incil

incil

Tümünü Göster [8]

73204 #5  #73204
umberto eco'nun misreadings kitabının yaran bölümü. kitapta umberto eco dünya klasiklerini ufak değişiklikler yaparak ünlü yayınevlerinin editörlerine gönderiyor. gönderdiği kitaplardan birisi de incil. alınan yanıt da su

--! spoiler !--
ı must say that the first few hundred pages of this manuscript really hooked me. action-packed, they have everything today’s reader wants in a good story. sex (lots of it, including adultery, sodomy, incest), also murder, war, massacres, and so on.
the sodom and gomorrah chapter, with the transvestites putting the make on the angels, is worthy of rabelais; the noah stories are pure jules verne; the escape from egypt cries out to be turned into a major motion picture . . . ın other words, a real blockbuster, very well structured, with plenty of twists, full of invention, with just the right amount of piety, and never lapsing into tragedy.

but as ı kept on reading, ı realized that this is actually an anthology, involving several writers, with many–too many–stretches of poetry, and passages that are downright mawkish and boring, and jeremiads that make no sense.

the end result is a monster omnibus. ıt seems to have something for everybody, but ends up appealing to nobody. and acquiring the rights from all these different authors will mean big headaches, unless the editor takes care of that himself. the editor’s name, by the way, doesn’t appear anywhere on the manuscript, not even in the table of contents. ıs there some reason for keeping his identity a secret? ı’d suggest trying to get the rights only to the first five chapters. we’re on sure ground there. also come up with a better title. how about the red sea desperadoes?
--! spoiler !--

--! spoiler !--
bu metnin ilk birkaç yüz sayfasını gerçekten de soluk soluğa okuduğumu söylemeliyim. olaylar yerli yerinde, günümüz okurunun iyi bir öyküden bekleyeceği her şey var. seks (zina, livata, ensest ilişkiler de içinde bol miktarda), aynı zamanda cinayet, savaş, kıyımlar ve benzeri şeyler.

olanların suçunu meleklerin üzerine atan travestileriyle sodom ve gomore bölümü rabelais'ye yarışır güzellikte; nuh öyküleri katkısız jules verne; mısır'dan kaçış beni büyük bir film yapın diye bağırıyor... diğer bir deyişle, çok iyi kurgulanmış, bol bol düğümleri olan, özgünlüklerle dolu, dinsel saygıya yeterince yer veren, asla trajediye kaçmayan gerçek bir olay yapıt.

ama okumayı sürdürdükçe, bunun gerçekte çeşitli yazarları içinde toplayan, birçok - haddinden fazla - şiirsel uzantıları, açıkça tiksindirici ve sıkıcı pasajları, anlamsız feryat ve figanı olan bir antoloji olduğunu fark ettim.

sonuç olarak, hilkat garibesi bir seçmeler kitabı. herkes için bir şeyler içerir gibi görünüyor, ama sonunda bütün ilgiyi yitiriyor. bütün bu çeşitli yazarlardan telif haklarının alınması da epey baş ağrıtacaktır; tabii editör bu işi yüklenirse sorun yok. yeri gelmişken, yazarın adı metnin hiçbir yerinde, hatta içindekiler bölümünde bile geçmiyor. kimliğini gizli tutmak için özel bir nedeni var mı? yalnızca ilk beş bölümün yayın haklarını almaya çalışmanızı öneririm. oralarda pek sorun yok. ayrıca daha iyi bir başlık bulunmalı kitaba. örneğin, 'kızıl deniz haydutları?"
--! spoiler !--
(0)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: