başkanlık sistemi

başkanlık sistemi

Tümünü Göster [15]

75737 #11  #75737
güçlerin hem yatay ((bkz: kuvvetler ayrılığı)) hem de dikey ((bkz: federalizm)) olarak dağıtıldığı amerika birleşik devletleri dışında hiçbir ülkede çalışmamış ve ekseriyetle de de-facto diktatörlüğe dönmüş (bkz: venezuela) sistem. zaten buradaki ideoloji karmaşası yaşayan vatandaş da su capsi vermiş de insanların "yahu burada abd hariç düzgün ülke yok" demeyeceğini varsaymis.

her ne kadar geçmişte türkiye'de başkanlık sistemini övenler "hızlı karar almak için istiyoruz valla" dese de abd özelinde gördüğümüz gibi başkanlık sistemi karar alma mekanizmasını yavaşlattığı zaman çalışıyor.

ideoloji karması yaşayan bazı vatandaşlar başkanlık sistemi hakkında vatandaşı kandırmaya çalışmış

--! spoiler !--
1. başkanlık sisteminde seçim barajı yoktur.
--! spoiler !--

başkanlık seçiminde seçim barajı olabilir, olmayabilir de...çünkü seçim barajı meclisle ilgili bir durum.

--! spoiler !--
3. otoriterleşme eğilimi zayıftır. koalisyon söz konusu değildir ve seçilmiş olan başkan kabineyi kurar.
--! spoiler !--

aynı denge mekanizmasına sahip iki ülkede tek başına iktidar olan mi daha otoriter olur yoksa koalisyonda olan mi? evrim sayesinde beyin diye bir organımız var, kullanalım değil mi?

--! spoiler !--
5. başkanlık sistemi cumhuriyet’ten başka bir rejime geçmez. başkanlık sistemi olan her ülke cumhuriyet ilkeleriyle yönetilir.
--! spoiler !--

tamam da ülkede cumhuriyetle ilgili bir tartışma yok ki. yani kimse rte'den sonra bilal erdoğan başkan olsun demiyor ki (gerçi bu blogu yazan vatandaş bunu da ister). su anda kavgamız ülkenin çok da demokrasi olmaması

--! spoiler !--
7. başkanlık sisteminde başkan yargıya karışmaz. başkanlık sistemi yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına dayanmaktadır.
--! spoiler !--

"kuvvetler ayrılığı önümüze engel olarak dikiliyor" diyen kimdi acaba?

--! spoiler !--
12. dış siyasette etkin ve güçlüdür. abd, almanya, fransa, rusya, çin gibi etkin ülkelerle siyasetimiz eskisinden daha güçlü ve daha diri olur.
--! spoiler !--

sebep? bunun teorik açıklamasını çok merak ediyorum.


türkiye'de malum kişinin hem cumbaba olayım hem de başbakanlık yetkilerini kaptirmayayim demesinden çıktı bu sistem tartışması.
(5)Tümünü Göster [15]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: