e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama

e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama

Tümünü Göster [6]

80762 #5  #80762
sosyal medyada sürekli "ahaha kolunda götürkçe dövmesi olan aşırı milliyetçi arkadaş rum çıktı, şu an ağlıyor", efendime söyleyeyim "kendimi türk sanıyordum ama ermeni çıktım" şeklinde goygoylar dönüyor.

şimdi gerçeklere dönelim. 50'ye yakın arkadaşımla konuştum. türk olanların hiç birinin dedesinin nenesinin adı rumca ya da ermenice çıkmadı. hiçbiri de gram milliyetçi değil. rum olduklarını öğrenselerdi hayatlarında hiçbir şey değişmeyecekti. kaldı ki türk oldukları tescillendikten sonra bile değişen bir şey olmadı hayatlarında.

kürt olanlarında ise durumlar pek iç açıcı değil. yakinen görüştüğüm pek kürt arkadaşım yok ama sağdan soldan, ordan burdan tanış olan kürtler elbette var. ki kendileri - bir ara alter sözlük'te de çılgın atan kürt yazarlar gibi - çoğu kürt gibi epey milliyetçidirler (kürt milliyetçisi yalnız, malumunuz kürt milliyetçiliği bu mecralarda milliyetçilik sayılmıyor). bir tanesinin bile, bakın burası çok önemli, bir tanesinin bile üst-soylarında müslüman ismi çıkmadı. hepsi anuş, gregor, sargis, mari, aram filan gibi ermenice isimler çıktı. ee ne var bunda diyebilirsiniz. eh bence de ne var bunda. ama onlar için öyle değilmiş bunu anladım. herifçioğulları hayata küstü resmen. hele kahramanmaraş pazarcıklı biji bijici bir kız var ki bunalımda hâlâ. liceli bir başka biri ise sosyal medyadan soyağacının ekran görüntüsünü paylaşıp "devlet burda bile kürt olduğumu kabul etmiyor" gibi abzürt bir şey yazmış. etmez tabii lan hırrım buke. kürt değilsin çünkü. şimdi böyle bir entry'yi neden paylaşıyorum biliyor musunuz? lafa gelince "türk yoktur; kendini türk sananlar asimile edilmiş rumlar, ermeniler, çerkeslerdir" (ki bence bu binebze doğru) diyen andavallar var ya hani, ha işte onlar kendilerini saf kürt sanıp mangalda kül bırakmazlarken e-devlet gelir amınızın orta yerinden çat diye siker.

işte böyle bozuk bir ırkçılık anlayışı sonucunda bize düşen görev de bunlarla bol bol daşak geçmektir. unutmayın! ırkçılarla müzakere edilmez taşak geçilir.

not: benim soyağacım gayet ailede bize aktarılanlarla birebir örtüşüyor. yüzde yüz türk olarak gözüküyorum şu an (18. yy öncesini bilemem). hatta biz edevlette yazan en dipteki kuşağın iki kuşak öncesini de biliyoruz. ha ermeni filan çıksam hayatımda bir şey değişir miydi? hayır. şu an değişti mi? hayır. üzülüp hayata küser miydim? hayır. peki size ne oluyor?

bundan sonra kürt milliyetçiliği yapan insanlardan soyağacını görmek istediğimi söyleyeceğim. yok öyle kuru kuruya ırkçılık yapmak. hodri meydan.
(0)

Tümünü Göster [6]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: