incil

incil

Tümünü Göster [8]

80448 #8  #80448
hıristiyanların inancına göre isa'ya vahiyle inen bir kitap değil; isa vefat ettikten sonra havarilerin tanrısal bir ilhamla isa ile başından geçenleri yazdıkları metinlerdir. binevi biyografi diyebiliriz.

soru: iyi de dört tane incil var, hangisi doğru? hıristiyanlar bile kendi aralarında mutabakata varamamış görmüyor musun?

cevap: matta, markos, yuhanna, luka kitapçıkları şeklinde dört tane incil'in olduğu doğrudur ama bu dört incil, toplamda 27 kitaptan oluşan yeni ahit'in ilk dört bölümünü oluşturmaktadır. yani türkiye'de misyonerlerin dağıttığı 'incil' adlı kırmızı kitap var ya, ha işte o yeni ahit denen kitap ve onun içinde bu saydığım dört incil bölümler halinde bulunmaktadır zaten. yani "iyi bari bugün bu incil'i aldım, bunu okuyayım bitince diğer üçünü de alırım" diyemezsin. isa öldükten sonra bir sürü incillerin ortaya çıktığı doğrudur ama hıristiyanlar 2000 sene önce oturmuşlar, kendilerince doğru ve üç aşağı beş yukarı aynı hikayeyi anlatan dört incili kalkedon konsili'nde belirlemişlerdir.
(0)Tümünü Göster [8]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: