8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

Tümünü Göster [38]

67465 #9  #67465
dün akşam iowa'da ilk önseçimlerin gerçekleştiği seçimlerdir.

republican party cephesinde anketler resmen zicti. herkes donald trump çocuğu koyacak diye beklerken ted cruz güçlü organizasyonu sayesinde birinci oldu (28%). ted cruz daha çok desteğini evanjelistlerden alan bir insan. donald trump ise aslında fena performans çıkarmadı (24%). iowa önseçimleri tarihinde en çok oy alan ikinci aday oldu. ancak anketlerde herkes onu cruz'un 6-7 puan önünde gösterdiği için hafiften şok durumu var. asıl süprizi ise anketlerde ben carson ile 10%'larda takılan marco rubio 23% oyla üçüncü oldu.

bu seçimin en büyük kazananı bence marco rubio. normalde cumhuriyetçi parti cephesinde bir düzine aday var. jeb bush, chris christie, john kasich hatta buna carly fiorina'yi da ekleyebiliriz üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri savunan tipler. ancak birbirlerinin oylarını bölüyorlar. dolayısıyla haftaya gerçekleşecek new hampshire anketlerinde marco rubio kendisini parti müesses nizaminin adayı olarak sabitleyebilir ve trump'i sikebilir.

ikinci büyük kazananı ise ted cruz. normalde tarihsel olarak cumhuriyetçi parti cephesinde ıowa'yi alan adam genelde adaylığı kazanmıyor. ıowa'da cumhuriyetçilerin 40%'i evanjelist ve güney eyaletler dışında halk o kadar da dindar değil. ancak cruz'un organizasyonu barack obama'nin efsane 2008 kampanyası temelli. parası da var. mike huckabee yarıştan çekildi, bugün yarın rick santorum da çekilir. büyük ihtimalle ben carson da çok fazla dayanamaz. dolayısıyla ted cruz'a da gidecek potansiyel 10-14 puan oy var.

democratic party cephesindeyse resmen beraberlik var. anketler her taraftaydı. kimi anketlerde clinton'i 29 puan önde gösterirken kimisi bernie sanders'i 8 puan önde gösteriyordu. demokrat parti önseçim sistemi karışık, doğrudan oylar yerine sandık dengi delege sayısı su anda biliniyor. biraz daha açmak gerekirse diyelim ki bir sandık bölgesinin 2 delegesi var. bir taraf %60, bir taraf %40 alırsa iki tarafta bir delege alıyor. ama mesela 3 delege olsaydı 2'ye 1 olacaktı. ıowa özelinde 1683 sandık dengi delege sayısında fark 3'mu ne. ki hala açıklanmayan 2-3 sandık var ve pek çok sandıkta iki tarafında itirazları var.

hillary clinton açısından bakarsak 2008'de olduğu gibi gote gelmedi. en iyi ihtimalle beraberlik var. 44 ulusal delegenin 22'sini aldı.
bernie sanders açısından bakarasak başarılı oldu diyebiliriz. sanders'in en büyük korkusu sadece üniversite kasabalarında kazanıp diğer yerlerde kaybetmekti. dolayısıyla 22 ulusal delegenin 22'sini almak gayet iyi.

haftaya gerçekleşecek new hampshire onsecimlerinde anketlerde sanders hayvan gibi önde. ancak hillary clinton cephesi savaşmadan çekilmeyecek gibi gözüküyor. su anda bernie'nin umduğu hillary'nin korktuğu senaryo bernie new hampshire'da büyük kazanarak kendisini ciddi bir aday olarak gösterebilir ve nevada'yi kazanabilir. nevada'yi kazanırsa south carolina sallanmaya başlayacak. eyaletler onsecimlerini aynı günde gerçekleştirmediği için erken eyaletleri kazanmak momentum yaratıyor.

bakalim neler olacak
(0)Tümünü Göster [38]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: