24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

Tümünü Göster [10]

81733 #8  #81733
adaylarin secmenlerden bagis toplayabilecegi secimlerdir. tabi seçim kampanyaları bedava olmadığından özellikle hazine yardımı almayan partiler ve adaylar için bu durum oldukca iyi

ancak amerika birleşik devletleri örneğinden yola çıkarsak dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

birincisi amerikan jargonuyla “super pac”ler. normalde amerika’da bireyler her adayın kampanyasına (political action commitee=pac) önseçimde 2700 dolar, genel seçimde 2700 dolar, her eyalet partisine (bizdeki parti il başkanlığı) 10,000 dolar, ulusal partiye de 33,000 dolar bağışta bulunabiliyor. bu super pac’ler ise kağıt üzerinde adaylardan ve partilerden bağımsız organizasyonlar. ve bunlara bağış sınırlaması yok. istesen 10 milyon dolar ver.
örnek üzerinden gidelim..diyelim ki ben cumhurbaşkanı adayıyım. alles im wasser'e "geleceğimizi yaglayalim" diye süper pac kurduruyorum, o oradan limitsiz para topluyor. yalnız amerika’da en azından şöyle bir denge mekanizması var. normal pac’ler reklam için x dolar ödüyorsa, süper pacler 10x dolar ödüyor.

diğer bir sıkıntı kampanya paralarının cebe atılması. bunda vakıf üniversitelerinin kullandığı yöntemlere benzer yöntemler kullanılır.
yine aynı örnek üzerinden gidelim. cumhurbaşkanı adayı olarak ben "madonna ile 50 gün" diye kitap yazıyorum, allles'in super pac'i bu kitapları tanıtım ayağına satın alır. böylece kampanya paraları şahsi hesabıma geçer.

üçüncü sıkıntı “ayni bağışlar”ın muhasebeleştirmesi.
yine örnek üzerinden gidelim..alles bana para vermiyor ama mitinglerde klip zencisinde kullanilmalik yağ dağıtıyor. ee bu kampanya bütçesine doğrudan girmediği için takibi zor.
(2)

Tümünü Göster [10]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: