8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

Tümünü Göster [38]

67002 #7  #67002
önce republican party cephesi.

donald trump ulusal anketlerde %36 oyla önde. en yakın rakibi ted cruz’un %20’inin biraz altında olduğunu düşünürsek daha uzun süre birinci kalacak diyebiliriz. yalnız ilk onsecimin yapılacağı iowa’da ted cruz trump’un 4-5 puan önünde. trump’un avantajı adam her daim abuk sabuk birşey söylediği için sürekli televizyonda. dezavantajiysa saha organizasyonu çok zayıf ve perakende siyasete hiç girmiyor. yani adamda sahada seçmenle birlikte olayım, üç beş el sikayim, gençlerle selfie çekeyim olayı hiç yok.

son dönemlerde trump iki olayla gündeme oturdu.
birincisi hillary clinton ve bill clinton’la kapıştı. olayda su...demokrat parti’nin üçüncü munazarasinda bir reklam arası verildikten sonar hillary clinton sahneye 30 saniye geç geldi (tuvalette biraz oyalanmış). trump “nereye gittiğini biliyorum, utanç verici” dedi, sonra “obama 2008’de hillary’e nasıl koydu ama” diye konuştu. bunun üzerine hillary clinton “trump ne kadar seksist olduğunu biraz daha gosterdi” diyince, trump clintonlara sövmeye başladı.

bilmeyenler için bill clinton’in tek ziktigi karı monica lewinsky değil. 10’a yakın kadın geçmişte bill clinton’la birlikte olduğunu iddia etti. bunların bir kısmı gönüllü (ki birkaçını bill clinton kabul etti), bir kısmı muallak (monica lewinsky gibi…her ne kadar iki tarafın rızası olsa da herhangi bir şirketin müdürü stajyerine sakso çektirip amina puro soksa olay olur amk) bir kismiysa tecavüz etti dedi. ve zamanında bu kadınlar “bill benim üzerime atladi” diye konuşurken hillary clinton cephesi bu kadınları karalamaya çalıştı. 2016’da hillary clinton “bir kadın cinsel saldırıya uğradım diyorsa ona inanmaliyiz” diyen birisi.

trump şimdi meydanlarda “kadin hakları savunucusuyum diyorsun ancak dünyanın en büyük sapigiyla evlisin” diye hillary’e sövüyor. bir de bu aralar bill clinton sahalara geri döndü. su ana kadar daha çok hanımı için para topluyordu, şimdiyse meydanlarda hillary için oy istiyor. ancak trump “eski gunlerden” bahsetmeye başlayınca koskoca bill clinton resmen pisti amk.

ikinci olaysa çok büyük bir trolleme vakası. normalde amerikan başkanı olmak için doğuştan amerikan vatandaşı olmak gerekiyor. bunun şartı da ya amerika’da dogacaksin ya da amerikan vatandaşı annen yahut baban olacak. ted cruz’un babası küba göçmeni, annesi amerikan vatandaşı ve ted cruz kanada doğumlu. normalde cumhuriyetçilerin %30’u obama’nin kenyalı bir müslüman olduğuna inanıyor. trump “cruz başkan olabilir mi emin değilim, kanada dogumlu” diye konuşmaya başladı. cruz ilk başta siklemiyordu ancak bir anda bütün basın bu konuya yoğunlaşınca herif afalladı.

trump çok enteresan bir fenomen. adamın siyaset konuştuğu yok. mesela sağlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz diye soruyorlar, trump “obamacare’i kaldırıp muhteşem birşeyle degistirecegim” diyor. muhteşem birşey ne belli değil. adam tamamen rakiplerine yönelik kişisel saldırılar ve “ben ne kadar bombastik bir kişiliğe sahibim” temalı konuşuyor. mesela mitinglerinde de birşey anlatmıyor. mitinglerinde de “anketlerde şöyle koyduk, böyle koyduk” diye zaman geçiriyor.

gelelim ted cruz cephesine. ted cruz donald trump’la su ana kadar iyi geçinmeye çalıştı. mantığı da trump eninde sonunda çökecek, trump’in destekçileri bana gelecek. bu sırada özellikle güney eyaletlerde güçlü bir organizasyon kurdu. hem normal kampanya parası hem de süper pac parası var. özellikle petrol firmalarından yüklü bağışlar alıyor. ıowa anketlerinde önde ve güneydeki dindar kesim arasında güçlü desteği var.

diğer ana akım cumhuriyetçiler ise sürünmeye devam ediyor. işin taşak tarafı su…jeb bush, marco rubio, chris christie, john kasich hatta buna carly fiorina’yi da ekleyebiliriz benzer şeyleri savunan insanlar. aslında hepsi birleşse trump’i zikerler ancak hiçbiri yarıştan cekilmemeye kararlı aksine trump’i bırakıp birbirlerine sövüyorlar.

democratic party cephesindeyse tarih (yeniden) yaziliyor.

son çeyrekte açıklanan finansal verilere göre hillary clinton 37 milyon dolar, bernie sanders ise 33 milyon dolar para topladı.
Bernie Sanders raises $33 million in 3 months to keep pace with Hillary Clinton's contributions

bernie sanders 2.5 milyon bireysel bağış ile amerikan tarihinin bireysel bağış rekorunu kırdı. bernie sanders reyiz en son açıklanan iowa anketinde hillary clinton'in 5 puan, new hampshire anketindeyse 14 puan önüne geçti. en son ulusal anketlerdeyse farkı 7 puana indirdi. karşılaştırma yapmak gerekirse iowa on seçimlerinin yapıldığı 3 ocak 2008'de clinton obama'nin 21 puan önündeydi, obama oradan koptu gitti. şimdi seçimler şubat başında.

Hillary Clinton’s Lead Over Bernie Sanders Slipping in New Poll
Bernie Sanders Has Edge in Iowa and Widens New Hampshire Lead, Polls Find
(bkz: hafiften hafiften yüklen yüklen hafiften)

geçtiğimiz günlerde amerika birleşik devletleri başkan yardımcısı joe biden, bernie sanders'i övdü...öncesinde obama'nin bernie sanders'i beyaz saray'a çağırıp özel olarak görüştüğü haberleri çıktı. clinton cephesi tam bir "ne oluyor amk" havasında.
Bernie Sanders' Popularity Making Hillary Clinton Campaign 'Nervous'
Biden praises Sanders on income inequality, calls Clinton 'relatively new' to the fight
Joe Biden sounds a positive note on Bernie Sanders
Obama chief: President has met privately with Sanders
(0)Tümünü Göster [38]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: