fernando corbato

fernando corbato

Tümünü Göster [1]

22068 #1  #22068
1960'ların başında, bilgisayarlarda bilinen ilk şifrenin oluşturulmasına yardımcı olan abd'li biliminsanı.

the wall street journal'ın kendisiyle yaptığı röportajdan:

wsj: ilk bilgisayar şifresini nasıl buldunuz?

corbato: şifre kavramı eskiye dayanıyor. ana bir bilgisayarı paylaşıyor ve ortak depolama dosyası kullanıyorduk. insanlar o günlerde paylaşım yapmıyordu. şife, insanların ortak ayarlar ile yaşamak zorunda kalmayacağı bölümlemeler getirmek için bir adımdı. insanları, herkesin dosyaları içerisinde gereksiz yere ortaya çıkan şeylerden korumak istiyorsunuz.

wsj: basit görünüyor. peki şifreler kontrolden nasıl çıktı?

corbato: ne yazık ki internet ile birlikte şifreler de bir kabusa dönüştü. kimsenin ayarladığı veya belirlediği tüm şifreleri hatırlayabileceğini düşünmüyorum. bu da insanlar iki seçenek bıraktı. ya yanınızda bir kağıt bulunduracaksınız ya da şifre yöneticisi olarak bazı programlar kullanacaksınız. her ikisi de sıkıntılı.

corbato: itiraf etmeliyim ki ben kağıt kullanıyordum. büyük sırları muhafaza ettiğimi düşünmüyorum. (corbato daha sonra online dosyaya geçtiğini de söyledi.)

wsj: kaç şifreniz var?

corbato: üç sayfa. yıllar boyunca bu sayı muhtemelen 150'yi bulmuştur.

wsj: bilgisayar şifrelerin bu kadar yaygın şekilde kullanılacağını düşünmüş müydünüz?

corbato: her şeyden önce şu anki interneti de tahmin etmiyorduk. şifreler süper yüksek seviyeli güvenlik değil ancak rastgele sızıntıları engellemek için yeterli. gerçekten o zamanlar mıt'te araştırmacı olarak görev yapan allan scherr, bilgisayarda birden çok giriş yapabilmek için diğer kullanıcıların şifrelerini çaldığını iddia etmişti. çünkü her bir girişin dört saatlik bir sınırlı vardı. yaptığı biraz isyankar bir girişimdi. kimi zaman hacklemek olarak nitelendirdiğimiz bir şeydi. ancak yaptığı ne kadar zararlı olabileceğini göstermekten çok ne kadar zeki olduğu idi.

kaynak:

http://www.wsj.com.tr/artic...
(0)

Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Son Yapılan Yorumlar: