iktidar için kürt oylarına muhtacız

iktidar için kürt oylarına muhtacız

Tümünü Göster [3]

81669 #2  #81669
doğru olmak zorunda olmayan iddia

bu muhabbet daha çok 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi konteksinde tartışılıyor,
ikinci tur için meral akşener mi daha iyi bir aday yoksa muharrem ince mi diye.

meselenin teorik kısmı buckley kanunu

matematiksel kısmı ise su= iki adaya da oy verebilecek olan seçmen sayısı + 2*(karşı cepheden gelecek seçmen) - 2*(karşı tarafa gidecek olan seçmen) - adayı boykot edecek olan seçmen

yani akp-mhp ittifakından alınacak net oy / boykotçu seçmen > 2 ise akp-mhp ittifakına yönelmek daha mantıklı, değilse kürtlere yönelmek daha mantıklı

peki niye 2..çünkü kürtler yarım insan...değil elbette. sen boykotçu seçmeni sandığa kattığın zaman sadece +1 elde ediyorsun, karşı taraftan adam convert ettigindeyse hem kendine +1 alıyorsun, hem karşıya -1 veriyorsun.

ha bir de işin su boyutu var..biz iyi parti kurulmadan önceki seçimlerden biliyoruz ki türkiye'de çeşitli swing voter'lar var. akp-mhp arasında bir geçişkenlik var, akp-hdp arasında bir geçişkenlik var, chp-mhp arasında bir geçişkenlik var, chp-hdp arasında bir geçişkenlik var. yani özetle akp-chp ve hdp-mhp haricinde seçmenler kayabiliyor. bu kayan seçmenlerin de genelde belirli demografileri var..yani chp-hdp arasında gecisken seçmen ya "cihangir solu" ya da alevi kürtler.

ha akp-chp geçişkenliği yaratılabilir miydi..muhtemelen evet ama su saatten sonra çok zor.

chp seçmeni'nin genelinde şöyle bir sigirlik var..normalde sen pazarlama stratejisi oluştururken üretim öncesinden satış sonrasına kadar "müşteri yolculuğu" dediğimiz şeyin her aşamasını planlarsin, bunları entegre edersin. nasıl kartal gagası olan canlının aslan pençesi yoksa, çünkü belirli bir besini yemeye ozellesmistir, aynı hikaye siyasi partiler içinde var. lider teşkilat doktrin diyeceğim de ülkücüler bunu "lideri sorgulamak bizim haddimize değil" olarak benimsettiği için olmayacak. chp'lilerin genelindeki sigirlik su..bütün bu komponentleri siktir edip sadece lidere yogunlasiyorlar. lider olarak desibeli yüksek birini seçelim gerisi gelir mantığı var. oysa hikayenin tonla unsuru var. en basitinden ilçe teşkilatları "bu ilçede kim bize oy veriyor, kim bize oy verebilir ve kim bize siksen oy vermez"i araştırsa bile bu bir kardır. zaten gıdım kadar parti bütçeniz var, ona göre sahaya adam yollarsınız.
(0)

Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: