ukrayna

ukrayna

Tümünü Göster [9]

74568 #7  #74568
ukrayna 5786d402b52cc.jpg
avrupa yanlısı olmasına rağmen avrupa'nin büyük devletlerinin kendi çıkarları gereği (almanya'nin rusya ile olan ticareti, fransa'nin milli savunma sanayisi takıntısı, birleşik krallık'in rus oligarklarina finansal hizmetler sunması) gote gelmiş ülke.

tabi ukrayna konusu tartışılırken nato-rusya ilişkilerine de değinmek lazım. rusya tarihsel olarak stratejik derinlik kavramının ekmeğini en çok yiyen ülkedir. bir zamanlar rusya'nin avrupa'da savunma hattı almanya'nin ortasından geciyorken bugün nato ile rusya sınır komşusu. ki zaten avrupa haritasına baktığımız zaman belarus aka beyaz rusya dışında rusya'nin avrupa'da müttefiği yok. askeri durumu itibariyle hava gücünden ziyade füzelerinin saldırganlığına dayanan rusya'nin kendi sınırının dibinde oldukça sofistike thaad ya da rım-161 standard missile 3 hava savunma sistemlerini görmek istememesi de kısmen anlaşılır birşey. buna vladimir putin'in kendi ülkesinde "sağlam irade", "dik duran lider" imajını sürdürmek zorunda olmasını da eklemeliyiz.

su anda ukrayna'daki savaş dönmüş durumda. açıkçası nato müdahale etmeden ukrayna ordusu'nun doğu ukrayna'yi alması zor çünkü ne zaman birazcık ilerleme kaydetseler rusya hemen yeni askerler ve yeni zırhlı araçlar yolluyor. tabi bu resmi olarak doğru değil. rusya resmi olarak ukrayna'da herhangi bir askeri olduğu gerçeğini ısrarla inkar ediyor. yaklaşık 20 bin rus askeri haftasonları kafasına göre savaşıyor ve doğu ukrayna'lılar sofistike hava savunma sistemlerini, anti tank silâhlarını ve hatta zırhlı araçları kendi imkânlarıyla temin ediyorlar. hatta ukrayna'da olmadığı söylenen rus askerleri öldüğünde arkalarında bıraktığı aileler için putin özel bir fon kurdurdu.

ukrayna meselesinin tek çözümü nato'nun havadan ve ukrayna ordusu'nun karadan doğu ukrayna'yi kesinkez geri alması ve sonrasında kırım için putin ile pazarlık masasına oturması.
(0)Tümünü Göster [9]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: