f-4

f-4

Tümünü Göster [3]

52351 #1  #52351
f-4 55e89277cbea3.jpg
ilk uçuşunu 1958'de yapmış olan, bizim hava kuvvetlerinin de hala kullandığı üçüncü nesil savaş uçağı
America's F-4 Phantom

ilk başta amerika birleşik devletleri deniz kuvvetleri tarafından kullanılmıştır, çok tutunca amerika birleşik devletleri hava kuvvetleri ve amerika birleşik devletleri deniz piyade kolordusu tarafından da kullanılmaya başlanır

başta arap israil savaşları ve vietnam savaşı olmak üzere pek çok savaşta kullanılmıştır. başarıları sebebiyle "dünya'nın en büyük mig yedek parçacısı" lakabını kazanmıştır.

en büyük özelliği öküz gibi olmasıdır. uçağı üretenler "havadan havaya füzeler gelişti, artık it dalaşına gerek kalmayacak" diye uçağa makinalı tüfek bile koymamış, kamyonet kafasıyla uçağı tasarlamışlardı. ama tabi sonradan bu felsefe döte girmistir.

bizdeki hikayesi ise 80'lere kadar bu ucağı biz almışızdır, ondan sonra körfez savaşındaki katkılarımızdan ötürü amerika ve almanya bize depolarındakileri f-4'leri hibe etmistir. bu uçakların bir kısmı israil tarafından "terminatör 2020" ismiyle yer saldırılarına odaklı bir şekilde modernize edilmiştir (fakir adamin f-15e strike eagle'i)
Türk Phantom'ları

muadilleri için
(bkz: mirage f1)
(bkz: mig-23)
(bkz: j-8)
(0)
57285 #2  #57285
tasarımına aşık olduğum, hem görüntüsüyle, hem de motor sesiyle inanılmaz derecede heybetli bir savaş uçağı, nam-ı diğer phantom...

zamanında microsoft flight simulator x vasıtasıyla az uçmamışımdır vietnam semalarında.

aşağıdaki videoda vakt-i zamanında sergilediğim hünerlerimi izleyebilirsiniz;

https://vid.me/5Z2n
(0)

Tümünü Göster [3]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: