petro

petro

Tümünü Göster [3]

81018 #2  #81018
venezuela'nın kripto para birimi
Türkiye’den de yatırımcı bekleniyor: Venezuela kripto parası ‘petro’ ilk gün 735 milyon dolar kazandı

petro “ethereum“ tabanlı. 100 milyon petro piyasaya sürülecek. her bir petro ise bir varil petrolle desteklenecek.

peki niye venezuela böyle bir yola gitti..çünkü bir yerde bedava değilse bile oldukça ucuz bir finansman.
açalım..
chavez öncesinde günde 3.2 milyon varil petrol üreten venezuela’nın şu anda günlük üretimi 1.6 milyon varile inmiş durumda. petrol satışlarından eskisi kadar gelir gelmiyor.

ülke bu gelir düşüşünü iki yolla kapatmaya çalıştı. birincisi piyasadan dış borçlanmaydı. ancak son dönemlerde dolar bazında yıllık %30-35 faizle anca borç bulabiliyorlardı. zaten geçtiğimiz aylarda maduro yönetimi alacaklılara “ben borcumu ödeyemiyorum, yeniden yapılandırma yapalım” dedi. yani orası iptal
ikincisi çin halk cumhuriyeti’le yapılan peşin petrol anlaşması. çin venezuela’ya borç veriyordu, karşılığında da bedava petrol alıyordu. şu anda günlük o 1.6 milyon varillik üretimin nerdeyse yarısı çin’e borç ödemesine gidiyor. ancak çin’de bir yerden sonra para vermeyi kıstı. petrolün bir kısmı da amerika’ya satılıyor, karşılığında işlenmiş petrol ürünü alıyorlar.

dolayısıyla petro bir yerde sıfır faizli borçlanma ve indirimsiz petrol satış aracı. ekonominin 2013’ten bu yana %50 küçüldüğü (bu sene %15 mi ne küçülme bekleniyor), yıllık enflasyonun 2018’de %2400’ten %13000’e çıkması beklenen ülke için bu inanılmaz bir fırsat.

ha alan olur mu, orası soru işareti. yani ben petrol tabanlı bir finansal enstrüman almak istesem gider bunu alır mıyım? artı amerika özelinde yaptırımlar mevzusu da var.
(0)

Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: