ikinci abdülhamit

ikinci abdülhamit

Tümünü Göster [4]

80757 #1  #80757
ikinci-abdulhamit 5a7f3d71c4899.jpg
osmanlı devleti'nin 33'üncü padişahı, muhafazakar ikonu şahsiyet.

her ne kadar kanun-i esasiye ve meşrutiyet sözüyle tahta çıkarılsa da kısa süre sonra meclis toplanmadan meclisi kapatmış ve mithat paşa'yi sürgüne yollamıştır. 31 mart vakası sonrasında hareket ordusu yönetime el koymuş ve tahttan indirilmiştir.

kendisi döneminde baskılar, sansür ve jurnalcilik oldukça fazladır. mehmet akif ersoy bu durumu "gölgesinden korkan bir ödlek, korkuttu bizi otuzüç yıl şeriat diyerek" diye özetler.

ikinci abdülhamit'in islamcı fenomeni olması necip fazıl kısakürek ile başlar. sadece cumhuriyeti kuran kadro değil, o dönemin muhafazakar aydınları bile kendisinden şikâyetçidir. necip fazıl kısakürek'in mantığı ise "bu adama cumhuriyetçiler sövüyor, o zaman bu adam iyi bir adamdır"dan ibarettir özünde. ancak kendisi döneminde hiç toprak kaybedilmedigi, osmanlı'nin borçlarının ödendiği gibi aklı hayale sığmayan atmasyonlar uydurmuştur. tabi gerçekler ortada.

bunun biraz daha seküler versiyonu da ikinci abdülhamit'in oldukça iyi bir diplomat olduğu ve denge politikası ile osmanlı'nin yıkılmasını geciktirdigidir. ancak bu da doğru değil. denge politikası abdülhamit'le başlamıyor zaten de osmanlı bu denge politikası'nin objesinden ziyade subjesi. napolyon savaşları'ndan sonra avrupa'nin 4+1'inin yani birleşik krallık, rusya, avusturya, prusya + fransa arasında denge oyunları var. mesela yunanistan bağımsızlığını ilan ettiğinde yunanistan'in fazla rusya yanlısı olmasından korkan büyük britanya ve fransa 1827 navarin deniz savaşı'nda osmanlı devleti-mısır donanmasını yakarken, 1853-1856 kırım savaşı'nda aynı büyük britanya ve fransa, osmanlı devleti ile beraber rusya'yi tepelemistir. heriflerin osmanlı sikinde değil, birbirlerini dengelemeye çalışıyorlar.

abdülhamit döneminde bu denge politikası aslında büyük oranda çökmüştür. o döneme kadar "osmanlı'yi ruslara yedirmeme" politikası güden büyük britanya "osmanlı olmuş eşşek, biz kendi alacağımızı alalım" politikasına dönmüştür. abdülhamit döneminde değişen şey 1871 almanya'nin birleşmesi sürecinde avusturya'nin güç denkleminden çıkıp prusya'nin güçlenmesi ve yeni bir aktör olarak birleşik almanya'nin piyasaya çıkmasıdır.
(0)

Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: