uber

uber

Tümünü Göster [4]

81264 #3  #81264
türkiye özelindeki yarı-yasal konumu sayesinde muhtemelen amerika’dakinden daha iyi hizmet veren yazılım.

ben türkiye’de hiç uber kullanmadım. amerika’da yaşadığım dönemde uber’ı sıkça kullandım. bana gelen şöförler genelde yaşadığım kentin demografisinden çok farklı değildi. yaşadığım kent nüfusunun %40’ının siyah olduğu bir donanma kentiydi. gelen şöförler arasında emekli denizci çoktu. türkiye’den olduğumu söylediğim zaman “kuşadası, antalya güzel yerler..donanmadayken gitmiştik” diye anlatırdı. ya da bekar siyah anneler vardı. ek iş olarak uber şöförlüğü yapıyorlardı. ki zaten normalde uber vs taksicisi kavgası da yurtdışında fiyat üzerinden kopuyor.

türkiye’de hikaye başka. türkiye’de uber’in yarı yasal statüsü var. buradan yazılanlardan anladığım kadarıyla uber türkiye çok daha kurumsal. bu adamlar normalde havaalanlarında vıp taşımacılık işi yapan firmalar. zaten normalde premium hizmet verdiği için şöförler düzgün, takım elbiseli-kravatlı geliyor, araçlar yeni model mercedes marka dolmuşlar vs

ikinci faktörde “teknoloji benimseme yaşam döngüsü”. toplumdaki herhangi bir yenilik önce ufak bir grupta başlar, zaman içerisinde yayılır. uber kullanan ve hizmet sunan kitle şu anda görece elit. bu kitle zaten taksicilerden bıkmış, sen bu kitleye premium hizmet satınca (ki zaten mevcut taksici tecrübeleri sebebiyle beklentiler yerlerde) insanlar “uber şahane birşeymiş, bir daha taksiye bineni ziksinler” diye entry döşüyor. muhtemelen türkiye’de uber taksiyle aynı fiyatta, hatta biraz daha pahalı. ama insan gibi muamele görüyorsun.

hatta taksiciler beklentileri o kadar aşağıya çekti ki evanjelist pazarlama case'i oldu resmen. über hiç birimizin cebine beş kuruş para koymuyor ama sosyal medyada harıl harıl über savunuyoruz.

ortalama takside bunların hiç biri yok. devlet taksi plaka sayısını 60 yıldır neredeyse sabit tuttuğu için serbest piyasa ekonomisi dinamiklerini baştan engelliyor. arz bu kadar kısıtlı, talep bu kadar çok olunca da üretici, ki bu vakada taksiciler, müşteriyi istedikleri gibi zikebiliyor.
(0)

Tümünü Göster [4]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: