bankalar rakibi bırakıp onlara geçerseniz çok cazip indirimler falan sunuyor. bunları takip edin, daha ucuzunu bulduğunuzda zınk diye geçiş yapın. sonra eski şirket sizi geri kazanmak için mailler, broşürler, hede hödö yollamaya başlayınca daha da indirim koparmaya bakın.

araba sigortası yaptırırken bilen birinden mutlaka yardım alın ki boşu boşuna soyulmayın. birçok sigorta şirketi, defensive driving dersi alanlara %5-10 arası indirim yapar. bazı şirketler düşük riskli, masa başı işlerde çalışanlara da indirim uygular. daha bir sürü indirim opsiyonu vardır, ama adamlar bunu siz sormadıkça ilan etmezler. bazı şirketler güvenli araç kullananlara ekstra indirim yapıyor, gidip bu indirime başvurursanız aracınıza bir zımbırtı takıyorlar, ani duruş ve kalkışları, ani hzlanma ve zınk diye frene basmaları falan kaydediyor bu zımbırtı. bağdat caddesi tikileri gibi değil, aklı başında freni gazı aniden köklemeden araba kullanıyorsanız artı puan kaydediyor, indirim alıyorsun. ama bu canına yandığımın şirketleri bu az bilinen indirimleri pek duyurmuyor, sigorta yaptırırken ebesinin örekesine kadar sorup öğrenin, sigorta ücretini neredeyse yarıya düşürme şansnız var.

arkadaş edinmek istiyorsanız insanlara yardım edin. amerikalılar türkler gibi değil, iyiliğin kıymetini bilirler. buradaki türklere canını dişine takıp yardım edersin kıymetini bilmez, ikide bir arayıp daha fazlasını ister, seni özel ulak gibi kullanmaya, sağmaya, etinden sütünden yününden yararlanmaya bakar. amerikalılar ise böyle değil, ufak bir azınlık haricinde adamlara en ufak bir iyilik yapsan yıllarca unutmuyorlar, her zor durumda yanında oluyorlar.

iyice yerleşip ev almaya karar verdiğinizde cafcaflı, gösterişli yepisyeni ve anasının nikahı fiyatında evlerden uzak durun. mesela yaşadığınız yerde bu tür evler 130-140.000 papelden başlayıp 200.000 papele kadar çıkıyorsa (kuzey california, ny gibi emlak fiyatlarının fezaya uçmuş olduğu yerlerden bahsetmiyorum) ve çevrenizdeki beyaz yakalı herkes bu türden fiyatlarda ev alıyorsa, koyun sürüsüne katılıp aynı boku yemeyin. mesela yeni evler 130-140'tan mı başlıyor gidin emlakçıya ben en fazla 60.000 dolarlık 2 odalı ev bakıyorum, şu tekin olmayan yerler ve falan ghetto zip kodları hariç diye açık ve net olarak belirtin. böyle yarı fiyatına ucuz yer bulmanız biraz zaman alacaktır ama mutlaka bulursunuz. ucuz derken fixer upper alın demiyorum, hiçbir gediği olmayan, gayet düzgün nezih mahallelerde cillop gibi evlerden bahsediyorum yani. evet bulunuyor, daha ucuza bile bulunuyor yeter ki ilk gördüğünüze atlamayıp sabredin ve iyice bir araştırın.

özellikle de bulunduğunuz yerde askeri üsler varsa bunlara yakın yer almak akıllıcadır, tayini başka yerlere çıkan bazı ordu mensupları evlerini acele içinde piyasa fiyatının altına satarlar, bir de ordu mensuplarının yaşadığı yerlerde suç oranları genelde bayağı düşük olur.

millet o yeni, pahalı evleri alıp 30 sene mortgage ödemek için kapitalist patronlara köle olur, işten çıkarılırsa falan evi kaybedip sokakta kalma riskiyle stresler içinde yaşarken sen bu mis gibi evi en fazla 2-3 senede öder bitirir, canın isterse bunu kiraya verip bir üst modele terfi edersin. böyle stratejilerle sıfırdan başlayıp, bir sürü emlak sahibi olup sırf kira gelirinden yılda 300.000 gibi paralar kazanan tipler var. emlağın ucuz olduğu güney eyaletlerinde gayet de akla mantığa uygun.

akıllı olun, o filmlerde gördüğünüz gibi cafcaflı, kazık fiyatta evde oturmaya özenip dağ gibi borcun altına girmeyin. gücü yetmediği halde böyle evleri alıp sonra en ufak bir mali krizde çadır kentlere düşen, ya da bütün parası mortgage'e gittiği için internetsiz, tv'siz yaşayan, gölgede 45 derece sıcakta elektrik faturasına gücü yetmediği için klimayı açamayıp o cafcaflı evlerin içinde bütün yaz pişen çok insan gördüm.

(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: