fatiha suresi'ni bilmeyen insan

fatiha suresi'ni bilmeyen insan

Tümünü Göster [7]

61892 #1  #61892
eğer hristiyan ya da musevi veya şuan hatırlayamadığım için buraya yazmadığım dinlerden birisine mensup değilse;yanlış yapan insandır. allah'a ister inanın ister inanmayın ama cenaze namazında muhakkak okunması gerekir, bir çeşit vefat eden kişiye karşı görevdir. hazır konusu açılmışken söyleyeyim, cenaze namazında ben daha duanın yarısında iken, milletin şipşak okuduğunu gördüğüm için çoğu insanın bu gruba dahil olduğunu düşünüyorum. ben genelde hocayla aynı zamanda bitiriyorum. zaten 2 tane dua bilirim,sadece ciddi olarak bunu okurum.
(0)61895 #2  #61895
tuhaf olan bu duayı bilmemek ya da ezbere bilmemek değildir. tuhaflık bu duayı papağan gibi ezberleyenlerin bu duada ne anlatıldığından hiçbir haberi olmamasıdır.
(0)61907 #3  #61907
tuhaf olan bu bir dua değil, suredir. iniş sırasına göre 5, kur'an-ı kerim fihristine göre 1.suredir. 2 büyük önemi vardır; 1-fatihasız namaz olmaz, 2- tek parça halinde inen az sureden biri olmasıdır. tamamı bir seferde indirilmiştir.
daha da tuhaf olan, buraya yazmadan önce en azından bir araştırma yapılmamış olmasıdır. ister bilin, ister bilmeyin, ister okuyun, ister okumayın o beni ilgilendirmez. ben bildiğimi paylaşayım da.
(0)61915 #4  #61915
bir buçuk milyar küsürlük islam dünyasında besmele ile birlikte hemen hemen herkesin bildiği sure. herkes arapçasını ezbere biliyor bilmesine de ne demek istediğini bilen sayısı bir elin beş parmağını geçmez herhalde. mesela fatiha isminni arapça'da ''başlangıç'' demek olduğunu kaçımız biliyordur?

(bkz: sure isimlerinin türkçe karşılıkları)
(2)61920 #5  #61920
tuhaf olan hala daha işin özünü kaçırıp işin şekliyle ilgilenilmesidir. sure, ayet, dua... her ne haltsa. ben bunları bilmek zorunda değilim. ben müslüman değilim, din adamı hiç değilim. zaten, eleştirimi dışarıdan bakan biri olarak yapıyorum. diyorum ki çoğu kişi ezbere bildiği duanın anlamını bilmiyor, karşılığında söylenen şey bunun dua olmadığı, x x x bi şey olduğu. dolayısıyla ben yine haklı çıkıyorum. şekilcisiniz.
(0)61938 #6  #61938
kenan evren de böyle demişti din dersini okullara mecbur kılarken. türkiye'de ilkokuldan lise sona kadar din dersi görüyoruz illaki ezberlenmistir. cenaze namazında zaten imama uyarsın okumana gerek yok.
(0)61939 #7  #61939
kenan evren de böyle demişti din dersini okullara mecbur kılarken. türkiye'de ilkokuldan lise sona kadar din dersi görüyoruz illaki ezberlenmistir. cenaze namazında zaten imama uyarsın okumana gerek yok.
(0)Tümünü Göster [7]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: