soner yalçın

soner yalçın

Tümünü Göster [5]

81334 #5  #81334
şimdi de kafayı kahveye takmış

--- alıntı ---
türkiye'de 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015-2016'da 920 grama ulaştı. türkiye'nin kahve ithalatı yarım milyar dolara yaklaştı.

türkiye'de çay yerine, kahveyi yerleştirme gayretleri ve reklam-medya yatırımları niye çok hız kazanmış durumda?
...küresel kapitalizm, sizin çay değil, kahve içmenizi istiyor!

marketlerde ve benzin istasyonlarında içilmeye hazır sıcak-soğuk kahve satışı, marketlerde içmeye hazır sıcak soğuk kahve stantlar, kahve-kurabiye satan kahve zincirleri dükkanları olarak baktığınızda yüzlerce milyar doları içine alan bir sektörle karşı karşıyız.
--- alıntı ---

öncelikle küresel sermaye diye monolitik bir blok yok. en basitinden nescafe’yi satan nestle kahve içmemizi ister, lipton’u satan unilever de çay içmemizi ister. ee bunların ikisi de küresel sermaye.

ikinci faktör bazı toplumlarda kahvenin bazı toplumlarda çayın default içecek olması sömürgecilikle alakalı bir durum. merkantalist anlayışta ithalat kafadan kötü birşey sayıldığı için çay yetişen coğrafyaları fetheden ülkelerde çay içiliyor, kahve yetişen coğrafyalarda kahve içiliyor. çünkü daha ucuz.
hatta almanların biracı olması da bununla alakalı. sömürgesi olmayan almanya’da zamanında “bira yerli ve milli içkimizdir” diye gazlanıyor

türkiye’de çaycıların ve hatta türk kahvecilerinin şöyle bir dezavantajı var. bizdeki geleneksel çay ve kahve kültürü mobil değil. amerika’da adam benzin istasyonuna gider, o sırada kahvesine alır, arabasına kahveyi koyar yoluna bakar. türk kahvesine bunu yapmak zor.
(0)

Tümünü Göster [5]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: