8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

Tümünü Göster [38]

67793 #11  #67793
democratic party'nin nevada caucus'u, republican party'nin south carolina primary'si ile devam edendir.

önce demokratlardan başlayalım...nevada eyaletindeki on seçimleri hillary clinton bernie sanders'i 5 puan farkla yenerek (52-47) kazandı. eyaletin 35 delegesi var. 19'ünü hillary 15'ini bernie aldı. 1 delege daha açıklanmadı ama iki tarafa da gidebilir. o 1 delegeyi siktir edersek delege bazinda durum 51-51

nevada enteresan bir eyalet. ilk iki eyalet olan ıowa ve new hampshire'in aksine neredeyse kimse anket yapmıyordu. en son bir 5 hafta önce hillary clinton kampı gazetecilere 25 puan öndeyiz diye konuşuyordu. ancak yarış son zamanlarda daha çekişmeli hale geldi. hatta öyleki hrc kampı "nevada zaten %80 beyazlardan oluşuyor" dedi ki bu senato demokratlarının lideri ve nevada eyaleti senatörü harry reid'i kızdırdı "ne yapıyorsunuz amk" cinsinden. erken eyaletler reklamdır, kampanyadir derken on seçimlerden güzel para kırıyorlar. bir de nevada mini amerika gibi..hispanikler önemli bir azınlık, zenciler 10% civarında.

daha detaylı sonuçlara baktığımızda yarış kısmen 2008'i andırdı. kuzey nevada'yi bernie sanders, las vegas bölgesinde hillary clinton öndeydi. sandık öncesi giriş ve çıkış anketlerine göre iki aday beyazlarda ve hispaniklerde kafa kafaya çıktı. ancak seçmen kitlesinin %10'unundan biraz daha fazlasını oluşturan zencilerin %75'inin hillary'e destek vermesi hillary'e zafer getirdi.

ulusal anketlerdeyse fark kapanıyor gibi. ulusal anket ortalamasına bakarsak hillary clinton %49, bernie sanders %42 seviyesinde. %10 civarında kararsız var. ancak nevada'da olduğu gibi detaylı analiz yaptığımızda hillary'nin zencilerde bernie sanders'i 3'e 1 oranda ezmesi hillary'yi ayakta tutuyor. bir sonraki önseçim zencilerin seçmen kitlesinin %50'sini oluşturduğu south carolina'da. orada hillary clinton büyük ihtimalle 15-20 puanla kazanır.

son dönemlerde kampanyanın seyrine bakarsak birkaç konu öne çıkıyor. birincisi hillary clinton inanılmaz derecede kendisini obama'ya bağlamış durumda. bernie sanders'in özellikle 2011'de obama'yi soldan yaptığı eleştirileri gündeme getirip zencilere yaranmaya çalışıyor ki bu taktik ise yarıyor gibi.

onun dışında bir başka sıcak konu hillary teyze'nin başkan adaylığını açıklamadan önce yaptığı konuşmalar. ablam ne kadar wall street bankası, ilaç şirketi, kalantor klübü varsa saati 250 bin dolardan konuşma yaptı. millet de şimdi "konuşmanın metnini yayınla" diye baskı yapıyor. e-mail soruşturmasında yeni gelişmeler var ama demokratlar genelde bu konuyu sallamiyor gibi. bilmeyenler için hillary clinton'in dışişleri bakanlığı döneminde hükümet e-mail adresi yerine server'i kendi evinin bodrumunda olan kişisel bir e-mail adresi kullandığı ortaya çıktı. bu da haliyle skandal sonuçta zilyon tane top secret belge gelip geçiyor.

hillary'nin bir başka sikintisiysa para. absürd biçimde bernie sanders hillary'den daha çok bağış topluyor. hillary destekçileri de "ulan nasılsa hillary büyük şirketlerden para alıyor" diye bağışta bulunmuyor. hal böyle olunca hillary clinton normalde genel seçimler için sakladığı süper pac' parasını on seçimlere harcamaya başladı. haftaya gerçekleşecek south carolina önseçimleri için süper pac'i 5 milyon dolar para harcayacağını açıkladı.

ancak hillary'nin avantajı takvim. zencilerin ağırlıklı olduğu güney eyaletleri 27 şubat - 15 mart arası. burada yarısı ciddi bir şekilde koparirsa yarış de facto bitmiş olacak. bernie sanders'in tek şansı az zencili eyaletlerde başarılı olmak, teorik olarak yapabilir ama momentum hillary'den yana.

gelelim cumhuriyetçi parti cephesine

south carolina onsecimlerini donald trump 32.5% oyla aldı. demokratların aksine bu önseçim "winner take it all" olduğu için eyaletin 44 delegesi de donald trump'a gitti. ikinci marco rubio ve üçüncü ted cruz hemen hemen aynı oyu aldılar (%22.5 vs %22.3 arada 1000 oy mu ne fark var). seçimlerden hemen sonra yaklaşık %8 oy alan jeb bush yarıştan çekildiğini açıkladı.

daha önce bahsettiğim gibi gop cephesinde yarış de facto üç kişiye indi. john kasich ve ben carson yarışta daha ne kadar kalır belli değil. ama iki adayın da parası yok. ted cruz ağırlıklı olarak evanjelistlerden destek alan (en azından almayı umut eden bir aday). ancak south carolina'da az farkla bile olsa üçüncü olması adaylığı için soru işareti. bu adam güney'de üçüncü olacaksa nerede kazanacak sorunsalı var. belki ben carson'in yarıştan çekilmesiyle %28-30 bandına çıkabilir. marco rubio'nun ikinci olması parti müesses nizaminin adayı olma konumunu güçlendirdi. su ana kadar yarıştan uzak duran ne kadar kalantor varsa rubio'ya para yağdıracak, keza partinin ileri gelenleri rubio'ya destek olacak.

trump'sa trump...adamın seçmen kitlesi lise mezunu, mavi yakalı, obama'nin kenya doğumlu bir müslüman olduğuna inanan garip bir kitle. ulusal anket ortalamalarinda trump yaklaşık %38 oyla birinci. ıkinci sırada %18 ile ted cruz, ucuncu sirada 15% ile marco rubio var. bahsettigim konsolidasyon gerceklesse bile cruz 26-27, rubio 30'a cikar. buyuk ihtimalle kurultaya kimsenin cogunlugu saglayamadigi bir sekilde girilecek.

mevcut delege durumu trump 61, cruz 11, rubio 10, kasich 5, carson 3
(1)Tümünü Göster [38]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: