f-35

f-35

Tümünü Göster [12]

55088 #1  #55088
müşterek saldırı uçağı projesinin sonucu olarak ortaya çıkmış, daha önce f-117 ve f-22'yi üretmiş olan lockheed martin yapımı beşinci nesil savaş uçağı. uçağın birincil müşterisi abd (2443 f-35 alınması planlanıyor), türkiye ise bu uçaktan 100 adet alacak (16 milyar dolar mı ne tutuyor), f-4'lerin ve f-16'ların eski modellerinin yerini alacak.

3 temel varyantı vardır
birincisi türkiye'nin de alacağı geleneksel kalkış ve iniş yapan a modeli. bu model abd'nin elindeki f-16'ların, a-10 thunderbolt'ların ve kısmen f-15'lerini yerini alacak
ikincisi kısa kalkış ve dikey iniş yapabilen b modeli. bu model abd'nin elindeki f-18 hornet ve harrier'lerin yerini alacak.
üçüncüsü de uçak gemilerinden kalkıp inecek olan c modeli. bu model abd'nin elindeki f-18 hornetlerin yerini alacak.
ayrıca israil a modelini daha özgün biçimde yenileyebilecek (f-35i) bir de kanada soğuk iklim şartlarına uygun kendine has bir model (b ve c kırması) üretecek (cf-35 diye)

yapılma mantığında iki motivasyon vardır
birincisi geleceğin savaşları anti access area denial bir çevrede, bilgi paylaşımının kritik olduğu ortamlarda gerçekleşecektir. (bkz: network centric warfare)
pentagon'un çin halk cumhuriyeti'nin batı pasifik'te yükselişine karşı geliştirdiği hava deniz savaşı konseptine deniz kuvvetleri ile hava kuvvetlerinin kordinasyonu çok önemli

ikincisi de amerka'nin envanterinde çok farklı tipte uçak var. bu farklı tipte uçaklar bakım ve idame masraflarını artırıyor. dolayısıyla herkes benzer uçağı kullanırsa masraflar az olur.

tabi biraz da alttan altta geçmişte f-4'lerde kullanılan (ve sonradan patlayan) "füze taşıyıcısı" mantığı da var. yani sen düşmanını o seni görmeden bilmem kaç kilometreden vurabiliyorsan ve jhmcs gibi sistemlerin varsa uçağın çok da çevik olmasına gerek yok.

peki bu proje neden bu kadar patladi?
1942-1943 guadalcanal muharebesi yüzünden. ikinci dünya savaşı'nda guadalcanal muharabesi'nde amerikan donanması deniz piyadelerine yeterince hava desteği veremez. o gün bugündür deniz piyadeleri de kendi lhd'lerini (ki mini uçak gemisi diyelim çok kabaca) alternatif olarak kullanmaya kasar. o yüzden bu herifler dikey inip kalkabilen uçaklara takıntısı vardır. dolayısıyla uçak hem hayalet olsun (ki bunun içinde füzeleri kanat altında değil gövde altında taşıması lazım) hem dikey kalksın yatay siksin dediğinde uçak iyice hantallasiyor. her ne kadar diğer modellerde bu sistem olmasa da genel tasarımı etkiliyor.

ikincisi lockheed martin üretim konusunda enteresan bir model denedi. normalde uçağın test aşamaları biter ondan sonra uretirsin. bu adamlar üretimle testi aynı anda yapıyorlar. buna bonus olarak amerikan kongresi'nin desteğini almak için supply chain'i bütün eyaletlere dağıtma politikası gidince maliyetler arttı

üçüncüsü klasik bir jack of all trades master of none durumu var.

peki türkiye bu uçağa mecbur mu?
biraz öyle
rusların pak-fa'si (ki rusya ekonomisinin krize girmesi sebebiyle iyice ertelendi) ve çin'in j-20'si bu uçağın çok da muadilleri değiller. pak-fa daha çok f-22'ye rakip j-20 desen interceptor kafasında. artı bu ülkeler türkiye'ye uçak satmaz, satsa bile maymun modelini satarlar. yani siz putin olsanız nato üyesi bir ülkeye son teknolojinizi verir mısınız?

ikincisi pkk bombalamaktan başka artık çok da bir ise yaramayacak olan ve ömrünün son demlerindeki f-4'ler ve hava savunmamizin allah'a emanet olması sebebiyle her işe koşturan F-16'ları daha nereye kadar zorlayabiliriz?

yerli uçak projesi tusaş tf-x şimdilik sadece propaganda malzemesi gibi görünüyor. olmasa bile 250 uçak için motor hariç 80 milyar dolar gibi çılgın bir fatura çıkıyor. artı biz seri üretime geçinceye kadar 6.nesil savaş uçakları çıkacak.

peki bu uçak gerçek hayatta ne işimize yarayacak?
pkk'li bombalamak için gereksiz bir alet (bir de artık pkk şehirde. esad gibi kendi şehrimizi mi bombalayacagiz)genel caydırıcılık diyelim

muadilleri
(bkz: j-31)
(bkz: mikoyan lmfs)
(0)
61514 #2  #61514
yeni sorunlarla karşılaşan uçak. su anki sorun uçağın fırlatma mekanizmasının ve kaskinin zayıf pilotlar için (bedenen) sıkıntı yaratmasiymis. o yüzden 60 kilonun altındaki pilotların uçağı uçurması yasaklanmış. bir de kanada'da yeni seçilen hükümet f-35 projesinden çıkacağız falan diyor ki bunun uçağın birim fiyatını 1 milyon dolar artırması bekleniyor (bizim sözleşme uçak başı 160 milyon dolar)
The F-35’s latest problem? The ejection seat.
(7)
81965 #12  #81965
pastör brunson olayı üzerine abd'nin türkiye'ye karşı uygulayacağı yaptırımlar kapsamına aldığı uçak.

su-57 de seri üretime girmeyecekmiş, artık biz de komşumuz iran'dan qaher-313 alırız.
(0)

Tümünü Göster [12]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: