15 temmuz 2016 darbe girişimi komplo teorileri

15 temmuz 2016 darbe girişimi komplo teorileri

Tümünü Göster [2]

78307 #2  #78307
muhtemelen doğru olmayan teoriler

hanlon'un usturası der ki "aptallıkla açıklayabileceğin birşeyi fesatlıkla açıklama"..15 temmuz darbe girişimini de amaç olarak benzemese de yöntem olarak benzeyen cunta girişimleriyle karşılaştıralım.

günümüz türkiye'si gibi otokratik-popülist rejimlerde emir-komuta zincirinde darbe pek görülmez. sebebi de basit. lider demokratik yollarla gitme ihtimalini minimuma indirmek için nasıl muhalefeti baskılıyorsa aynı şekilde demokrasi dışı aktörleri de zapturapt altına alır. ordu'nun tepe komutası siyasi bağlılığa göre seçilir. suriye'de olduğu gibi enişteyi genelkurmay başkanı yapmazsınız da gençliğinde necip fazıl kısakürek okuyan adamı yaparsınız.

bu durum daha alt kademelerde cuntaların doğmasına yol açar. çünkü bu adamlar amiyane tabirle "radar altındadır". 27 mayıs 1960 askeri darbesi öncesinde gerek ismet inönü gerek celal bayar kişisel tecrübeleri sebebiyle (ikisi de eski ittihatçı malum..padişah devirmiş adamlar) adnan menderes'i uyarmalarına rağmen menderes bu uyarıları takmamıştır. çünkü dönemin genelkurmay başkanı rüştü erdelhun ve kuvvet komutanları menderes'e bağlı olduklarını söylemiştir. zaten darbeyi yapan da tümgeneral cemal madanoğlu'dur

cunta işinde de işin kritik noktası ordunun geri kalanını darbenin başarılı olacağına ikna edip bir zincirleme reaksiyon başlatmaktır. böylece cunta dışı birlikler mümkün mertebe darbeye katılacak, olmadı pasif kalacaklardır. demirkırat belgeselinde madanoğlu bu durumu anlatır. darbeye kimse karşı çıkmıyor ama komutanlar tereddütlü konuşuyordur. sonradan adalet partisi'nden siyasete girecek olan dönemin üçüncü ordu komutanı ragıp gümüşpala ile aralarında şöyle bir diyalog geçer.

gümüşpala: çankaya köşkü'nü kaç tümenle sardınız?
madanoğlu: ne tümeni paşam, elimizde sıkıyönetim birlikleri var. 1 tabur asker zor çıkardık çankaya'ya

madanoğlu diyor ki "o zaman farkettim, ben tümgeneralim bunlar orgeneral". "paşam" dedim. "bizim başımızda orgeneral cemal gürsel var (gürsel'in o sırada olaydan haberi yok, izmir'de), onu getirteceğiz" diyince gümüşpala'nın sesi daha coşkulu çıkmaya başladı".

bunun benzer versiyonu başarısız bir cunta girişimi olan valkyrie operasyonu'nda görülür. valkyrie operasyonunda ufak bir grup hitler'e darbe girişiminde bulunur. bizdeki erlere nasıl "terör tatbikatı var" denmişse, almanya'da da ihtiyat ordusu'na "hitler öldü, ss darbe hazırlığı içinde" denir.
We Have to Kill Hitler
komutanların çoğu da ya pasif kalır ya da darbeye katılıp binlerce ss'ı takır takır toplar. tabi suikast girişiminden sağ kurtulan hitler telefonda komutanlarla konuşunca darbe girişimi kısa sürede bastırılır.
A Phone Call

15 temmuz girişimine gelirsek darbeciler zincir reaksiyonu başlatamadılar.
1. ordudaki kemalist subaylar darbeyi yapanlar sebebiyle büyük oranda darbeye katılmadı. muhtemelen gülenciler diğer grupların erdoğan karşıtlığından katılacağını zannettiler.
2. darbeciler türksat'a gidip iletişimi komple keseceklerine salak gibi trt'ye gittiler.
3. erdoğan'a çok amatör bir suikast girişimi düzenlediler. erdoğan cnn türk'e çıkarak hayatta olduğunu söyledi.

erdoğan'ın halkı sokağa çağırması darbe girişimini sona erdirdi. birincisi olaydan habersiz erler direkt teslim oldu (almanya'da olduğu gibi) ve ikincisi de komutanlar darbenin başarısız olacağını anladılar (aynı almanya'da olduğu gibi).

erdoğan'ın halkı sokağa davet etmesinin mantığı da oydu. erdoğan da gayet biliyordu sıradan insanların ordunun ateş gücüyle başa çıkamayacağını. mısır'da ihvancılar birkaç gün direnebildi. mısır'da ordu darbe yaptığının farkında olduğu için darbeye direnenlere takır takır ateş açıyordu.

gelelim erdoğan darbeyi önceden biliyor muydu sorusuna..

darbe girişiminin erdoğan'ı "tanrı-imparator" seviyesine çıkardığı doğru. ancak bu tek başına kontrollü darbe tezini doğrulamaz.

ordu'dan tonla adam atıldı..bu da doğru. ama bu da ispatlamaz. valkyrie'den sonra hitler de ne kadar muhalif varsa idam ettirmiştir. idam edilenlerden birisi de darbeciler tarafından tutuklanan ve sonrasında darbecileri tutuklayan ihtiyat ordusu başkomutanı general friedrich fromm'dur. sebebi de "altındaki adamların darbe planlarını biliyordun, neden haber vermedin"

bizde de darbenin merkezi akıncı üssü sabaha karşı mı ne bombalandı (ben o sırada amerika'daydım saatler yanlışsa düzeltirim). niye öyle oldu, yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü.

buradaki tek soru işareti erdoğan darbeyi "önleyici bir saldırı" ile önleyebilir miydi sorusu. bu sorunun yanıtı belki evet. ancak bu sefer gülencilerin darbe hazırlığı içinde olduğunu anlatamayabilirdi. akpliler doların yükselmesinden gezi'ye kadar ota boka darbe dediği için darbe kavramının içi boşaltıldı.

ancak bu ihtimal doğru olsa bile erdoğan çok büyük bir risk almış demektir. günün sonunda 15 temmuz olayının üç ihtimali vardı
1. mevcut durum.
2. ordunun %60'ı darbeye destek verir. ülke suriye gibi dört hatta beş cepheli bir iç savaşa girer.
3. ordunun ezici çoğunluğu darbeye destek verir ve darbe başarılı olur. erdoğan fiziken olmasa da siyaseten ortadan kalkar. ancak bu sefer de erdoğan karşıtı sekülerle gülenci subaylar arasında güç mücadelesi başlar. burada da iki ihtimal olur
3.1 sekülerler baskın gelir. gülenciler "eski günlere döner". tekrar islamcı cephe kurulur. suriye senaryosuna yakın bir durum ortaya çıkabilir
3.2 gülenciler baskın gelir ve iran oluruz. gül-davutoğlu tayfasından biri executive cumhurbaşkanı olur, gülen hamaney gibi ipleri elinde tutan dini lider olur.
(0)

Tümünü Göster [2]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: