nuh tufanı

nuh tufanı

Tümünü Göster [5]

80340 #5  #80340
gerçek olma ihtimali pek olmayan hede

küresel tufan senaryosunun tonla mekanik sorunu var zaten. dünyada bu kadar su olmamasını geçtim eğer insanlık ve hatta bütün hayvanat sadece bir gemi yolcularından geliyorsa genetik olarak şimdikinden bile inanılmaz bir bottleneck ortaya çıkması lazım ki bu da yok.

yerel tufan senaryosunun da bir ton sorunu var. "gemi cudi dağı'na oturdu"..cudi dağı dediğimiz yer 2000+ metre. aslında tufan lokal oldu diyenler işin mekanik kısmını anlatsalar fena olmayacaklar..

"ama karadeniz'in genislesmesi lokal tufan senaryosunu doğruluyor"
(bkz: black sea deluge hypothesis)

çok da değil...hikaye su..1997'de colombia üniversitesi'nde iki deniz jeoloğu su modeli ortaya attılar. bundan yaklaşık 10,000 sene önce karadeniz göldü ve çok daha ufakti. ancak buzul çağı bitip eriyen buz suları akdeniz'i 60 metre yükseltince akdeniz'in suları o güne kadar adeta bir baraj kapağı olan boğazlardan taşıp karadeniz'e döküldü. bu öyle bir dokulmeydi ki karadeniz'e her gün 200 niagara şelalesi kuvvetinde su geliyordu. bu gelen sular sebebiyle 70,000 km2'lik alan sular altında kaldı. ancak sonraki çalışmalarda deniz suyunun 5-10 metre arasında yükseldiği ve sular altında kalan alanın 2000km2 olduğu söylendi.
Noah's Not-so-big Flood

işin bir başka boyutu da bu su akıntısının ani olduğuna dair bir delil de yok. basit bir mantıkla buzların aniden erimediğini söyleyebiliriz elbette de tufan tarzı ani bir akıntı olsaydı tatlı su canlılarına ait en eski fosillerle tuzlu su canlılarına ait en yeni fosillerin yakın zamanlı olmasını beklerdik, değil mi?

ama işte değil..en genç tatlı su fosilleri 7500 yıllık, en yaşlı tuzlu su fosilleriyse 6800 yıllık. dolayısıyla lokal tufan iddiasını ciddiye alsak bile “tufanın” 90-150 günlük değil 700 yıllık bir hikaye olduğunu söylüyor.

daha genel çerçeveye gelirsek
tevrat'in yazıya dökülüşü babil sürgünü civarlarında. milattan önce 7'inci yüzyıl. yani hz. musa'nin yaşadığı iddia edilen (ki kendisinin yaşadığına dair en ufak bir delil yoktur) dönemden 500-600 sene sonra ki nuh musa'dan 1500-2000 sene önce. dolayısıyla eski peygamberler tarihsel kisiliklerse de haklarında tevrat (ve kuran diyelim) dışında bir kaynak yok.

bizim bildiğimiz anlamda tarih anlayışı çok sonradan ve yunanlar tarafından icat edilen şey. yahudiler de bu konsept yok. tarih daha çok bugünkü bir kitleye mesaj vermek amacıyla yazılan hikaye için bir context. yani nuh'un ya da diğer peygamberlerin hikayelerini uyduranların derdi tarihsel bir olayı kaydetmekten ziyade o dönemki yaşayanlara birşeyler anlatmak. nasıl hiçbirimiz türklerin gerçekten demirden bir dağı erittigini, kurtlardan turedigine inanmıyorsa bu hikayelere de biraz böyle bakmak lazım.

aslında işin geyik tarafı da su..modern bilimden çok daha önce, erken dönem hristiyan azizler arasında "yahu bu tevrat'ta anlatılan peygamber kissalarini tarihsel olaylar yerine ahlaki ve teolojik dersler çıkarılması gereken alegoriler olarak almalıyız" diyenler çıkıyor.

"falanca millette de aynı destan var"
1) genelde bu "aha aynı hikayeler" dediğimiz benzerliklerin çoğunda detaylara girince çok daha büyük farklılar ortaya çıkar
2) monomyth/ hero's journey

büyük bir selle insanlığa reset atılması bağımsız kaynaklarca benimsenmiş hoş bir alegori olabilir...
izlediğimiz pek çok filmde aslında önemli bir adam olduğunun farkında olmayan kahramaniz gönülsüz olarak başladığı yolculuğa süper güçlere kavuşmuş olarak geri döner ya. ha işte öyle düşünün.

artı motivasyonlar da farklı olabilir.
buna şöyle bir örnek verebilirim. isa'nin bakire doğumunu düşünün. şimdi diyebilirsiniz ki "ya çeşitli mitolojilerde bakireden doğan 1000 tane adam var".
ama detaylara girdigin zaman herkesin bakire doğumu bir değil..
ikincisi incilleri yazanlar ortadoğu karşılaştırmalı mitolojileri alanında doktora yapan tipler değillerdi ki. artı bu adamlar incilleri yahudileri isa'nin kafir olmadığına inandırmaya çalışmak için yazdılar, niye pagan dinlerden hikaye araklasinlar?

hipotez su...bir kere bu nasıl bir bakire doğum ki havarilerden hiçbiri isa'nin bakireden doğduğunu bilmiyor. paul'un falan da haberi yok. en erken incil olan mark'ta da bakire doğum geçmiyor. ama eski ahit'te diyor ki "mesih davut'un kentinden çıkacak ve bir almah'tan doğacak"
davut'un kenti beytüllahim..isa herkesin bildiği gibi nasirali. çözüm..olmayan bir nüfus sayımı uydurarak marangoz yusuf'u karnı burnunda nişanlısı meryem'i alarak kütüğünün olduğu beytüllahim'e götürmek.
almah ne? almah ibranice de genç kız demek. türkçemizde olduğu gibi bu kızların bakire olması şart değil.
dolayısıyla matta ve luka incillerini yazanlar artık her kimseler bakire doğum olayını horus'tan aldılar demek yerine ibraniceden yunanca'ya yapılan salak bir çeviri hatası hipotezi çok daha olası
(bkz: septuaginta)
(0)Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: