göktürk alfabesi

göktürk alfabesi

Tümünü Göster [6]

68585 #4  #68585
gokturk-alfabesi 56e2caaed39a2.jpg
(bkz: http://damgalik.com) sayesinde öğrendiğim milli alfabemiz. çift seslilerde hala zorlanıyor olsam da şu an bu yazdığım satırları motomot göktürk alfabesiyle de yazabiliyor olmam şahane bir duygu.

günümüzde kullandığımız latin tabanlı türk alfabesinin kabulünün tartışıldığı türkoloji kongrelerinde niçin bu alfabenin tekrardan diriltilip tedavüle konması tartışılmadı merak konusu. yoksa tartışıldı da kabul mu görmedi? 1500 sene önceki taş kitabelerde yazılan bu harflerle ben bile günümüz türkiye türkçesini sorunsuz yazıp okuyabiliyorsam günümüz dil yapısını karşılayamaması gibi bir iddia atılamaz bence. ne olurdu bizim de ibraniler gibi çinliler gibi yunanlar gibi japonlar gibi milli bir alfabemiz olsaydı? üstelik ibraniler değil alfabelerini iki bin yıldır ölü olan dillerini tekrardan diriltmeleri gibi bir emsal olmasına rağmen.

tarih sahnesinden silinmezsek umarım yakın bir gelecekte göktürk alfabesinin tekrardan diriltilmesi akademik camiada konuşulur tartışılır. çünkü ciddi anlamda öğrenmesi basit ve günümüz dil yapısını rahatlıkla karşılayabilir durumda. üstelik yazılışı da gayet şık ve estetik.
(0)

Tümünü Göster [6]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: