8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

8 kasım 2016 abd başkanlık seçimleri

Tümünü Göster [38]

68009 #16  #68009
1 mart'ta gerçekleşmiş süper salı'yla devam edendir.
http://www.nytimes.com/elec...

önce republican party cephesi..

donald trump gümbür gümbür gelmeye devam ediyor. süper salı'daki 11 eyaletten 7'sini alarak toplam delege sayısını 319'a çıkardı. aday olmak için 1237 delegeye sahip olmak gerekiyor. su anda neredeyse ikinci olan ted cruz ve üçüncü olan marco rubio'nun toplam delegesi var. ha aslında bakarsan aldığı oy oranı ortalama %35-36 falan ama yarışta 5 aday olunca birinci olması daha kolaylaşıyor. yalnız seçimin hemen öncesinde ku klux klan'in donald trump'i yuceltmesi hafiften sıkıntılı bir durum.

ted cruz kendi eyaleti olan texas'in yanısıra oklahoma ve alaska'yi alarak günün ikinci kazananı oldu ve toplam delege sayısını 226'ya çıkardı. ancak uzun vadeli bakarsak ne kazandı çok da meçhul. ted cruz tüm adaylar arasında evanjelistlere en çok oynayan ve en iyi saha örgütü olan adaydı. buna rağmen dindarlıkla uzaktan yakından alakası olmayan ve saha örgütü neredeyse sıfır olan donald trump karşısında baskın çıkmadığını düşünürsek uzun vadede kendisi için soru işareti var. büyük ihitmalle "kazanan hepsini alır" eyaletlerinin başlayacağı 15 mart'a doğru cruz'a yönelik baskı oluşacaktır

parti müesses nizaminin gözdesi marco rubio ise ilk eyalet galibiyetini aldı ve toplam delege sayısını 110'a çıkardı. rubio daha çok iyi eğitimli ve hali vakti yerinde cumhuriyetçilerden alıyor.

ancak cruz özelinde ben carson, rubio özelinde john kasich'in yarıştan ısrarla çekilmemeleri kendileri açısından sıkıntı. carson, cruz'a gıcık kaptığı için çekilmiyor. kasich "ohio ve michigan'i alabilirim" diye çekilmiyor. öyle ortada mal bir durum var. olay hafiften trump'i yenmekten trump'in yenmesini engellemeye döndü. parti liderlerinin mantığı trump kurultaya 1237'den az delegeyle çıkarsa rubio ile cruz'un anlastirir, trump'i siktir ederiz.

democratic party cephesine gelirsek..

günün kazananı hillary clinton oldu. nasıl cumhuriyetçilerde güney eyaletler ekseriyetle evanjelistlerin olduğu eyaletlerse, demokrat parti'de de eyaletler ekseriyetle zencilerin olduğu eyaletler. zencilerin %85'inin desteğini alan hillary clinton 7 eyaleti kazanarak toplam delege sayısını 595'e çıkardı (kritik rakam 2025) az zencili ve hafif latinolu eyaletler olan minnesota, colorado, vermont ve oklahoma'yi kazanan bernie sanders ise toplam delege sayısını 405'e yükseltti. gecenin süprizi ise hillary clinton'in az farkla da olsa massachusetts'i kazanması oldu. her ne kadar şubat ayında hillary'den 12 milyon dolar daha fazla bağış toplasa da (42-30), bernie sanders'in işi zor. kuzeydeki zenciler ne yapar bilinmez de güneyde bu kadar ağır kaybetmesi kuzeydeki zaferlerini anlamsizlastiriyor.
(0)Tümünü Göster [38]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: