20 ocak 2018 zeytin dalı harekatı

20 ocak 2018 zeytin dalı harekatı

Tümünü Göster [13]

81362 #13  #81362
vatana millete hayırlı olmasını dilediğim operasyon

açıkçası pek çok uzman gibi afrin merkezin bu kadar kolay düşmesine şaşırdığımı söyleyebilirim. 20 haneli mezralarda bile çatışmalar bir gün sürerken şehir merkezinde neredeyse tek kurşun sıkılmamış olması hakikaten manidar.

peki bunun açıklaması ne olabilir?
olumlu senaryo 1) pkk gerçekten de topuklayarak kaçtı. sonuçta suriye iç savaşı’nda defalarca gördük ki hava desteği olan örgüt, olmayan örgütü her zaman tokatlıyor.
olumlu senaryo 2) demografik olarak daha favorable olmasına rağmen izole konumu sebebiyle afrin’i lost cause olarak gördüler. haftada bir fırat’ın doğusundan x bin kişilik terörist grubu afrin’e doğru yola çıktı diye haberler gördük. ee bu kadar adam nereye gitti, tur atıp döndüler mi? artı afrin'de o kadar mühimmat bulundu, onlar ne ayak?
olumlu senaryo 3) arka planda bizim bilmediğimiz bir anlaşma döndü

olumsuz senaryo 1) taktik değiştirdiler. ki bence asıl risk baştan beri bu. 2-3 hafta sonra bolca “afrin’de hain saldırı..teröristler afrin’de kontrol noktasına uzun namlulu silahlarla saldırı. saldırıda 5 özgür suriye ordusu mensubu ve 2 askerimiz şehit oldu. çıkan çatışmada 20 terörist etkisiz hale getirildi” haberleri duymaya başlarsak bu senaryo çıkmış demektir.

daha genelde risk..bölgede türkiye dostu kürt grup bulamazsak iş daha genel bir arap-kürt kavgasına döner. “x’i x’lilere vereceğiz” muhabbeti menbiç için daha geçerli de afrin suriye iç savaşı’ndan önce de kürt çoğunluğa sahipti. türkiye’nin çalışabileceği aşiret vs vardır inşallah.

bir başka boyut..beşar esad, doğu guta’yı halledip tam gücüyle idlib’e saldırdığında mesela ne olacak? idlib tayfasını afrin’e sokacak mıyız? sokmanın da bedeli var, sokmamamın da..

daha genel risk ise “kalıcı barış için sürekli savaş” moduna girmemiz...operasyonun başlangıcında dediğim gibi uzun vadede kendi kürtlerimize nasıl bir sinyal veriyoruz kısmını pek düşünmüyoruz. diğer modern ordular gibi türk ordusu’nun sorunu yeterince terörist öldüremiyor olmak değil ki.

iç siyaset kısmına gelelim..
1. iç siyasete malzeme edilmesin geyiğini ben biraz moda dışı buluyorum. türkiye’de terörle mücadele çözüm süreci garabetiyle partilerüstü olmaktan çıktı.
2. afrin’de operasyon kararını veren hükümet. artı 57 gün değil de 570 gün sürseydi ve şehit sayımız 10 katı olsaydı askere mi sövecektiniz, yoo. o zaman akp’nin buradan kendine malzeme çıkarması çok da absürt değil
3. kurumlar (devlet, ordu vs) mensuplarından ve yöneticiler bağımsız organizasyonlar değil.
(0)

Tümünü Göster [13]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: