20 ocak 2018 zeytin dalı harekatı

20 ocak 2018 zeytin dalı harekatı

Tümünü Göster [13]

80815 #10  #80815
başarılı olup olmayacağı askerler tarafından belirlenmeyecek olan harekat

askeri harekatlar belirli bir siyasi amaçla yapılır. o amaca ulaşılıp ulaşılmadığı bir askeri harekatı başarılı ya da başarısız yapar.

yoksa sadece askeri açıdan bakarsanız ikinci körfez savaşı oldukça başarılıdır. mesele skorsa amerika birleşik devletleri'nin afganistan'ı işgali'nde ölen her amerikan askeri için 20 taliban militanı öldürüldü. ama niye başarısız deniyor çünkü usame bin ladin’in ölmesinden sonra ortada çok da somut bir amaç kalmadı. arti radikal islamcılık kadar sirtini peştun milliyetciligine dayayan taliban kayiplarini yenilemek de cok da zorlanmiyor.

bize geri dönersek türk silahlı kuvvetleri en kötü ihtimalle büyük kayıplar verse de afrin’i alır. mesele afrin’e girme amaçlarına ulaşılacak mı, ulaşılacaksa hangi maliyetlerle?

maalesef bizim basın işin askeri kısmına fazla bakıyor. “strateji uzmanlarımız” suriye’nin falanca köyünü alırsak böyle olur, filanca tepesi acayip stratejik modunda takılıyor.
(bkz: suriye'nin stratejik önemi olmayan köyü)

açıkçası ben bunun kasıtlı yapıldığını düşünüyorum
1. hükümet baskısı. askerlere yoğunlaşmamız isteniyor ki operasyonu eleştiren herkes askerleri eleştiriyor gibi gözüksün.
2. cnn özentiliği. muhabirlerin özellikle savaşın ilk gününde askerlerin dibinden yayın yapması hep “birinci körfez savaşı’nda cnn ne ise, biz de afrin için böyle olmalıyız” arzusundan.
3. öyle bir gaza getirildi ki toplum..ciddi ciddi 2 günde gireriz abi gazı verildi. realite başka. pkk/pyd bildiğin düzenli ordumsu şekilde çatışıyor (ki 1200+ kayıp verdiklerinden de şüpheliyim). hal böyle olunca haber akışı sürsün diye mezra, tepe, yaka haberi veriliyor.

muhtemeldir ki aynı strateji uzmanları operasyon ilerledikçe afrin nüfusunun çoğunluğunun kürt olduğunu ve çoğunluğunun pkk'yi açıkça desteklemese bile en azından sempati duyduğu gibi çok gizli bilgileri de paylaşacaktır.

bence daha asıl shitstorm yaşanmadı. rejim yanlısı güçler şu anda idlib’in üçte birini kontrol ediyor. esad tayfası kuzeye ilerledikçe asıl karmaşa yaşanacak. ben size gazete manşetlerini şimdiden söyleyeyim “türkiye idlib’ten çıkan el kaide tayfasıyla bir oldu, afrin’de sivil katliamı yapıyor”.
(0)

Tümünü Göster [13]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: