belediye başkanlığı sistemi

belediye başkanlığı sistemi

Tümünü Göster [1]

76396 #1  #76396
türkiye'ye getirilmek istenen yönetim sistemine verilmesi gereken ad.

insanları ürküttüğü için getirilmek istenen sistem başkanlık sistemi olarak adlandırılmamıştır. bunun yerine, cumhurbaşkanlığı sistemi gibi eğreti bir isim konmuştur getirilmek istenen ucube sisteme. aslına bakarsanız, sistemin adını başkanlık sistemi olarak adlandırmamak yerinde bir karardır; zira, bu sistem, başkanlık sistemine de benzememektedir.

başkanlık sistemi, amerika birleşik devletleri'nin şartları düşünülerek, dönemin ileri gelen abd'li entellektüellerince üretilmiş bir sistemdir. hepimizin bildiği üzere, abd, federatizmin işlediği bir ülkedir. başkan, kendi içinde bağımsız federatif eyaletlerin üstündeki federal hükümetin başkanıdır. eyaletlerin kendi içinde bağımsız olması, başkanı frenleyen unsurlardan biridir. başkanı frenleyen diğer unsurlar da bağımsız yargı ve yasama organıdır, diğer bir deyişle, kuvvetler ayrılığı ilkesi tam anlamıyla uygulanmaktadır. abd senatosu'nun 1/3'ünün her 2 yılda bir yenilenmesi ve bağımsız yargı, abd başkanı'nın fütursuzca adımlar atmasını engellemektedir.

başlığımız, belediye başkanlığı sistemi. peki, neden böyle kavram ortaya attık? bunu anlatabilmem için, ülkemizde, belediye başkanı ve belediye meclis üyelerinin nasıl seçildiğine bakmak lazım.

ülkemizde belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri aynı seçim sürecinde seçilmektedir. adına, yerel seçim denen süreçte vatandaş sandığa gittiğinde, belediyesi için iki ayrı zarfı sandığa atmaktadır. bir tanesinde belediye başkanıyla ilgili seçimi, diğerinde de belediye meclis üye adaylarının bulunduğu listelerle ilgili seçimi yer almaktadır. cumhurbaşkanlığı sistemi denen nanede de böyle bir şey var değil mi? cumhurbaşkanı ile milletvekili seçimi aynı anda yapılacak.

belediye başkanının çalışacağı müdürleri seçimi de cumhurbaşkanının çalışacağı bakanları seçeceği cumhurbaşkanlığı sistemine benzemektedir. sanırım, ilgili dairelerin müdürlerinin atanmasında belediye meclisinin onayına ihtiyaç var. abd'de de başkan, kabineyi senato'ya onaylatmak zorunda.

bu tasarı, ülkeyi koca bir büyükşehir belediyesine çevirip ülkeyi bu şekilde yönetme arzusunun bir sonucu olabilir; lakin, belediye yönetmekle ülke yönetmek aynı şey değildir. bir belediyenin gündeminde dış politika ya da milli savunma gibi şeyler yoktur. hepsinden önemlisi, belediye, ulusal yargı ağı tarafından denetlenebilmektedir.

mevcut cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı geçmişi vardır. zaten, kendisinin başbakanı olduğu hükümetlere baktığımızda, bu hükümetlerin önem verdiği icraatların başında ulaştırma politikaları gelmektedir. tıpkı, bir belediyede olduğu gibi. zaten, bu belediyecilik zihniyetinin dış politikamızda ve silahlı kuvvetlerimizin ağır yaralar almasında da önemli bir payı vardır. ülke yönetmek, belediye yönetmekten daha fazlası demektir. bir belediyenin dar hizmet alanından daha fazla hizmet alanı vardır ulusal hükümetlerin. bu yüzden, bu ülkeyi, belediye gibi yönetmekten vazgeçilmelidir.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: