facebook

facebook

Tümünü Göster [46]

837 #5  #837
çağımızın laneti.

iletişim kolaylaşıyor mu, yozlaşıyor mu günümüzde? aslında kendimize sormamız gereken soru bu. yani yaşı 30'larda olan insanların ilk gençlik dönemlerinde malum, internet, cep telefonu gibi olgular yoktu. yaşı biraz daha büyük olanlar hatırlarlar, önemli bir çoğunluğun evinde telefon bile yoktu. ama insanlar haberleşiyordu, ulak olarak kullanılan çocuklar, bir uğrarken söylenen sözler, akşamdan yapılan ertesi gün programları, tamamen alışkanlığa dayalı buluşmalar vs. ile insanlar birbirleriyle iletişim kurabiliyorlardı.

şimdi, özellikle 90'lı yılların sonunda cep telefonu, 2000 'li yılların ilk başlarında ise internetin hayatımıza girmesiyle, bir anda bambaşka bir döneme girdik hep beraber. artık dakika başı insanlar birbirleriyle konuşabiliyor, ancak, yalanlar dolanlar artıyor, insanlar birbirlerini daha çok ekiyor, hepimiz sürekli bir yerlere geç kalan insanlar olmaya başlıyor, bunu durduramıyoruz.
insanlığın, hayvansal olup olmadığı tartışılabilecek içgüdülerinden biri de, teşhircilik. işte tam bu noktada, facebook adlı icat hayatımıza giriyor. insanlar, akşam ne yediğini, tatilini nerede yaptığını, kiminle sevgili olduğunu, hangi şarkıları dinlediğini, hangi siyasi akımı desteklediğini facebook üzerinden insanlara bildirmek zorunda hissediyor. başka biri gibi görünmek istiyor, başka biri gibi düşünmek, başka biri yaşamak istiyor. bu da insanın en derin kusuru, yalanı, sahtekarlığı, aldatmayı gözler önüne seriyor. ilişkiler yozlaşıyor, eski sevgilinizi, olası yeni sevgilinizi buradan kontrol ediyor ve hep aynı yanılgılara düşüyoruz. aslında, orada ki siz değilsiniz, baktığınız kişi de 'o' değil. hepsi bir yansıma, aslında birer yanılsama.

ama yine de kullanıyoruz, asla çıkamayacağımız bir girdaba kapılmış, bilinmezliğe doğru sürükleniyoruz, hepsi bu..
(0)

Tümünü Göster [46]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: