gretchen lowell

gretchen lowell

Tümünü Göster [1]

2719 #1  #2719
chelsea cain’in polisiye-gerilim serisi ve seriye adını veren psikopat karakteri.

serinin tüm kitapları:

heartsick (2007) -gönül yarası-
sweetheart (2008)
evil at heart (2009)
the night season (2011)
kill you twice (2012)
let me go (2013)

yazarın bağımsız kitaplarını bilmiyorum ama bu serinin bir son kitabı kaldı okumadığım, az biraz bahsedeyim...

büyük spoiler yok, genel olarak konuyu anlatıyorum;
gertchen lowell bir seri katil, taş gibi bir abla olduğu için de medyanın gözü yakalandıktan sonra da üstüne, beauty killer adıyla anılıyor. gretchen, sırf eğlendiği için öldürüyor, herhangi bir kriteri yok. genç-yaşlı, kadın-erkek demeden doğruyor eline geçirdiğini. aşırı derecede manipülatif, bazen kirli işlerini arkadaşlık sitelerinden bulduğu adamlara yaptırıyor... imzası da insanların göğüs bölgesine kazıdığı kalp ve aldığı dalakları. bunlar standart uygulamaları ama bu ikisi dışında kime ne yapacağı belli değil. son kurbanı da kendisinin 10 sene boyunca peşinde koşmuş dedektif archie. adamı öldürücem diye elinde tutup, adam ölürken 911'i arayıp bir de başında bekleyerek kendisini yakalatmış. zaten "sevgilim" diyor adama... ilk kitap başladığında kendisi çoktan hapisanede, arada flashback olarak görüyoruz archie'ye neler yaptığını... adamceğiz de stockholm sendromundan muzdarip. karısından bile ayrılmış gretchen takıntısı yüzünden. ama özellikle 3. kitapta daha iyi anlıyoruz gretchen ve archie'nin geçmişini, bazı şeyler yerine oturuyor...

seriye adını veren bu karakter* kitaplarda çok yer bulmamış, serinin 5 kitabını okudum, zaten karakterin hep arka planda olmasından şikayetçiyken 4. kitapta sadece 2 paragraf gözükmesi tuz biber ekti. ama yazarın hakkını yememek lazım, 5. kitap full gretchen’ı anlatıyor.
ilk kitabı da çok beğenmememe rağmen ara vermeden diğer kitaplar için ingilizcelerine atladım. öyle cliffhanger filan yok kitabın sonunda ama yine de insanın aklında kalıyor. merak ediyorsunuz "ne olacak" diye. ya da ben çok kaptırdım kendimi, o da mümkün. 2.* ve 3.* kitaplarda tempo iyice yükseliyor.

malesef bu serinin sadece ilk kitabı türkçe'ye çevirlmiş, o da öyle bir çevrilmiş ki... neyse ben susayım, kendisi konuşsun:
(http://www.goodreads.com/bo...)

kapak yazısı da kapak da ayrı hikaye zaten.
"...şehirde ergenlik çağındaki kızları öldüren ikinci bir seri katil var. dedektif archie, hırslı bir kadın gazeteciyle beraber bu katilin peşine düşüyor. ama onlara yardımcı olabilecek tek kişi yine gretchen lowell'ın ta kendisi..." bölümü biraz hikaye. şahsen "ooh seri katille işbirliği yakıp diğerini yakalayacaklar" diye heveslendim ama kesinlikle o beklentiye girmemem gerekiyormuş. kapak da sizi yanıltmasın. gotik bir abla koymuşlar ama kitapta böyle bir tip yok. gretchen sarışın bomba, bir gazeteci kız var -herkes çok sevmiş, ben uyuz oluyorum- o da ilk kitapta pembe saçlıydı, http://2.de turkuaz, http://3.de de mor... yeni ortaya çıkan seri katilin profili de bu kapaktaki kadınla tutmuyor. bir de bu arabesk ismi* ekleyince yayınevi* ne yapmaya çalışmış anlamak mümkün değil.

son olarak şunu da söyleyeyim;
gretchen lowell serisinin dizisi için geçen sene fx kanalı ile anlaştılar.
(http://twitter.com/#!/chels...)
dexter’dan kalan seri katil boşluğunu gretchen dolduracak gibi görünüyor.
(0)Tümünü Göster [1]

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

fethiye escort dikmen uydu elektronik
Son Yapılan Yorumlar: