24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

Tümünü Göster [10]

81565 #1  #81565
yasadisi orgut dev-bah'in nereden geldigi belli olmayan istegiyle ortaya cikmis olan secimler. keza paralelinde
(bkz: 24 haziran 2018 milletvekili seçimleri)

hatta o kadar erken olmuştur ki teknik olarak ertelenmesi gerekir

şöyle ki 16 nisan 2017 anayasa değişikliği referandumu'na göre türkiye büyük millet meclisi'nin referandumdan 6 ay sonra yani yaklaşık olarak 2017'nin sonuna kadar "uyum yasalarını" geçirmesi lazımdı. ancak ortada geçen birşey yok.

hal böyle olunca ortada abuk durumlar ortaya çıkıyor. mesela anayasa diyor ki "100 bin imza getiren cumhurbaşkanı adayı olabilir". güzel de bu imzalara kime verilecek, nasıl verilecek, bu imzaları kim kontrol edecek belli değil. dolayısıyla yüksek seçim kurulu'nun "ben hangi kanuna dayanacagim da seçim prosedurlerini uygulayacağım" diyip seçimi ertelemesi lazım.

keza pratik olarak partiler için de zor. milletvekili sayısı 600'e çıkıyor. hangi ara bu kadar adam belirlenecek, propaganda yapacak vs.

peki türkiye'nin başına bela dev-bah niye böyle bir karar aldı?

dev-bah'ta mantık aranmaz da bizlerin konuştuğu bazı sebepler biraz düşününce mantıklı gelmiyor

mesela amaç daenerys targaryen'i pardon meral akşener'i sikertmekse bu mantıklı değil. şöyle ki 24 mart 2019 yerel seçimleri'nde iyi parti çok fazla etkinlik gösteremeyecek ki. türkiye'de adana, balıkesir, manisa gibi üç beş kenti saymazsan belediye başkanlığı seçimleri ya akp vs chp ya da akp vs hdp olarak geçiyor. yerel seçimlerde de seçmenin önüne 5 tane pusula falan konduğu için vatandaş çoğu zaman belediye meclisine de aynı partiye oy verip geçiyor.

keza amaç iyi parti'nin kurumsal olarak seçime girmesini engellemekse en kötü ihtimal demokrat parti ya da saadet partisi üzerindeniyi partiyine seçime girerdi.

"ekonomi patlayacak macalari yemiyor".
bu da doğru değil. ekonomilerin sağlığını kısa vadede toplam talep, uzun vadede üretkenlik belirler. türkiye bir süredir "ne pahasına olursa olsun büyüme" politikası güdüyor. burada paha da daha yüksek döviz kuru, daha çok enflasyon, daha çok faiz, daha çok cari açık, daha çok dış borç vs. farkında misiniz 3 ayda bir teşvik paketi falan açıklanıyor. bu durum çok büyük bir dış şok yaşanmadığı sürece 2019'a kadar sürdürülebilir bir durum.

tabi bir de dev-bah'tan halktan hangi söylemle oy isteyecek onu da merak etmiyor değilim. bu dev-bah'in akp yancısı olarak girdiği ilk seçim olacak. birader sen akp'nin her dediğini onaylayacaksan ben sana niye oy vereyim.

geriye tek seçenek hakikaten muhalefeti hazırlıksız yakalamak gibi geliyor.

tabi internette şöyle komplo teorileri de dolanıyor..ordudan bir sonraki yüksek askeri şura'da atılacak doğu perinçek sempatizanı 3000 subay atılmadan darbe yapmaya kalkacak diye

peki seçimlerde belirleyecek unsur ne olacak?
1) seçimler ikinci tura kalacak mi? iyi parti akp-mhp bloğundan ne kadar oy devsirecek
2) iyi parti chp'yi geçebilecek mi..es dost çevresinde chp'ye oy veren özellikle 35 yaş altı seçmende bir iyicilik var. ama daha üst yaş grubunda ne kadar kayma olur bilemem
3) hdp ve genel olarak kurt seçmen ne yapacak?

bunları da su noktada bilmek zor.
(0)

Tümünü Göster [10]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: