glokalizasyon

glokalizasyon

Tümünü Göster [1]

81163 #1  #81163
glokalizasyon 5a9986c31947a.jpg
globalizasyon ve lokalizasyonun birleşmesinden oluşan, işletmelerin hem global değerlerine hem de yerel değerlere önem vermesini vaaz eden işletme stratejisi
bir yerde "amerikanizasyon"a karşı reaksiyondur. yani eskiden amerikan firmaları gittikleri ülkelerde amerika'da ürettikleri ürünün aynısını satmaya çalışıyordu. klasik örnek olması bakımından mcdonald's türkiye'de hamburger+patates kızartması+kola kültürünü satıyordu. glokalizasyonda dönerli hamburger satıyor.

peki glokalizasyon iyi bir strateji mi? duruma göre
biz günlük hayatımızda çok uluslu şirket, küresel şirket, uluslararası şirket kavramlarını birbirinin yerine kullanıyoruz da aslında bunlar farklı konseptler.
glokalizasyon olarak merkezi yönetimi görece zayıf, yerel şirketlerinin kafalarına göre takılabileceği çok uluslu şirketlerde ise yarayan bir model. klasik örnek bakımından hollandalı unilever sayesinde ben hayatımda duymadığım yerel çorba isimleri duydum. niye? çünkü ev kadınlarına soruyorsun, niye knorr çorba almiyorsun diye, "ben anamın evinde kremalı mantar çorbası içerek büyümedim" diyor. dolayısıyla herifler "analı kızlı", "sebzeli valide" çorbası falan üretiyor.
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: